- muilutuksia suoritettiin 200 -300 ,muistan lukeneeni , mutta kysymys kuuluu ,minkä merkkiset autot olivat suosikkeja näitä tehtäviä suoritettaessa. -oliko mersuja ?
1930-luvun muilutuksista
vieläkysymys
23365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
2 mersuu, 3 ooppelia ja 1 cadillac
Kun presidentti Ståhlberg hakattiin ja tungettiin Fordin takakonttiin niin se oli esikuva tämänpäivän Natottajien mediaterrorille. Ja dosentin ja päätiimittajan poliittisille oikeusmurhille.
"Kun presidentti Ståhlberg hakattiin ja tungettiin Fordin takakonttiin ..."
Disinformaatiota!!!!
Stuudepaaker lienee ollut suosituin, siten T- mallin foorti. Voi saatana miten lapsellinen aloittaja on ,liekkö jotenkin jälkeen jäänyt.
Tekniikan maailma v.1933 maaliskuun numerossa on kuvaus suosituimista muilutus autoista. löytyy kirjaston mikrofilmeistä lapualta.
Kiitoksia, täytyykin käydä lukasemassa.
Mitä merkillistä kysymyksessä on ?, krp kin tarkastaa ensimmäisenä rikosaseen ja tekee sen tiettäväksi valmistajalle.
Henry Ford tais olla muistaakseni intomielinen natsi ja Hitlerin kannattaja.
Mannerhein suosi Marmon -merkkistä vaunua.
Mannerheimi ajeli Hitlerin antmalla korruptio-Mersulla.
Marskin ykkösauto jatkosodan alusssa. Ehkä juuri siksi Hitler lahjoitti aseveljen ylipäällikölle mahtavan panssarimersun. Se lienee vieläkin ajokuntoisena USA:ssa
Mannerhein ja Marmon
https://tak.ayy.fi/tak/index.php?page=marmon-tky-n-edustusauto
Meidän MARMONimme oli Autokeskus OY:n suojissa pari ensimmäistä Suomen vuottaan ja sitä lainattiin erilaisiin edustustarkoituksiin kuljettajan kera. Näin MARMON oli marsalkka Mannerheimin ajoneuvona useammin kuin kerran. Kansalaissodan päättymisen kymmenvuotisjuhlassa vuonna 1928 otetussa kuvassa Mannerheim nähdään juuri tässä autossa. Mannerheim käytti MARMONia myös pidemmillä matkoilla, mm. eräällä keski-Eurooppaan suuntautuneista matkoistaan. MARMON on siis merkittävä palanen Suomen historiaa.
Liekkö muissa fasistisissa valtioissa olluna samallaista muilutus ilmiötä ? -luulen ,että mallia otettiin varmaan saksasta , mutta löytyiskö mahtollisesti dokumentteja vastaavista menetelmistä kautta fasitisen euroopan ? - kiitos asiantuntijoille.
Ståhlbergiä ei olisi ikinä uskallettu muiluttaa ilman Mannerheimin rohkaisua. Mannerheim oli vainoharhaisen katkera vaalihäviöstä. - Lisäksi Ståhlberg oikeusvaltiomiehenä oli kansan mielissä. Mannerheimin diktaattorihaaveiden suurin este. Mannerheimin sisäpiiri välitti käskyn jolla Lapuan väki rohkaistui tekoonsa....
Auton merkki lienee muistissa ?
Jos oli foord, lienee Henry ollut tietoinen asiasta ?
Fordeja meni suuret määrät Joe-sedällekin Muurmannin saattueissa. Sota on suurta bisnestä. (kuuluisa tärkein Amerikan pressojen sääntö)
Amerikkalais- valmisteisia ovat olleet, koska siihen aikaan valtaosa Suomessa myydyista autoista olivat Yhdysvalloissa valmistettuja.
Käytössä olleista automerkeistä monet ovat lopettaneet tuotannon, tai tuotanto on yhdistetty jonkin muun merkin alle.
Eurooppalaiset autot olivat siihen aikaan joko liian pieniä tarkoitukseen, tai sitten liian kalliita.
Joitain valokuvia löytyy, sekä myös muita dokumentteja käytetyistä automerkeistä myös internetistä googlettamalla.
Muilutus auto piti olla vähintään 5 lle rekisteröity - muuten saatto muilutettava päästä livahtaan
Minut ainaki muilutettiin nuorenpana hullujenhuoneisiin mersulla ja saabilla - ihan suoraa putkasta.
Ståhlbergin "muilutus" oli liberaalinen ja kommunistien yhteishanke, jonka ainoa päämäärä oli saattaa Suomen äärioikeistolaiset hihhulit mahdollisimman huonoon valoon.
Jutun takana ei ollut katkera Mannerheim.
Muilutus oli äärihullujen hommaa ja koko käsite tuli hra Muilusta jonka omistamalla vaunulla tätä natsirallia Lapualta johdettuna käytiin. Kahjo autonkuljettaja oli vain yk-
sinkertainen pohjalainen mies. Kuten arvata saattaa, eiks jeh?
Kävivät ihan lapissa saakka ,- rovaniemeltäkin muilutettiin yks kauppias ,jolla oli kauppa sahanperällä työläisten asutusalueella.
viinaksissa suoritettiin koko touhu ,siis pidettiin ryyppyreisulla vähän lystiä