miksi ajaa isoilla diesel ha autoilla???

hohoiiii

ihmettelen niitä ihmisiä jotka ajaa joillakin 2-3litran diesel koneilla. eikö itsetunto anna periksi jos ajaisit vaikkapa litran kokoisella bensiini moottorilla.
huomaan että tuosta dieselin hinta haloosta on huolissaan vain ne turhanpäiväiset teini amis rällääjät jotka eivät voi ajaa normaalilla bensa autolla.
katsokaapa iltaisin kaupunkirallia jossa on 90% teenage diisel mersuja.
dieselin ymmärrän raskaassa kalustossa jossa se olisi ok vaihtoehto mutta hupi ja työajoonkin täyskielto dieseliltä.
nykyään o.8- 1.6 l bensat on taloudellisimpia ja egoloogisempia kuin 3l diiselit.
se on teistä itsestänne kiinni tämä pelleily.

42

537

3Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • runkkutunkku

      Köyhät täällä pohtii millä menis. Ostakaa hevoset hai1

    • Zastava1100

      Rouvat tulevat katumaastureilla hakemaan tarjoustonnikalaa ja pizzaa?

      • werwreh

        Katumaasturi on turhakkeiden turhake


    • idioottienvaltakunta

      voi hyvänen aika eiköhän kyse ole kuitenkin henkilön käyttötarpeista. Suuri perhe ei matkusta pitkiä matkoja jollain pienellä autolla eikä sinne edes mahdukaan. Sitten jos täytyy vetää esim. venetraileria tai asuntovaunua niin kumpi on siihen parempi volvo v70 vai toyota yaris?

      • VeeVI

        Chrysler Voyager.


      • Ekekekekekekke

        Toyota camry, Toyota land gruiser Toyota Rav 4


        Ja suosio perustuu suihen kun köyhällä ei ole varaa ostaa sellaista


    • Pitää sen ollakin se 2 litranen, muuten ei vaunun veto suju. Eikä nelivetokaan ole haittaksi.

      • 0stos-0iva

        Oma henkilöautoni on 3-litrainen bensa-Pösö, eikä ollenkaan liikaa tehoreservejä:)


    • meesumiäs

      ei kehtaa kylillä ajella millään bensiinitojolla. siksi mersu 300td. ja työmatkaa 8km sivu jota ei pensalla pysty ajelemaan kun ei löydy risteyksissä vääntöjä.

    • hiihihi

      Mitä enempi kuluttaa kilometriä kohti, sen homompaa menoa. Tosihomo ajaa suihkukoneella.

    • OmaValinta

      En halua surkeaa pikkuautoa onnettomalla yhden litran koneella.

    • MB300dA4wd

      autoilun turvallisuus, mukavuus ja helppous puoltaa isoa vääntävään dieseliä, siinä tietysti automaatti ja mieluiten neliveto mukana, niin ajaminen on rentouttavaa ja helppoa,
      pienellä kinnerillä ajaessa saa koko ajan jännittää lentääkö se ilmavirran mukana ojaan, samoin ajon jälkeen saa puhallella tärinät pois
      itse ajan vuodessa 70-80 tkm ja pikkuautolla en metriäkään

    • Tehdäänjätteestä
      • Ei taida olla kovinkaan laajalti vielä jakelussa, ja vaikka olisikin niin tankillisella ei pitkälle pääse kun kulutus nousee 1,7 kertaiseksi.
        Tosin ei etanolidiesel ole yksityisautoilijoille edes tarkoitettu, ainakaan vielä.


    • ainaskii

      onneksi ajan 4.2 litrasella niin ei alottajan tarvi ihmetellä

    • stggr
    • eikaatopaikalle
    • pikkulohko

      Ei 2-3 litraa ole iso diesel. 5-6 litraa alkaa olla sinne päin.

      • Mitässanottetästä

        Niin ,menkää kysyyn jenkki cowboyilta joka ajaa jopa tai yli 8 litran v8, 2xturbodieselillä, kevyt kuorma-auto painavalla pick up trukilla ,4wd,automaatti,isot renkaat,parit takana,tai jopa kuusi pyörä versioita löytyy,iso kärri perässä täydellä kuormalla ,ahdot vedetty tappiin sekä syötöt,kulutus vähintään 20 litraa,paremminkin 40-jopa 100 litraa sataselle. Ja mitkä tupruttaa niin sankkaa mustaa savua kuin kone vain ikinä voi,koko tienoo on minuutin sankassa savussa ohiajon jälkeen kun niillä tuprauttaa.
        Ja niitä ei koskaan edes huolleta,kun hajoovat,ne vain hinataan kaatikselle ja ostetaan liikkeestä uusi.
        Kun kysyy miksi? Vastaus on aina because i can,fuck the next generations,i live now full life and i dont care of shit about anybody else,i live like full freedom animal and redneck all live long.

        Lisäksi niilä on suuret omakotitalot jotka kuluttaa ympäri vuoden tolkuttoman määrän energiaa monia 10 tuhansia kilowattitunteja vuodessa. Äijät syö koko ajan kg kaupalla täyslihaa miltei joka päivä,ylipainoa on että hirvittää,lentävät ympäri maailmaa aina kun siltä tuntuu kun rahaa on miljoonia aina tilillä.

        Ai että mikä kavereiden hiilijalanjälki ,se on maailman suurimpia ,monia 10 tuhansia kilogrammoja vuodessa,suuremmaksi yksittäisen ihmisen enää vaikea saada,repikääpä siitä.

        Jos kaikki maailmassa eläisi noin planeetta kuulemma kuluisi kuulemma loppuun jo alle puolen vuoden.

        Ja jos joku yrittää mennä estelemään moista käyttäytymistä ,Colt ja M-16 laulaa välittömästi tasapauketta rajoittelija yrittelijän suuntaan.


    • Veija

      Onko kellään myynnissä dc koneella farmari diisel Volvova? tulis kaks ovinen 87 Carina vaihdossa, ajettu maantieajoa vain 150 tuhannen? neljillä kajuttimilla, uusilla penkinpäällisillä, lyyssiä.
      Ei jaksais lähtiä ruohtiin hakeen kun selkä kipeä, ei kestä pitkää matkaa.

      • meni.jo

        Just meni viimene tasavirtavulva laivalastina Afrikkaan.


    • auvo_autoilija

      Miksi ajaa isoilla diesel ha autoilla? - koska ne ovat Suomen olosuhteisiin parhaita ja kaikkein turvallisempia.

    • rikaspuhuu

      Ajakaa te köyhät pikku kindereillä, me rikkaat ajetaan kunnon autoilla.
      Nauretaan ainakun tuutte elvistelemään vanhoilla paskoilla mukamas teho & viri pelejä...käytännössä halpaa paskaa mitkä ovat aina rikki.

      • asiaa.kirjoitat.veli

        Autolla jossa on takuu ummessa ei tee yhtään mitään.


    • Hahhahhaa

      Siinähän naurat idiootti.

    • MB320cdi

      Sinä ajan millä haluan, sinä ajat mihin sulla on varaa, siinä se pieni ero.

    • juntti1

      minä perustin luonnonsuojelueen omalle maalleni puita ei hakata ikinä ja sain hyvän korvauksen elykeskukselta
      nyt saan ajaan mersedes bens 300 D ihan ilman omantunnontuskia

    • pitkäämatkaa
    • ihokarvatpystyssä

      Kun ISO V8 diesel hörähtää, siellä korva iloitsee ja silmä riemun näyttää.

    • ego.mahtuu.vain.kasiin

      En pysty egoni takia ajamaan muulla kuin kasilla.

    • Vastavoimviherholhoamisi

      Yeah,eiköhän laiteta pystyyn saastuta täysillä päivät silloin tällöin,se jolla on suurin hiilijalanjälki saa päämaininnan mediassa. Samalla tavalla kun kaupassa on Musta perjantai ja älä osta mitään päivä sekä syö täysillä päivät ja nälkäpäivät. Tasapuolisuutta kaikkeen, eläjät.

      Se olisi hyvä muistutus mitä eläämä aina viime kädessä on jokaiselle,kuollaan täältä kumminkin,mitä siitä sitten jos joskus tuhotaankin kaikki.

      • bensiini.saastuttaa

        Eiköhän nuo kolmelitraisilla bensarosvoilla huolehdi jo saasteista.


      • 10.000kmvuodessa

        Ajan hyvällä omallatunnolla vanhalla kolmelitraisella bensiiniautolla koska rasitan ympäristöä murto-osan siitä mitä aiheutuisi jos se korvattaisiin uudella autolla.
        Vanhan auton romutus ja uuden auton rakentamisen vaatima energia, päästöt ja uusitumattomat luonnonvarat.
        Jos polttoainetta kuluisi nykyisen kahdeksan litran sijaan viisi litraa satasella, en loppuikäni aikana pystyisi säästämään hukattuja panoksia kulutuksen erolla.
        Ilmastoon kummallakaan ei ole mitään vaikutusta mutta itse häviäisin rahallisesti.
        Ilmastosyyllistäminen on niiden tahojen ylläpittämä kollektiivinen valhe jotka pyrkivät rahastamaan autoilijoita jollakin mihin emme mitenkään ole edes vaikuttaneet.


    • corollalla

      Jos on sukupuolielin kuin prinssinakki niin sehän pitää olla iso auto ja iso moottori. Sehän todettu jo monissa tutkimuksissakin että auton koko on kääntäen verrannollinen kalun kokoon.
      Jollain se itsetunto on pönkitettävä jos akat nauraa pikku tipille.

      • PrinssinakkejaNiillä

        Säälittää rekkamiesten puolesta.


      • riisseli

        Sinähän ne maksat tavaran hinnassa, hähää


    • ähähähäh

      no maksakoot kallista diiseliä hähähähää hähähääh ähähääähääää

      • riisseli

        Sinähän loppupeleissä maksat rekkamiehen kustasnnukset tavaran hinnassa, hähää


      • ähähähähäh venäjällä halpa kaasuöljy:)


    • Valtinpiikki

      Päästellään ristiinrastiin pitkin peltoja, sipilältä rahoitus.

    • Tuukko

      sää vetään sillä litrasella bensavehkeelläsi mun hevoskärryä, joka painaa kuormineen about 2300 kg? Et vai? Epämiellyttävä ihminen.

    • MatkaMiesMaan

      420hv, 870Nm, 4,5l/100km. Hankalia numeroita pikku-Priuksille.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7513
    2. 95
      5367
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4987
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4374
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3120
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2752
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2357
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2309
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe