Luin Tamperelaisesta, että Keskustorille ollaan suunnittelemassa ratikkakahvilaa. Ehän sellaista tarvita. Hämeenkadulla on riittävästi tiloja, joko tyhjillään tai tyhjentymässä. Kahvilan voi perustaa jo valmiina olevaan rakennukseen. Keskustorin alue tulee suojella kaikenlaisilta uusilta rakennelmilta. Kaikki uudet rakennelmat ovat pilanneet keskusta-aluetta.
Ei mitään ratikkakahvilaa Keskustorille
14
346
Vastaukset
Nimeksi kahvilalle Mansula ja sisustuksesta ihana vaaleanpunainen :-)
- Törörömm
Joo, ihan ratikkakahjojen kiusaksi
- kohvik
Entä kaljaratikka kuten Stadissa? http://www.virginoil.fi/suomeksi/sparakoff.html
Eiks Pyynikillä ollut joskus panimokin? - LisääRäkää
Juu ja kaljan tulee olla mahdollisimman halpaa. Saadaan keskustaan kunnolla elämää.
- kokytr
Keslustorin alla oli ennen yleisö WC samaten taisi olla bussikuskien taukotilat. Mutta keskustorin uudistamisen yhteydessä nuo tilat maatäytettiin.
- Olen.käynyt
Ei niitä tiloja ole täytetty. Kyllä ne tilat siellä edelleen on, mutta tyhjillään
- eikahvilaa
Eikö Koiso ole poistumassa Aleksis Kiven -kadulta? Siellä on jonkunlainen loppuunmyynti. Sinne kahvila. Jos sellaista edes tarvitaan. Noita syöttölöitä ja juottoloita on kaupunki vääränään. Leviävät kadullekin. Niihin kompastuu. Varsinkin kesällä.
- 12356
Koisoa ei ole ollut siellä vuosikymmeniin, sen jälkeen oli jonkin aikaa Hämeenkadulla mutta ei enää sielläkään jos jossain jotain toimintaa on niin ei sillä nimellä ainakaan.
- köyhis
Minulla ei ole varaa käydä kahviloissa. Aktiivimalli leikkasi minulta jo toista kertaa tänä vuonna.
- Ppllloppp
Ei mullakaan. Ei meinaa riittää sossun rahat edes kaljaan
- mjyt
Tuntuu vähän liian kiihkeältä tämä kaavoitus- ja suunnittelutouhu. Onko kaikessa järkeä ja harkintaa tarpeeksi?
- ratikalla.kaffeelle
Suomi on luokkayhteiskunta. Ylin luokka elää omassa hermeettisesti suljetussa maailmassaan. Sieltä sitä sitten tipahtelee näitä ajatuksien murusia tavallisen kansan ihmeteltäväksi, kuten tämä kikkare ratikkakahvilasta.
- minäkinköyhä
Halutaan kai jotain Pariisilaistyylä tai jotain. Pariisi on hyvin eriarvoinen kaupunki. Köyhällä ei sinne ole pahemmin asiaa. Köyhät asuvat siellä esi- eli laitakaupungeissa.
- subventiot.peliin
Siellä sumppi maksaa 30 senttiä/kuppi. Jokaista myytyä kuppia kohti veronmaksajat antavat 20 senttiä lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1193694Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai272760Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72465Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1262328Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82084- 371667
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581076Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361000Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75974Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä48918