Ennakkoilmoitus ulosotosta

Lähettääköhän ulosottovirasto enää nykyisin ennakkoilmoitusta veronpalautuksen ulosotosta? En itse ole ainakaan vielä saanut, yleensä se on tullut loka-marraskuun vaihteessa.
4214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Entä kun ulosotto on jo vuosi sitten loppunut, mutta perintätoimisto jonka kanssa olen tehnyt maksusopimuksen uhkaa veronpalautusten perinnästä.?Onko se laillista?

Äänestä
  • Jos olet kykeneväinen velan takaisinmaksuun, miksi et tee niin? Onko tässä takana jokin ylevän ihmisen ylevä periaate, kuten perintätoimistojen ahneuden vastustaminen?

    Äänestä

  • Ei perintätoimisto voi palautuksia viedä mutta voi laittaa velan ulosottoon tosin sekään ei onnistu (kai?) jos teillä on sopimus jossa lukee että sinä lyhennät itse velkaa...eli ei ole pienellä präntillä mitään että velkoja voi purkaa sopparin koska tahansa ilman syytä :P

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yks.velallinen kirjoitti:

Lähettääköhän ulosottovirasto enää nykyisin ennakkoilmoitusta veronpalautuksen ulosotosta? En itse ole ainakaan vielä saanut, yleensä se on tullut loka-marraskuun vaihteessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu