Trump tuhoaa heikon Macronin

Heikko Macron helisee jo. Kannatus on romahtanut. Ranskalaisetkin kannattavat meidän Trumppia


https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005898455.html
3101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Seuraava Ranskan presidentti on.......MONSIEUR TOKMANNI ..!

Äänestä

En ihmettelisi, jos tuota Merkelin ja Macronin hehkuttamaa armeijaa käytettäisiin EU:n kansalaisia ja niskuroivia valtioita vastaan. Vahinko, ettei Trump ottanut tätä skenaariota esille.

EU:n todellinen uhka ei ole Venäjä tai USA, vaan sisäinen hajaannus. Valtatyhjiöillä on taipumus täyttyä. EU oli alunperinkin tuulentupa ja hiekalle rakennettu. Nyt haetaan vahvuutta sitten armeijasta, kun pohja on luisumassa käsistä.

EU:n armeijaa käytettäisiin mm. Katalonian kaltaisissa tapauksissa. Luultavasti myös Unkarin raja avattaisiin auki vaikka väkipakolla. Lopputulos on tiukka sensuuri, ulkonaliikkumiskiellot ja Berliinissä hallinnoiva keskuskomitea varustettuna "Generalissimuksella".

Hauska seurata, miten kauan EU-uskovaiset vielä ovat sokeita tälle diktatuurille. Margaret Thatcher oli oikeassa - Saksan ei olisi koskaan pitänyt antaa yhdistyä.

Äänestä

Trump pyyhkii lattiaa noilla hölmöillä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Trump.jyrää kirjoitti:

Heikko Macron helisee jo. Kannatus on romahtanut. Ranskalaisetkin kannattavat meidän Trumppia


https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005898455.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu