Loimaan loiset on vapaamatkan päätepysäkillä. Koneet, pannut seisahtuu,-kylmenee. Ajankohta vielä avoin, mutta pikaisesti.
Loimaan liittolaiset istutaan pihalle.
kilometritehtaalle.mars
18218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ammattiliitot on työläisiä varten, Loimaa on loisille.
Ammattiliitot on toinen jalka haudassa olevin taistolaisten pennittömäksi kynijöitä. Me YTK:laiset emme maksa turhasta.
Onkos siellä taas joku huijattu liitom mies...
Olette aivan turhia, ei olla enää 50- luvulla.
Olen loimaanloinen 2,90e on tulevaisuutesi.
Voihan punikit sentään, kääntäkää nyt se kello oikeaan aikaan.
Ytk:n jäsenmaksu on yhtäsuuri kuin liittoutuneilla, jälkimmäiset kuitenkin perivät sitä jäsenelle edullisempien sääntöjen mukaan. Onko ihmiset aivopestyjä, vai onko liitoissa noin suurta maksun suuruuden vaihtelua.
Tämän syksyn törkeä ja vastuuton poliittinen lakkoilu vasemmiston vaalivankkureiden puolesta, sai minut vakuuttuneeksi Loimaan kassan paremmuudesta.
Näin pidempään työelämässä olleena kaipailen aikaa, kun ei tällaisia likaisia poliittisia lakkoja tarvinnut kokea.
Minun työpaikallani teki useampikin työkaveri saman ratkaisun ja siirtyi "Loimaan liittoon".
Minusta on absurdi ajatus, että joku kehtaisi lakkoilla työtoverinsa vapaata valinnan oikeutta vastustaakseen, siitähän seuraisi vain yleinen kalabaliikki ja lisää meitä "Loimaan liittoon" siirtyjiä.
Loimaan liittolaiset neuvottelee omat sopimukset kaikessa ja paremmat kuin AYväki ja vie vielä kaiken kukkuraksi työtkin raskassoutuisten AY ihmisten edestä,kilpailijoitahan tässä ollaan periaatteessa kaikki toisiamme vastaan,kun kapitalismissa eletään.
USA:ssa on huomattavasti Suomea korkeampi elintaso, vaikka ammattiliittoihin kuuluu vain muutama prosentti työntekijöistä.
Yhdysvalloissa duunari voi joutua tekemään kahta tai kolmea työtä yhtäaikaa pystyäkseen elättämään itsensä. Yhdysvallat on työssäkäyvän keskiluokan ja yläluokan yhteiskunta. Jopa jos keskiluokkaan kuuluva ihminen jää työttömäksi sairauden tai muun syyn takia voi hänen kohtalonsa olla viime vaiheessa valmistautua kuolemaan roskisdyykkarina.
Veroprosenttiakin tulisi laskea niille jotka einole liiton tai loimaan kirjoilla koska saavat työttömyys aikana pienempää työttömyysturvaa ja sama myös tulisi koskea eläkettä jos luulet että tulet toimeen pienemmällä kuin lakisääteinen,hyvitettäköön se sinulle pienempänä verona.
Koko sodan jälkeisen ajan vasemmistolaiset ammattiliitot järjestivät poliittisia lakkoja murtaakseen pohjoismaisen demokraattisen järjestelmän pystyttääkseen sosialistisen suunnitelmatalouden.
Tannerilaiset demarit olivat merkittävä tekijä tämän bolsevistisen tulvan pysäyttämisessä, mm. Nyt riittää kampanjalla.
60-luvulla Tanner sai toistamiseen kenkää SDP:n johdossa, edellinen kerta oli 1917 tunnetuin seurauksin. Siitä lähtien SDP on pysynyt pari piirua vasemmalla ja tänä vuonna se nähtiin taas ay-liikkeen poliittisena lakkoiluna, vanhaan tapaan.
SDP ja vasemmistolainen ay-liike ovat laskevan auringon järjestelmiä niin kauan kuin niillä riittää sosialismi ja luokkataistelun ihannointi toiminnan päämääränä.
SAK siat lahdattava ja jauhettava minkkien syötäväksi. Älä tue kommunistipskja.SAKinsestipskaaSAK siat lahdattava ja jauhettava minkkien syötäväksi. Älä tue kommunistipskja
Mistä noin tyhmiä ihmisiä tulee .
No loimaaltahan ne.
Kyllä+on+itku+ja+poru+loimaan+loisilla,+kun+työpaikalla+syntyy+ongelmia+ja+erimielisyyksiä,+saati+laittomia+irtisanomisia,+siinäs+sitten+olette+tyhjän+päällä,+eikä+mitään+tai+kukaan+tule+liitosta+autamaan.++Eipä+saa+minullakaan+teetettyä+mitään+laitonta+työpaikalla,+eikä+tarvitse+kumarrella+pomoja,+heidän+laittomien+sanelusääntöjen+päälle.+Saapahan+oikeat+liittolaiset+vielä+ne+liittokohtaiset+palkankorotuksetkin.+
Loimaan+loiset+ovatkin+siinä+uskossa,+että+paikallinen+sopiminen+hoitaa+saman,+heh.+pomo+tulee+aamulla+luoksesi+sanoen,+palkkaasi+leikataan+50%,+ota+tai+lähde+kälppimään,+kyllä+tulijoita+löytyy.+Tätä+se+on+paikalliset+sopimiset,+ja+siinäpä+lähdet+kälppimään.++Olisi+hyvä+tehdä+todellinen+selvitys,+miten+paikalliset+sopimiset+ovat+vaikuttaneet+palkka+kehitykseen,+veikkaanpa,+ei+mitenkään,+ehkä+ne+aamusta+ehtooseen+pomon+hanuria+nuolevat+voivat+jotain+roposia+saada,+siinä+kaikki.
Vain hullu maksaa AY-liikkeille !!! maksat AY-pomojen ÖKY-palkat ja KIINTEISTÖ-BISNEKSET !!!!
PALKKATURVA YTK:ssa n.100€/vuosi ja AY-liikkeessä 600-700€ /vuosi, sosialismilla höystettynä ,Arvaa kumman valitsin ??
Täytyy muistaa, et Loimaan kassa on kassa. Ei sieltä saa muutakun ansiosidonnaisen päivärahan työttömäksi jäätyään. Mitään muuta palvelua ei YTK tarjoa. Paitsi lisämaksusta!!! Ja sekään ei toimi (kuulema).
Liittoon kuuluvat saavat mm. Oikeusavun, matkavakuutuksen, työttömyysturvan, luottamusmiehen tuen, aluesihteerin tuen yms yms...
T. PLM
Ja vielä tietämättömille tiedoksi. Liiton maksu koostuu kahdesta osasta.
Liiton jäsenmaksu, ja Kassan maksu...
T. PLM