Miksi kanavissa on sulkuportit

jollei vesien pinnat olisi litteitä tai tasaisia?
6166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikö lättämaatodellisuudessa sitten vesi virtaa alaspäin vaikka kanavan toinen pää olisi merellä ja toinen mäen päällä?

1Äänestä

Ei kaikissa kanavissa ole sulkuja.

Esimerkkinä Suezin kanava.

Sulkuja ei ole.

Äänestä
  • Välimeren, ja Punaisen meren välillä ei ole korkeuseroa, joten sulkuja ei tarvita

    Äänestä

  • Suezin kanava on yli 300 metriä ponkollaan koska Maa on pallo.

    Äänestä

  • Suezin kanava on hyvä todiste litteästä maasta. Jos se kanava olisi pallopäiden olettamalla tavalla ponkollaan keskeltä jouduttaisiin se ruoppaamaan koska vesi valuisi pois kanavasta. Mutta onneksi kanava on litteä ja ruoppausta ei tarvita.

    Äänestä

  • Litteänmaantotuus kirjoitti:

    Suezin kanava on hyvä todiste litteästä maasta. Jos se kanava olisi pallopäiden olettamalla tavalla ponkollaan keskeltä jouduttaisiin se ruoppaamaan koska vesi valuisi pois kanavasta. Mutta onneksi kanava on litteä ja ruoppausta ei tarvita.

    Kommenttisi on todiste kyvyttömyydestä hahmottaa maailmaa jossa elät.

    Ainut millä on väliä on etäisyys Maan keskipisteeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lirkutinpas kirjoitti:

jollei vesien pinnat olisi litteitä tai tasaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu