Vain kykenevät ihmiset pystyvät ajan kanssa luomaan paratiisin.
miksi ei luoja luonut paratiisia kaikille
9
132
Vastaukset
Jumala loi paratiisin kaikille. Kaikki käsitti alussa kaksi ihmistä. Kun he lankesivat syntiin, heidät karkotettiin paratiisista. Syntiinlankeemuksen seurauksena kaikki ihmiset menettivät mahdollisuuden elää paratiisissa.
Jumala on luvannut, että tulee vielä luomaan uuden taivaan ja maan, jossa vanhurskaus vallitsee..
Uskovilla on edessään loistava tulevaisuus paratiisissa.- noeinyihannoinka
Ennen syntiinlankeamista eivät ihmiset tunteneet seksuaalista vetoa toisiinsa.
Sehän on kerrottu näin Raamatussa.
Ei heitä oltu vielä käsketty "täyttämään maata".
Näinollen Mark puhuu puutaheinää.
Tämähän tässä ärsyttää ettei Mark5 välitä mitä Jumala on Raamatussa sanonut ja milloin. Kaikki ei ollut heti käskyinä, vaan lakin tuli vasta Mooseksen aikana ja SILLOINKIN fundamentalistisesti ajatellen vain Israelin kansan maalliseksi laiksi johon ei sisältynyt ikuisuuteen ulottuvia merkityksiä puhumattakaan helvetin tuleen joutumista. "Kun he lankesivat syntiin, heidät karkotettiin paratiisista. Syntiinlankeemuksen seurauksena kaikki ihmiset menettivät mahdollisuuden elää paratiisissa."
Jumalasi tiesi kaikenmaailman syntiin lankeamiset ja karkotukset jo ennalta.
- 12____13
Kun katsoo ihmisten pahuutta, on mahdotonta uskoa, että ihmiset saisivat aikaan paratiisin. Päin vastoin, tästä planeetasta ollaan kovaa vauhtia tekemässä helvettiä kaikille, sotaa, murhaa, varkautta ja valheita on tarjolla yllin kyllin, mutta vain vähän rakkautta. Ja jos rakkautta, vapautta ja totuutta jossain on, sekin pyritään nopeasti tuhoamaan.
Jos historiaa tarkkailee, niin johan sitä helvettiä on riittänytkin. Paljoa kehnommaksi tuskin pystyttäisiin panemaan vaikka tosissaan yritettäisiin.
- tieteenharrastaja
kekek-kekek kirjoitti:
Jos historiaa tarkkailee, niin johan sitä helvettiä on riittänytkin. Paljoa kehnommaksi tuskin pystyttäisiin panemaan vaikka tosissaan yritettäisiin.
Periaatteessa pystyttäisiin, mutta silloin pitäisi takautua kohti menneisyyden ihmiskuntaa. Tästä lienee pääteltävissä, että parempaa kohti on kuljettu jo vuosisatoja, tosin matkalla hoiperrellen.
- einytnoinkaan
tieteenharrastaja kirjoitti:
Periaatteessa pystyttäisiin, mutta silloin pitäisi takautua kohti menneisyyden ihmiskuntaa. Tästä lienee pääteltävissä, että parempaa kohti on kuljettu jo vuosisatoja, tosin matkalla hoiperrellen.
Se mikä näyttää hyvälle kehitykselle on tietä jolta ei voi palata vaikka umpikuja odottaa edessä.
Nykyisyys on luettavissa ennustusten toteutumisena ja jatko kertoo ettei ihmistoimin hyvää seuraa.
ihmisviisaus on petollinen illuusio vain.
- sanankuulia
Mihis kaikki joutuvat?
68:19 Sinä astuit ylös korkeuteen, otit vankeja saaliiksesi, sait ihmisiä lahjaksesi: niskoittelijatkin joutuvat asumaan Herran Jumalan tykönä.- paratiisinavaimet
Kun ei retardina synny, ei retardina elä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490