Mitä suomessa tekee nelivetoautolla?

Ei mitään. Jos ei nyt asu maaseudulla 10 kilometrin päässä maanteistä ja joutuu ajamaan lumisia pikkuteitä?
Ja aika harvoinhan sitä Alaskan kelejä täällä on vaikka asuis Perhon sydänmailla. Nelivedot kuluttaakin
enempi kuin etuveto. Oon kuullu huhuja että ei romanitkaan tykkää nelivetoautoista, ne pelkää, että auto karkaa käsistä.
21395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Mökkitiellä nousee välillä lumi konepellillekin. Ei siellä juuri vajaavetoisilla edetä. Vielä kun kärrykin on aika usein perässä. Varsinkin etuvedot on täydin turhia Suomen olosuhteissa. Vähänkin kun on painoa perässä, niin etupyörät ruopii ilmassa tyhjää.

Nelivedoilta autovero pois ja vajaavetoisille vähintään tuplat. Vielä 1980-luvulla sai maasturit ostaa verovapaasti. Ei ole enää Suomi huoltovarma.

1Äänestä
  • Niin, eipä sitä ole mitään itua laittaa etukauhaa takatuuppari-traktoriinkaan..

    Äänestä

Sinäkö se asut talvet kesät mökilläsi? Nettikin toimii siellä korvessa.
Ei minulla ainakaan auton renkaat ole ilmassa ruopineet.

Äänestä

Mitäpä se aloittajalle kuuluu monikovetoisilla kukakin ajelee, minä ajelen nelivetoisella dieselfarmarilla. Etupäässä hyväkuntoisilla teillä.

Äänestä

lumisilla auraamattomalla tiellä aikoinaan ajeltiin erästämässä talvet niin normaali lumisella talvessa niin henkilöautolla ajoi uudenvuoden päivään asti maasturilla kuukauden pidenpään , eli ero on melko pieni,

Äänestä

Hai mie se tykkään Mersuista vaan, mutta nelivedoista en ollenkaan. Mie tunnen kylällä yhden kun osti nelivedon. Hää joutu ostaan sen metsätöit varten. Mie en uskalla. jos joutuu sen tähen metsätöihin kanssa.

Äänestä

Nk meillä täällä vantaalla hoidetaan kaupungin toimesta lumityöt siten että aina isommalta tieltä työnnetään lumet pienempien risteysten tukkeiksi.
Sitten vielä jos risteys ei ole vielä tukissa lumitraktori ei auraa risteystä kun se ei ole vielä tukossa.
Vaan ajaa ohi ja auraa suoraa tietä kaasu pohjassa.

Elikä jos haluu ehtiä aam i lla t öihin ja tulla kotiin vantaalla tarvii nelibåvetomaasturin.

Äänestä

Kyllä sillä tekee. Sillä saa hinattua hankaliin paikkoihin juuttuneet vajaavetoiset pois, kuten ojista ja lumipenkoista.

Äänestä

Joskus polttopuukuorman kun käy hakeen metästä ,ei oo nelivedon voittanutta. Ja liukkaana talvena kitkarenkailla on hyvä nelivedon kanssa päästellä.

Ja tietysti jos käy tuolla Venäjän puolella,monet päälystämättömät paikat on sellaisia että sinne ei voi edes mennä ilman korotettua nelivetoautoa,on niin pahoja tieuria ettei voi edes täällä Suomessa kuvitella että niillä voisi ajaa millään,mutta pääasiassa venäläiset ajaakin niillä traktoreilla,telavehkeillä ja maastokuorma-autoilla.
Välttämättä edes tavallisilla nelivetoautoilla tai maastureillakaan ei puhetta kaikkein pahimmilla heidän teillään päästellä yhtään mihinkään.
En ihmettele miksi Sakujen panssaritkin juuttui sinne syksy-keväisin.,ja sehän oli osa venäläisten taktiikkaakin pitää tiet huonossa kunnossa vastustaakseen vihollisen etenemistä.

Äänestä
  • Jaa haet henkilöautollasi puukuorman metsästä?

    Äänestä

Perjantai ja lauantai-iltaisin näkee nelivetoja paljonkin kaupungilla, varsinkin ravintoloiden ja nakkikioskien edessä. On se näköjään totta, että romanit säikkyy nelivetoja, ne pelkää, että auto menee 2 kertaa kovempaa kun sillä etu tai takavedolla.2 kertaa 2 on 4.

Äänestä

Neliveto on siitä hyvä että voi ajella talven samoilla kesärenkailla. Pääsee liikkeelle valoista ja parkkiruudusta.

Äänestä

Suomessa ei tarvita autoja mihinkään, varsinkaan Helsingissä. Omasta puolestani kaikki autot saa paalata ja tehdä niistä ratakiskoa raitiovaunuille.

Äänestä
  • Autolla liikutaan paikasta A paikkaan B. Se, että A sattuu olemaan Helsinki ei kerro mitään siitä minkälaiset liikenneyhteydet on kohteeseen B.

    Äänestä

  • Neliveto.tarpeen kirjoitti:

    Autolla liikutaan paikasta A paikkaan B. Se, että A sattuu olemaan Helsinki ei kerro mitään siitä minkälaiset liikenneyhteydet on kohteeseen B.

    Junalla pääsee nykyään keskustasta lentoasemalle. Lentoasemalta pääsee kaikkialle maailmassa. Autoja ei tarvita missään.

    Äänestä

  • saastuttavatautotpois kirjoitti:

    Junalla pääsee nykyään keskustasta lentoasemalle. Lentoasemalta pääsee kaikkialle maailmassa. Autoja ei tarvita missään.

    Ei minun kesämökillä ole lentokenttää. En ole Sipilä.

    Äänestä

  • Neliveto.tarpeen kirjoitti:

    Ei minun kesämökillä ole lentokenttää. En ole Sipilä.

    Minä laskeudun mökkini edustalle vesitasollani. En myöskään ole Sipilä.

    Äänestä

Auto on sitä varten, että pääsee paikasta A paikkaan B silloin kun on tarve siirtyä paikasta A kohteeseen B. Ainakaan minulle ei riitä, että pääsee paikasta A paikkaan B, jos keli on hyvä, vuodenaika on oikea tai tiet aurattu ja hiekotettu ynnä muutenkin tähdet oikeassa asennossa.

Suomessa on talvi lähes joka vuosi. Siksi neliveto on täällä tarpeen. Jopa minulle, vaikka asun Helsingin kantakaupungissa, mutta katuosuudella, jossa ei ole julkista liikennettä. Se tarkoittaa, että minun kotikatuni aurataan viimeisten joukossa. Kun tässä joku vuosi sitten oli lumisia talvia, niin kyllä monen etuvetoisen lähteminen liikennevaloista oli hidasta tien hiomista. Bensaa / dieseliä palaa ja renkaat pyörii tyhjää. Hidasta ja tehotonta ja tukkii koko liikenteen.

Äänestä
  • En ole nähnyt auraa moneen vuoteen.

    Äänestä

- suomessa vosi kaikki olla metron vaikutus piirissä, viher vas kokoomus unelmassa, mustassa kongo helsingissä. Ei tartteis kuin viihdettä ja huumeita, ja olisi cool.
Yrjöäkin pukkaisvat modernisti hanuriin, niin ettei tarviis etuvetoakaan. Olsi yrjö täysin tyytyväinen perhon sademtsissä sen jälkeen.
ugh ugh kaikki nyt pohjolan kongoon helsinkiin !!
Kulttuuri marxistit on meille rakentaneen kongon helsinkiin, ugh ugh.

Äänestä

Minä valitsen aina nelivedon, kun olen y absurdissa humalatilassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yrijö kirjoitti:

Ei mitään. Jos ei nyt asu maaseudulla 10 kilometrin päässä maanteistä ja joutuu ajamaan lumisia pikkuteitä?
Ja aika harvoinhan sitä Alaskan kelejä täällä on vaikka asuis Perhon sydänmailla. Nelivedot kuluttaakin
enempi kuin etuveto. Oon kuullu huhuja että ei romanitkaan tykkää nelivetoautoista, ne pelkää, että auto karkaa käsistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu