Suomi itsenäistyi Ruotsista 1809 ja 1917 Neuvostoliitosta.
Ilman Ruotsista itsenäistymistä Suomesta ei olisi koskaan tullut Itsenäistä Suomea.
Ilman Ruotsista itsenäistymistä Suomesta ei olisi koskaan tullut Itsenäistä Suomea.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei+se+Svenssoni+eroa+Russakasta,+kun+päätetään+toisen+kansan+puolesta.+Huvittavinta+tässä+on+että+25-50%+valkosista+Venäläisistä+omaa+Suomalaiset+geenit+ja+Ruottalaiset+ja+Norjalaiset++kuningaskunnat+on+alkujaan+meiltä+kotosin..+Viikingit+pätkittiin+Hämeessä+ja+ei+jääny+kun+hautoja+täynnä+miekkoja+ja+muuta+krääsää+näistä+Norskeista.
Mistä sinä tuon repäsit että venäläisillä suomalainen geeni paremminkin DNA, mutta sitä venäläisillä ei ole mutta puolella ruotsalaisista on
Olen käynyt molemmissa naapurimaissa. Siis Ruotsissa ja Venäjällä. Jos valita pitäisi, niin valintani on kristallin kirkas. Ruotsi.
Jos suomi olisi itsenäinen niin maa olisi omavarainen täysin.
Sellaista maata ei ole olemassa muuallakaan maailmassa!
Pohjois-Korea varmaan lähimpänä eikä ihme siksi että pidetäänkin vastarannan kiiskinä.
Suomi ei ole itsenäisyyttä nähnytkään , se on vain kansalaisille syötetty merkitys jonka avulla saadaan luotua yhteishenkeä.
Ethän voi olla niin sinisilmäinen olento? Ethän ?
Eikös tuo Kuubakin ainakin ollut ?
Se, että olimme ruotsalaisia n. 600 vuotta, ennen vuotta 1809, on tehnyt suomalaisista ja Suomesta sen mikä me nyt olemme.
Ruotsin vaikutus oli suuri myös sinä aikana, kun olimme autonominen ja Venäjän keisarin alaisuudessa. Tuona runsaan 100 vuoden aikana suomenkielen asema vahvistui ja nuo suomalaisuus miehet ja -naiset jotka ajoivat suomenkielen oikeuksia olivat pääasiassa ruotsinkielisiä.
Autonomian aikana rakentui jo omat päätöksenteko elimet ja mm. suomalaiset naiset saivat äänioikeuden vaaleissa jo 1900-luvun alussa.
Suomi oli hallinnoltaan varsin valmis, kun itsenäistyimme vapaissa vaaleissa valitun Eduskuntamme enemmistön päätöksellä 6.12.1917 toteutui, äänin 100 puolesta ja 88 vastaan.
Edustaja Alkion itsenäisyys aloite: https://www.eduskunta.fi/FI/tietoaeduskunnasta/kirjasto/aineistot/yhteiskunta/historia/eduskunta-ja-itsenaistyminen-1917/Documents/manner1917.pdf
Hauska, mielenkiintoinen ja ajatuksia herättävä on myös vasemmiston edustaja K. Mannerin (SDP) vasta-aloite:
https://www.eduskunta.fi/FI/tietoaeduskunnasta/kirjasto/aineistot/yhteiskunta/historia/eduskunta-ja-itsenaistyminen-1917/Documents/manner1917.pdf
( Olisikohan Suomen itsenäisyys koskaan toteutunut, jos tuo K. Mannerin (SDP) lähinnä kummallinen ehdotus olisi tullut hyväksytyksi ? )
600 vuotta kestäneen Ruotsin vallan ajan ansiosta Suomelle annettiin autonomia Venäjän yhteydessä.
Jos suomalaisista olisi tehty maaorjia he tietenkin olisivat alkaneet kapinoida ja Ruotsi olisi voinut vallata Suomen takaisin.
Ei Venäjä missään tapauksessa halunnut synnyttää itsenäistä Suomea mutta niin pääsi käymään.
Sortokaudella Suomi haluttiin venäläistää, mutta Venäjä hävisi sodat Japanille ja Saksalle ja tsaarinvalta kaatui ja bolsevikit kaappasivat vallan Venäjällä.
Bolsevikkien propagandaan oli kuulunut puhuminen kansojen itsemääräämisoikeudesta jolla he pyrkivät heikentämään tsaarinvaltaa sisäisesti.
Leninin oli siksi pakko uskottavuutensa takia tunnustaa Suomen itsenäisyys, mutta Lenin jätti Suomeen venäläistä sotaväkeä avustamaan vallankumousta jonka onnistumisen jälkeen Suomi olisi liitetty suunnitteilla olleeseen Neuvostoliittoon.
Brest-Litovskin rauhassa 3.3.1918 Saksa saneli Venäjälle kovat rauhanehdot joissa Venäjän piti poistaa joukkonsa Suomesta ja Suomeen tuli saksalainen apujoukko auttamaan valkoisia.
Venäjä ei sn jälkeen pystynyt riittävästi avustamaan Suomen vallankumousta sen loppuunviemiseksi.