Ylen aamu-uutisissa nähtiin katkera Boris Johnson, joka näköjään vasta nyt tajuaa että mitä tuli tehneeksi Britannialle kaikella Brexit-hömpötyksellään: Johnsonin omien sanojen mukaan Brexit tekee Britanniasta vasallivaltion, joka ei enää pysty päättämään omista asioistaan. Tämä siis siksi, koska Britannia eroaa EU:sta, joka tekee kaikki kauppapoliittiset päätökset, ja erollaan Britannia ei ole enää samoissa pöydissä tekemässä päätöksiä, jolloin EU vie ja Britannia vikisee. Tilanne on siis ihan sama kuin Norjalla, joka on käytännössä "äänetön EU-jäsen", joka joutuu ottamaan huomioon EU-direktiivit kaikessa lainsäädännössään, mutta ei pääse päättämään direktivien sisällöstä.
BUUUHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!
BUUUHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tässä kulminoituu populismin perusongelma: monimutkaisiin ongelmiin ei ole yksinkertaisia ratkaisuja. EU:n idea on yhteinen talousalue, jonka säännöistä sovitaan yhdessä. Jos joku (Britannia, Norja,...) haluaa olla osa yhteistä talousaluetta, mutta ei EU:n jäsen, se tietenkin tarkoittaa yhteisiin sääntöihin sopeutumista, vaikka ei ole niistä päättämässä.
Absoluuttinen itsenäisyys kaikkien päätösten suhteen on käytännössä mahdoton - tai sen hinta on niin kova, että sitä ei halua kukaan maksaa. Tullimuurien taakse eristäytynyt Britannia taantuisi taloudellisesti. Jotain on muiden kanssa sovittava, että välttämätön kauppa, rahaliikenne jne toimivat edes jotenkin sujuvasti. Sitten kun on sovittu jotain, niin sopimusta ei voi yksipuolisesti muuttaa silloin kun siltä sattuu tuntumaan.
Ymmärrän toki, että ennalta sitoutuminen EU:n sisämarkkinasääntöihin joita EU voi yksipuolisesti muuttaa tuo "vasallivaltion" vaikutelman. Brexit intoilijoiden olisi pitänyt miettiä tätä kuitenkin ennen kuin päättivät erota EU:sta. Nyt on ns. torttu jo tuulettimessa.
Kuvasit hyvin ,että EU on kiristäjäjärjestö - mitä vapaakauppaa se muka on ,että pitää maksaa kovat "suojelurahat".
Mitään näitä ongelmia ei olisi, mikäli turhaa uusneuvostoliittoa ei olisi ikinä perustettu!!
EFTA ja EEC olivat ihan riittäviä.
Onhan se nyt nähty kuinka valtavasti pitää painaa seteleitä ,että tämä keinotekoinen valtioliitto pysyisi kasassa.
Se torttu on ihan eri tuulettimessa...
Kaikki kauppa on sopimuspohjaista. Ei EU ketään kiristä vaan laatii yhdessä yhteiset säännöt. Nyt Britannian ongelma on se, että se haluaa olla mukana yhteisissä markkinoissa ja samaan aikaan ei halua yhteisiä sääntöjä. Britannia ei voi kuitenkaan sanella, miten se tulee käymään kauppaa EU:n kanssa, koska muut EU-maat eivät ole Britannian vasallivaltioita.
Populistien on tietenkin helppo räksyttää, että aivan kuten kaikki tavat olla EU:n jäsen ovat vääriä, myös kaikki tavat erota EU:sta ovat vääriä. Kaikkeen on helppo sanoa "Ei ainakaan näin".
Britannialla on tässä pelissä paljon. Jopa kaikki. Käytännössä koko Iso Britannia voi lopettaa olemassaolonsa, jos Brexitistä tulee niin raju, että EU-myönteiset Skotlanti ja Pohjois-Irlanti haluavat eroon koko Brexitin jälkeisestä umpioituvasta Englannista.
EU:sta eroajat haluavat pitää kiinni suvereenisuudestaan eivätkä ole ottamassa komentoja uus-Neuvostoliitosta.
Sveitsi ei rikkauksineen ole niin hullu, että liittyisi EUnukkilaan.
Mitä hyötyä Suomelle on ollut EU:sta? -Niinpä. Aika iso osa saatu anottua miljardien jäsenmaksuista jopa takaisin. HÖHÖHÖHÖHÖHH!
Luuletko,+että+Suomessa+tehtäisiin+Mersuja,+jos+ei+oltaisi+EU:n+jäsen?+Mitä+jos+saksalaisilla+olisi+Mayerin+telakkaan+liittyvä+valuuttariski?+
Suomen+viennistä+40%+menee+euromaihin+ja+60%+EU:hun.+Olisi+täysin+vastuutonta+lähteä+sabotoimaan+sitä.
Hyödyt onkin siinä että koko EU kaatuu mahdottomuuteensa mm täysin erilaisten talouksien takia. Palattaisiin ns vanhaan systeemiin.
Mitähän niitä hyötyjäkään on? Suomalaisilta on leikattu urakalla koko unionissa olo aika. Jätti työttömyys niin suomessa kun lähes kaikissa euromaissa. Enää ei ole varaa pitää edes teitä hyvässä kunnossa. Mistä vielä pitää luopua? Samaan aikaan maa täyttyy hiljalleen kaiken maailman tulijoilla ja nekin pitää asuttaa ja ruokkia maan, minkä toimeentulo alenee ja valtionvelka kipuaa uusiin ennätyksiin. Siinäpä sitä onkin juhlimisen aihetta.
Koskaan ei palata "vanhaan systeemiin". Koko maailmantalous on muuttunut rajusti ja muuttuu jatkossakin ja kuvitelma siitä, että nyt voitaisiin käydä kauppaa 1980-luvun säännöillä ovat sulaa idiotismia.
PS.
Vaikka pehmeä Brexit on pitkän päälle paras ratkaisu kaikille, voi kovasta Brexitistä olla lyhytaikaista iloa suomellekkin:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b16d96fd-30d3-4605-b58c-592ad738707c
Britannia vie EU:hun autoja ja auton osia 50 miljardin arvosta ja nyt tälle tuotannolle mietitään jatkossa hyvää sijaintia. Jokainen voi miettiä mitäs Uudenkaupungin autotehtaalle tapahtuisi, jos nyt neuvoteltaisiin Fixitistä ja Britannia olisi päättänyt pysyä EU:ssa.
Norja maksaa pikku summia varallisuuteensa nähden siitä että ei tarvitse moisessa hölmössä systeemissä olla mukana. Taitaa kulut jäädä reippaasti eu jäsenmaksuja pienemmiksi. Itsekin maksan mielelläni siitä että rahojani kärkkyvät aggresiiviset puhelinmyyjät eivät soittele.
Samalla Norja on luopunut suvereniteetistaan, kun joutuu ottamaan huomioon lainsäädännössään EU-direktiivit, joiden sisältöön he eivät pysty vaikuttamaan, toisin kuin esim. EU-jäsen Suomi.
Niinpä. Haluaako äärioikeisto Suomen sellaiseksi EU:n vasallivaltioksi, jota B. Johnsson nyt kauhistelee?
Oma kysymyksensä on se, että Norja on Naton jäsen ja sille EU:n turvallisuuspoliittinen merkitys on siksi vähäinen.
Kun päästää populistin tekemään päätöksiä, tai ihan mitä hyvänsä, niin pelkkää sutta ja sekundaahan siitä tulee.