Katolilaisina tuemme tietenkin kaikki yhdessä rintanassa jakamattoman Irlannin kansallista yhtenäisyyttä.
Hiljattain näin Ulkolinjan dokumentin brexitin eli Iso-Britannian EU-eron seurauksista Irlannin kansalle. Sen myötä keskelle Irlantia voi taas ilmestyä raja, jonka protestanttiset miehittäjä-britit vetivät kerran keskelle vihreää pyhän Patrickin saarta.
Mutta Luojan kiitos kuin ihmeen kautta tämä voi merkitä myös sitä, että Pohjois-Irlannissa pahimmatkin protestanttisiirtolaiset alkavat kannattaa Irlannin tasavaltaan palaamista.
Sympatiamme ja rukouksemme ovat täysin katolisen Irlannin puolella!
Irlannin yhtenäisyys, katolinen sydämenasia
8
205
Vastaukset
- katolistaviisautta
Meillä on ystäviä Irlannissa, missä rukoillaan hartaasti maan yhtenäisyyden puolesta. Niin rukoilemme mekin - ja annamme tietty täyden tukemme tasavaltalaisille.
- vatikaani2jakolinja
Konservatiiviset katolilaiset pitävät irlantilaisia luopiokatolilaisina.
- JohannaÄllä
En pidä ainakaan minä.
- JohannaÄllä
Olemme mieheni kanssa valmiit tukemaan kaikkia katolisia voimia tässä taistelussa. Vielä tärkeämpää on rukous sen puolesta, että Irlanti saa kansallisen yhteytensä takaisin.
- Konservatiivikatol
Irlannin yhtenäisyys on ilman muuta yhteinen tavoitteemme emmekä kaihda mitään laillisia keinoja sen saavuttamiseksi. Pyhä Patrick on meidän puolellamme!
- JohannaÄllä
Elämme mielenkiintoisia aikoja! Kukaan Irlannin tasavallan miehitetyssä pohjoisosassa ei tutkitusti halua MITÄÄN RAJAA keskelle maata. Itse asiassa pohjoisirlantilaiset äänestivät selvästi brexitiä eli Ison-Britannian EU-eroa vastaan.
Koska nyt näyttää selvästi silti, että koko brexit tulee tapahtumaan ilman mitään sopimusta, hyvin pian Pohjois-Irlannin ja muun Irlannin väliin aletaan rakentaa rajapuomeja ja vartiotorneja. Sitä ennen tulliraja pilaa kaupan puolin ja toisin.
Näin ollen pohjoisirlantilaiset, jotka siis haluavat edelleen pysyä EU:ssa, liittyvät Irlannin tasavaltaan ja näin katolilaisten (jossakin vaiheessa jo toivottomalta vaikuttanut) taistelu Irlannin yhtenäisyyden puolesta viedään voittoon. Tietenkin rauhanomaisesti. - taioseach
Irlanti ei ole enää erityisen katolinen maa.
Homoliitot hyväksyttiin Irlannissa neljä vuotta sitten. Kansanäänestyksessä homoliittoja kannatti suuri enemmistö irlantilaisista.
Aborttikielto kumottiin viime vuonna. Jälleen kansanäänestyksessä suuri enemmistö irlantilaisista asettui katolista kirkkoa vastaan.
Irlanti maallistuu samalla tavoin kuin muutkin Euroopan maat. Pian (katoliset) kirkot ovat siellä yhtä tyhjiä kuin Ranskassa. - Anonyymi
On luonnotonta, että britit miehittävät Pohjois-Irlantia. Britit asevoimineen joutaisivat pois Irlannin saarelta ja Pohjois-Irlannin rauhanomainen liittyminen Irlantiin tavoitteeksi. Kansanäänestys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747