främmande språk. För svenskspråkiga barn finns det endast i Österbotten om jag inte kommer fel ihåg.
Här i Nyland har vi bara för finskspråkiga.
För ett barn som lever vardagslivet nästan enbart på svenska är finska ett svårt språk.
Här i Nyland har vi bara för finskspråkiga.
För ett barn som lever vardagslivet nästan enbart på svenska är finska ett svårt språk.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kielikylpy on erinomainen satsaus lapsen kielitaitoon.
Suomessa ei pelkkä kylpy riitä vaan lapset hukutetaan vaikka väkisin.
Språkbadsskolor är ju frivilliga,föräldrarna väljer,ingen blir "tvingad ".
Kielikylpyjen lisäksi mm. päiväkodeissa on kielisuihkuja ollut jo kauemminkin kansalliskielillä.
Finskspråkiga borde själv gå på språkbad PÅ FINSKA eftersom de kan inte ens själv sitt modersmål
Mer om detta på https://yle.fi/uutiset/3-10504667
Muistan lukeneeni että ruotsinkielisten luku- ja kirjoitustaito on vielä heikompi kuin suomenkielisten. Että kannattaisiko satsata siihen että te "suomenruotsalaiset" opitte sen ruotsinne ennen kuin alatte muille sitä tyrkyttää. Rahat tähän projektiin voisi siirtää vaikka suomenkielisten pakkoruotsista.
Taisi osua nyt omaan skandinaaviseen nilkkaan mutta tuota se tekee kun kuvittelee olevansa jumalan valittu kansa, siinä ei paljon faktat paina.
On sullakin murheita.
Revi siitä sveko.
"Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat läksyjä keskimäärin laiskemmin kuin suomenkieliset, kertoo Hufvudstadsbladet.
Ruotsalaistutkija Anna Dallin tekemä tutkimus osoittaa Hbl:n mukaan, että 75 prosenttia Suomen koulujen ruotsinkielisistä oppilaista käyttää läksyjen lukemiseen päivittäin alle puoli tuntia. Suomenkielisillä oppilailla vastaava osuus oli vain 37 prosenttia.
Tutkimusta varten haastateltiin yli 800 oppilasta Ruotsissa, Suomessa, Indonesiassa ja Australiassa.
Suomenruotsalaisten oppilaiden asenteet koulua kohtaan olivat Hbl:n mukaan kaikkein kielteisimpiä."
Toinen tutkimus taas kertoi, että surut ovat myös tyhmempiä kuin suomalaiset.
Milloin "aitosuomalainen" aikoo esittää ja osoittaa olevansa älykkäämpi, kuin ruotsinkieliset? Tähän asti on saatu todisteita vain päinvastaisesta.
Kanske svenskspråkiga elever lär sig snabbare,behöver inte sätta så lång tid på läxläsning ?
Poikani on käynyt koulun kielikylpyryhmässä ja osaa ruotsia sujuvasti.
Nästa steg är för en del beväringstiden i Nylands Brigad i Dragsvik.
Svenskspråkiga söker sig till finskspråkiga Obbnäs för att lära sig finska igen.
Totta, moni suomenkielinen, joka on käynyt ihan tavallisen suomenkielisen koulun, on päättänyt käydä armeijan ruotsiksi. Minun tuttuni aikoinaan kävi ja totesi näin: "Kun kerran pitää antaa vuosi valtiolle, niin miksi en hyödyntäisi sitä ja oppisi kunnolla ruotsin."
Ihan samalla tavalla moni ruotsinkielinen valitsee suomenkielisen armeijan, oppiakseen paremman suomen.
Armeija on erinomainen kielikylpy!
Tvåspråkiga dagis är inte så dumma heller,barn har inga fördomar mot något annat språk.
Lapsi ei vedä historiasta jotain tapahtumaa ja ala sen perusteella haukkumaan kavereitaan. Nämä aitosuomalaiset kontrat osaavat sellaisen surkean taidon.
Lapset ovat fiksumpia kuin jotkut aikuiset. Aikuiset voivat tosin syöttää omia ennakkoluulojaan lapsilleen. Suojelkaamme pieniä lapsia tällaiselta.
Toivottavasti ymmärtävät Ahvenanmaallakin tämän.
Visst läser man finska på Åland också,det finns ju ungdomar som tänker studera på fastlandet och då behövs kunskap i finska också.
Outo pakkomielle Ahvenanmaasta, kai ne saa päättää itse asioistaan, niinkuin mekin mantereella.
På vår ort är det alltid kö till språkbadsskolan.
Seuraava hallitus toivottavasti satsaa kielikylpyihin lisää resursseja.
Suomessa olisi niin helppo lisätä kielten osaamista, etenkin juuri suomessa ja ruotsissa kielikylvyn ja monen muun toiminnan kautta.
Enää pitäisi keksiä että mihin me tarvitsemme lisää ruotsin osaajia? Mutta vasta 150 miljardia velkaa niin täytyy toivoa että valtio ja kunnat ottavat sitä paljon lisää ruotsin opettamiseen niin kymmenen vuoden päästä meidän ei tarvitse opettaa mitään missään.
Mehän voimme yhtä hyvin kysyä, mihin tarvitsemme lisää ranskan, saksan tai kiinan osaajia. Eikö olisi parempi lopettaa kieltenopetus kokonaan, kun suurin osa ei käytä näytä kieliä elämässään?
I svenskspråkiga Ö sterbotten är det inte så vanligt med finska i vardagen som här i södra Finland.
Här i södra Finland har barnen chans till naturliga "språkduschar "om barnen på gården,gatan har möjlighet att hitta kompisar över språkgränsen.
Tvåspråkiga idrottsklubbar är också bra.
Urheiluseurat ovat todella hyvä paikka oppia kieliä. Tuttuni lapsi on ruotsinkielisessä seurassa ja siellä otetaan mukavasti huomioon molemmat pääkielemme, mutta pääasiassa käytetään ruotsia.
Min dotter gifte sig senare med en av sandlådekompisarna,nu har jag tre tvåspråkiga barnbarn.
Joku luulottelee avauksessaan, et "normaali kielipolitiikka on kauhistus", ja "ruotsin kieltä palvotaan". Olisi ehkä lisättävä kielikylpyjä Suomessa, ettei noin vääristynyttä näkemystä todellisuudesta esiintyisi, kielten osaaminen tunnetusti vähentää ennakkoluuloja ja pikkusieluisuutta.
Minäkin suosittelen vieraiden kielten oppimista lääkkeenä ennakkoluuloihin. Maailma avartuu ja oma mieli avartuu.
Man behöver sedan inte vara avundsjuk på dem som kan andra språk.
Itse olen kyl hieman kade niille kavereilleni jotka osaavat suomea ja ruotsia ilman mitään vaikeuksia, sujuvasti, flytande. He ovat jo lapsina oppineet kielet ja sen huomaa. Jag kan svenska, men har lärt det i senare ålden, så det går inte så fort att använda i alla tillfällen.
Inte behöver man ha så bråttom och inte behöver det vara perfekt heller.
Bra skriver du svenska.
Palstalla palvotaan H. Tala nimistä miestä. Minkäköhän vuoksi?
Mera bad och dusch, annars det luktar....
Vissa texter här på forumet stinker faktiskt.
Samojen henkilöiden samat spämmit on taas levitetty palstalle, mutta niistä ei kannata välittää. Kannattaa vastata aina vain asialliseen viestiin.