Vimmalla olen etsinyt silmälasejani tänä aamuna. Haussa ovat onneksi vain kakkoslasit, jotka kaiken järjen mukaan ovat ykköslasieni kotelossa. Kotelon piti olla parin metrin päässä edessäni, mutta sitä ei löydy sieltä täältä tai tuoltakaan. Mistä olet löytänyt kateissa olleet silmälasisi?
Silmälasit kateissa
lasitkateissa
17164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tarvitaanko kakkoseen lasit?
#pienipalakakkoseen
Arvasin, että täällä on puujalkoja.
Haistakaa persut *ttu
Ei johtanut silmälasieni löytymiseen.
>>. Mistä olet löytänyt kateissa olleet silmälasisi?>>
yleensä päästäni.
mutta ihme että ei nykyaikanakaan ole firmoja, mistä lasit saisi heti.
luulisi ettei nykytekniikalla ole mikään mahdottomuus. niistä voisi helposti tuplahinnan maksaa, ehkä enemmänkin kun tarve on kova. mutta odottele sitten niitä viikko..
Muistan kerran etsineeni lasejani pitkään ja hartaasti ennen kuin aloin ihmetellä, miten näen niin hyvin etsiä. Nyt päästä löytyvät vain ykköslasini.
Kohta on varmaan joka kodissa 3D-tulostin, millä saa tulostetuksi haluamansa linssit. On nimittäin käynyt joskus niinkin, että näöntarkastus ei ole mennyt ihan putkeen ja linssitkin ovat olleet vain sinnepäin. Työmatkalla harhailin kerran vieraassa maassa monta päivää liki käsikopelolla, kun onnistuin hajottamaan lasini. Optikon löysin silti.
Tein kevätpuolella suursiivouksen. Sen satoa niitän ilmeisesti nyt.
Ei ole tullut mieleen hankkia piilolaseja varalle jos oikeat hajoaa?
Saa tilattua suoraan netistä.
Ei ikinä. En yksinkertaisesti uskalla riskeerata ainutkertaisia näkökalvojani.
Miten ihmeessä ne piilolasit auttaa, jos ne ovat valmiiksi piilossa? Piilolinssit myös häviävät helposti.
huomaa siitä kun oma ulkonäkö paraneen ilman lasia,
Päinvastoin tässä tapauksessa.
Lentokoneessa tuli lasit mieleen..No eihän se käänny Heathrowiin mun laseja vessan käsipyyhekotelon päältä hakemaan..Omituista se on kuinka niitä aina joutuukin etsimään,ei vaan muista heti mihin tuli tyrkättyä
Kummallista, että milloin mikäkin on kateissa juuri, kun sitä eniten tarvitsisi. Silmälasit ovat riittävän arvokkaat ilman koneen käännyttämistäkin.
Etsin. Etsin. Tuskaa ja vimmaa. Vaan löytyiväthän ne kadonneet silmälasit kuitenkin, kun istahdin vuhdilla nojatuolille. Iloinen jälleennäkeminen. Silmälasit oikein räsähtivät ja kiittivät onnesta.
Miten kävi housujen ja ahterin? Selvisikö nojatuoli vammoitta?
Joo.Kesällä unohdin auton katolle lasit,ja eikun liikenteeseen,,siinä hetkisen mentyä alkoi kolina kuulumaan ja tippuihan ne,,kadulle...En aivan saanut siihen heti pyssättyä,mutta muutaman kymmenen metrin päähän sain kotteron tyrkättyä.Katselin siinä,,näkyivät olevan keskiviivan lähellä,,mutta vastaantullut "autoilija" onnistui koukaten ajamaan päältä...siis koukkasi sellaisen 70senttiä omalta kaistaltaan että onnistui osumaan silmälaseihini..Vittukun en heti älynnyt katsoa rekkaria,,veikkaan että kuski olisi ottanut pataansa..yli 500 meno itselle!
Se olin minä 😃