Sieltä tulee nyt niitä päästöjä enemmän kuin monen vuoden autoilun verran. Kai sekin kiertyy jotenkin suomalaisautoiljoiden syyksi että Kalifornian metsät ovat kuivuneet.
Kun katsoo noita amerikkalaisia sähkövirityksiä niin on todellinen ihme ettei koko amerikka ole jo palanut. Ei mitään turvajärjestelmiä.
Kun puu kaatuu linjalle niin suomessa virta katkeaa. Amerikassa se syttyy tuleen ja sytyttää metsäpalon.
Sähköistys on siellä kehitysmaa tasoa vaikka on muka korkean teknologian maa.
Kun katsoo noita amerikkalaisia sähkövirityksiä niin on todellinen ihme ettei koko amerikka ole jo palanut. Ei mitään turvajärjestelmiä.
Kun puu kaatuu linjalle niin suomessa virta katkeaa. Amerikassa se syttyy tuleen ja sytyttää metsäpalon.
Sähköistys on siellä kehitysmaa tasoa vaikka on muka korkean teknologian maa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tämä lienee monen mutkan kautta herra D.J. Trumpin toiminnan syytä -hän on todennäköisesti vähentänyt luonnonsuojelurahoja liittovaltiotasolla, ja on muutenkin ilmastovastainen öykkäri.
Kalifornian metsäpalojen leviämisen suurin syy on paitsi kuiva maasto, niin myös maaston muoto. Vuoristoisessa maastossa palo leviää nopeammin kuin ihminen kykenee juoksemaan. Kuumat nostovirtaukset ruokkivat tulta ja tuli suorastaan "nuolee" kohoavia rinteitä.
Amerikkalaisten olisi aika oppia ymmärtämään, että metsät pitäisi ruuduttaa tietyn kokoisiin neliöihin joiden välissä olisi 20-30 metriä soraa ja hiekkaa ja ajoväyliä ja tämä estäisi palon leviämisen hallitsemattomasti. Asutuksen ympärille pitäisi myös jättää riittävä 200 metrin turvavyöhyke, että metsäpalot eivät polta taloja. Nämä on aivan perusasioita ja tuntuukin kummalta, että jenkit eivät kokemuksista huolimatta ymmärrä näitä perus asioita. Metsien hoidolla on myös oma roolinsa. Kuiva aluskasvillisuus, risut yms, pitää kerätä pois.
Kummasti siellä Ruotsinmaallakin kesällä tilanne riistäytyi käsistä vaikka on suomalaistyyppinen maasto..
Hei kuules Edison, ei siellä pala varrsinaisesti metsät, vaan rutikuiva pensasmaasto! Lähde nyt sitten ruuduttamaan ja hiekottamaan tuhansia neliökilomterjä vuorien ja kukkuloiden rinteitä soralla! Varsinaiset metsät ovat poissa noilta paloalueilta. Tuo on niin typerä ehdotus, että Trumppikin olisi kateellinen!
Kymmenet metrit suojavyöhykettä auta, kun kekäleet sinkoilevat kilometrien päähän. Alueilla on lisäksi kaikenlaisia palavia nesteitä, mitkä kiihdyttävät palon etenemistä. Suomessakin on jos jonkunlaista grilli-tupakka-roskanpolttajaa, joilla ei ole alkeellisintakaan käsitystä paloturvallisuudesta. Edes saunoa ei osata ilman tulipalovaaraa puhumattakaan, että osattaisiin kuivattaa pyykit saunassa ilman kokkoa. Niin uusavutonta on nykyään, että kirota täytyy. Joka helkkarin päivä joku käräyttää ruokansa pohjaan. Vakuutus korvaa jne...
Tulivuorenpurkaus on myös tapahtuma joka tekee kaikki ilmastonpelastustouhuilut turhiksi.
Hiilidioksidipäästöjen kannalta on pahempi, että metsä avohakataan sellun raaka-aineeksi kuin se, että se palaa. Sellutehdas tuottaa enemmän hiilidioksidia kuin sellua.
Tämä kannattaa muistaa, kun katselee koko ajan laajenevia avohakkuualueita.
Nih ja siitä savusta ja sen aiheuttamista tuhoista ihmisille ja ilmakehälle ei ole kerrassan mitään haittaa jos verrataan Suomen avohakkuisiin.
Mutta kun metsä on palanut niin tuli sammuu eikä tuota enää mitään päästöjä,päinvastoin kulotettu maa alkaa sitomaan kasvien hyvin kasvaessa uudestaan paljon hiilidioksidia jos vain saavat vettä tarpeeksi.
Samaten avohakkuuaukiot alkavat tuottaa nopeasti uutta kasvua. Maailmassa on pysyvintä materiaa ihmisten tyhmyys näinä aikoina.
No nyt siellä paloi ja palaa edelleen kaikki muovit , autojen kumit ym. tavarat ja töhkä suloisesti sekoittuen ilmaan. Suomessa on laitettava kaikki autot stoppiin moneksi viikoksi, että maailma pelastuu.
Ylen mukaan nyt sateiden tultu uhkaavat mutavyöryt. Paljon vakavampi uhka on tulipaloissa maahan päätyneiden myrkkyjen valuminen vesistöihin ja pohjavesiin.