Pärjää ei pärjää ei sitten mitenkään pärjää.

toimtukiiii

Ihme juttu sinänsä ihmisillä ettei esim, yksinäinen henkilö joka toimeentulotuella on mikä n, 500eur kk ja vaikka tuosta vielä menis känny netti ni jäis joku 400eur elikä 100eur viikolle.
Kai se on kun ihmiset sanoo että tulee lasku ni heh se on pikavippi.
Tyhmyyttä sitten taas on karenssit ni varmaan on kusessa rahojen kanssa. Jollakin 10 eur pärjää kylläkin aina päivän.
Pelit ihan varmaan kanssa syynä monella vaikeuksiin. Mihin hittoon ihmiset tunkee rahojaan.

14

284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjghjkhk

      Ai mihinkö ihmiset tarvitsevat rahaa? Jos et viitsi kysyä äidiltäsi, kerron sinulle. Vuokraan tai yhtiövastikkeeseen tai kiinteistöveroihin, sähköön, jätemaksuihin, polttoaineeseen, sairauksien oireiden 'hoitamiseen', ruokaan, vaatteisiin, lasten harrastuksiin, Yle-veroihin, autoveroihin, jos jonkinlaisiin veroihin ja maksuihin, pankkimaksuihin, asuntolainojen lyhennyksiin, työpaikanhakureissuihin, julkiseen liikenteeseen (jos sitä enää on), postimaksuihin, ulosottomaksuihin, perintätoimistojen turhiin maksuihin. Paljon muuta lisäksi, tuossa osa. Itse saan 492 e joka neljäs viikko nyt, kun huonon hallinnon leikkurimalli iski vuoden alussa. Siitä huolimatta, että huonoa lakia vastaan saatiin toistasataa allekirjoitusta kansalaisaloitteeseen.

      • järgihohoi

        Jahas että ulosotto ja menot perintätoimistolle niin ihmisten yleisiä menoja heko heko kuvastaa paljon holttimuutta. Mikä ihmeen asuntolainanlyhennys jollakin toimeentulotuki asiakkaalla.... siirry muualle palstalle vaikka raha-talous.
        Päihdeongelmat suuri syy ihmisten köyhyyteen ja uusavuttomuus ettei osaa keittää perunoita.
        Valmisruoka paskoja tungetaan suuhun.


      • asumistukia

        Ei tuosta rahasta (492€) mene kaikkia noita luettelemiasi maksuja, sillä asumistuella maksetaan asumista.
        Monet vaan tuhlaa rahansa.


      • samaamieltääää

        Samaa mieltä ettei noita mitä kirjoittaja luetteli niin makseta perustoimeentulotuella. Se mielestäni että kyllä yksinäinen henkilö pärjää 500 eur kk.


    • mitentuo492eur

      Mitenkä vaa tuo 492 eur ai niin elät parisuhteessa ni kyllä sillon enemmän tukia saa. Ruinaan ruokajakeluista

    • halloo

      Eipä taida olla kirjoittajilla kokemusta , ei noista tuista jää kun muutama kymppi ruokaan yms. per viikko kun maksaa asumisen ja puhelin,sähkö yms. välttämättömät , lääkkeistä puhumattakaan , silloin ei syödä.
      Kohta varmaan pipilä leikkaa taas köyhimmiltä ja sairaimmilta että saadaan maksettua italian rästit.
      aika huvittavaa tuo eu:n toiminta , täällä viitataan kintaalla eu:n tukien nosto käskyttämiselle ja toisaalla voidaan sitten tehdä mitä tahdotaan , aika lampaita nää suomalaiset on noihin muihin verrattuna , ja saa sitten olla jatkossakin maksumiehenä, ja ketkä näistä ovatkaan kärsineet ?
      onko kiva käydä leipajonossa ?, ei olis uskonu muutama kymmenvuotta takaperin että tälläi maa makaa , asiat oli PALJON paremmin.

      • toimtuki8

        Toimeentulotuessa yksinasuvalle on varattu 8 eur ruokaan vrk, lääkkeet saa toimeentulotuen kautta taikka omavastuu 4.50eur riippuen lääkkeestä.
        Suotta mitään yhteiskuntaa syyttää vaan katsoo peiliin ni siinä syyllinen. Monetkin sairaudet johtuvat elintavoista mitkä sitten täytyy lääkitä esim, diabetes.


      • Sossusta hakijoille maksetaan asuminen sähkö lääkkeet, ja sen perään vielä se 491e annetaan tilille käyttörahoja, asumisen maksaa veronmaksajat, sekä sairaskustannukset ja lähes 500e jää, siitä itse muut puhelin netti,ja ne saa suht edulliset kun tajuaa pitää prepaidit. 24,90e/ kk ja rajaton on silloin puhelimessa, sekä koneella. jos ei noin 465 eurolla pärjää, ni jo on ihme, kun ei sitä jää monella palkastakaan tuollaisia summia, laskujen jälkeen, työssäkäyvä maksaa lähes kaiken itse, toiset kaiken, jotkut oikeutettu asumistukeen.


    • KOK.vie.nahatkin.selästä

      Äänestäkää seuraavaksi vasemmistoa. Sipilän ja orpon kyykytyslinja saa jo loppua.

    • Pitkäaikatyötön

      "yksinäinen henkilö joka toimeentulotuella on mikä n, 500eur kk ja vaikka tuosta vielä menis känny netti ni jäis joku 400eur elikä 100eur viikolle."

      Perusosa on vuonna 2018 yksin asuvalla 491,21 euroa kuukaudessa. https://stm.fi/toimeentulotuki Kuukaudessa on keskimäärin 30 päivää, joten päivää kohden jää 16,37 euroa tai 114,6 euroa/vko. Tai 31 päivän kuukausina 15,85 e/pv tai 110,92 e/vko.
      Itse en ole saanut toimeentulotukea, mutta tuollaisella n. 16 €:n päivärahalla kyllä pärjäisin, kun sen saa joka päivältä.

      Jatkuvasti on toki oltava tarkkana rahojen kanssa, kun makselen kotivakuutuksen, sähkön, ruoan, juomien, ravintolisien, vaatteiden, käyntimaksujen, puhelinmaksujen, sanomalehden, parturin ja hygieniatuotteiden lisäksi auton kuluja kylmäpaikkaa myöten. Harvemmin tulee muita, satunnaisia menoja, kuten paristoja, palovaroitin, auton renkaat, pieni kodinkone ja ehkä passikin pitää hankkia kuvineen.

      • elmhallinta

        Noi yleisesti ottaen ihmisellä kylläkin elämänhallinnassa häikkiä jos ei reilulla satasella pärjää viikkoa niimpä niin ei pärjää jos ostaa askitupakkia,kaljaa ja tunkee automaattipeliin rahoja.
        Pikavippiä lisäks.
        Hyvin äkkiä tuo sitten shakki-matti ja keittelee makaronia.


    • sndfdffdf

      Ne tuet vois lopettaa niin alkais töitä tulemaan !!!!! Kaikki asuis sen jälkeen kadulla niin tulisko töitä mitä häh !!!!!!!

    • Köyhäkaupunkilainen

      Ei 500 eurosta jää 400 euroa mitenkään. 500 eurosta maksetaan vuokran omavastuu eli itsellä 90 euroa, sitten netti, kännykkä ja muut laskut jos on. Aika harvoin on jos 300 jää ruokaan, vaatteisiin ja harrastuksiin.

      • Köyhäkaupunkilainen

        Aia paljon pitää syödä kalapuikkoja että jää rahaa säästöön. Onneksi kalastin kesällä usein joten mulla pakkasessa ahventa aika paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1020
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe