Laillinen tutkanpaljastin

7

2493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-paljasta

      Ei tuo mitään tutkaa paljasta. Samanlainen paikannukseen perustuva piippari kuin vaikkapa Heren kännykkään ladattava ilmainen sovellus, jossa on myös kameratiedot valmiina.

      Onko palstalla muuten ketään muuta laillisesti tutkanpaljastimen kanssa ajaneita? Muutaman kymmenen vuottahan ne ovat olleetkin jo pannassa. Saattaisi paljastin jostain vielä löytyäkin.

    • No jo on aikoihin eletty laiton toimintakin on nykyisin sallittua tässä " Oikeusvaltio Suomessa .

      • En minä sinun kommenttiasi kaivannut.


    • oikea-parempi

      titkanpaljastin on paras. huomaa noi uudet pöntötkin. Aino avaan maksoi monta sataa kun ostin uusimman mallin viikko sitten , jota ei kyttäauto pysty peilaan ollenkaan. Halvat toimii mutta pystytään peilaan aina en suosittele.

    • Navigaattorin päivityksellä saa uudetkin pöntöt paljastettua.

      • Anonyymi

        Ajoin Tampereelta Ilomanssiin ja kaikki pöntöt tutkanpaljastin ilmoitti. Laillisuus on minulle epäselvä.
        Minusta se on liikenneturvallisuutta edistävää, ettei aja ylinopeutta epähuomiossa. Suosittelen kaikille!


    • Anonyymi

      Jos se ylinopeus mittarilukemana on niin vaarallista niin niitä nopesrajoitusmerkintöjä pitää olla näkyvissä selvemmin ja useammin.
      Teillä joilla on kameravalvonta on asetettu merkin niin että nopeusrajoitusmerkki on ensin ja sen jälkeen ilmoitus kameravalvonnasta.
      Miksi ei samalla kohdalla, jolloin varmasti ei ainakaan epähuomiossa tule jouduttua rikoksen teille.
      Paljonko sitten pelkkä ylinopeus aiheuttaa onnettomuuksia?
      Yhä useammin teillä näkee hulluja ohituksia ja liian keskellä ajamista. Kaarreajo on kuin hukassa ja mutkassa tullaan jopa väärällä puolella.
      Nämä ovat vaarallisia tilanteita mutta ei helposti valvottavia ja sakotettavia, toisin kuin nopeus.
      Ja jos katsotaan vakavia ja kuolemaan johtaneita onnettomuuksia, yhä enemmän on sellaisia joissa ajoneuvo "ajautuu vastaantulevan ajoneuvon keulaan".
      Tai vaarallisesta kaahauksesta seuranneet kuolonkolarit joko rattijuopumuksen tai nuorisouhon tuloksena eivät ole lisätyllä kameravalvonnalla estettävissä.
      Autoa on ajettava niin että sen hallitsee joka tilanteessa mutta nopeusmittarin lukema ei ole sinänsä mittana täydellisestä turvallisuudesta.
      Nopeus on kuitenkin helpoin asia mitata ja mittaus automatisoida joten sillä saadaan myös rahatuottoa.
      Siis paremmat nopeusmerkinnät mutta myös valvontaa vaarallisiin ajotapoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      75
      2226
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      135
      1445
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      149
      1150
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      987
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      366
      902
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    Aihe