Ihmiset uskovat jumaliin koska ovat liian tyhmiä tajutakseen uskonsa onttoutta.
Jumaluskon olemuksesta
8
100
Vastaukset
- jumalhiukkanen
Luoja vai alkuräjähdys?
Älykäs suunnittelija vai kaoottinen tila?
Kumpikohan sai aikaan älyllisen kokonaisuuden?
Järkevältä kuulostaa, että multiversumi on luojan luoma.- Niin.se.on
Se muuttuu järkeväksi vasta kun siitä löytyy todisteeksi jotain konkreettista perusteettomien uskomusten sijaan.
Tuossa kiteytyi hyvin joillekin uskoville ominainen mustavalko-ajattelu ja antropomorfismi.
Uskovien ateistien usko poikkeaa luojaan uskovien uskosta mm. siten, että ateistin uskon kohteena on "tyhjä" tai "lähes tyhjä", mutta uskovaisen uskon kohteena on "Jumala" tai "luoja" tai useampia sellaisia.
Toista se on meillä uskonnottomilla ateisteilla ja deisteillä. Me emme usko, mutta pidämme mahdollisena molemmat vaihtoehdot: luoja/luojia on olemassa tai ei ole olemassa.
En näe mitään syytä uskoa, koska uskon sijasta on järkevämpää pitää mahdollisesti totena. Miksi pitäisi uskoa jotakin sellaista, mitä ei voi aukottomasti todistaa?
Niin, vaikka luojasta ja luomisesta on olemassa pelkästään todisteita - kaikki todistaa luomisesta ja luojasta - eikä ole esitetty yhtä ainoaa todistetta luojaa ja luomista vastaan, niin silti on järkevää pitää mahdollisena myös sitä vaihtoehtoa, että luojaa ei ole olemassa. Sehän olisi helppoa todistaa: siihen riittäisi se, että todistaisi sen, että mitään ei ole olemassa. Helppoa kuin heinän teko.
Olisi paljon vaikeampaa esittää uskovaiselle ateistille todiste sen puolesta, että luoja on olemassa ja luominen on historiallinen tosiasia. Sellaisen todisteen esittäminen on mahdotonta, koska mikään ei kelpaa uskovaiselle ateistille todisteeksi. Hän on sulkenut todisteiden olemassaolon vaihtoehdon pois, koska uskonnollinen paradigma kieltää sellaisen mahdollisuuden olemassaolon.
Uskovainen ateisti on "solid as a rock" eikä hänen uskoaan voi mikään mahti maailmassa horjuttaa, joten turha on sellaista edes yrittää. Sen sijaan, että uskossa olevat kristityt yrittäisivät käännyttää ateisteja uskovaisiksi kristityiksi, tulisi heidän keskittyä läpän heittoon ja asialliseen tiedottamiseen koskien ikuisia totuuksia, joihin "tyhjä" tai "lähes tyhjä" (ateistien uskon kohde) eivät kuulu (eikä myöskään ikuinen kosminen inflaatio ja kvanttimeren poreilu, josta putkahtaa silloin tällöin uusia universumeja ja näin on aina tapahtunut, koska tällä kaikella ei ole ajan alkua)"Niin, vaikka luojasta ja luomisesta on olemassa pelkästään todisteita"
Miksi vain sinä näet nämä todisteet mutta suurin osa ei näe?
Voitko osoittaa yksittäistä todistetta vai onko kaikki todisteiden puuroa, jolloin todisteisiin pitää lähtökohtaisesti uskoa, jotta ne tulisivat omassa mielessä todeksi?
Jos voit sanoa yksittäisen todisteen niin kerro niistä se paras. Jos paras todisteesi ei ole kunnollinen niin miten käy sitä huonommille todisteille?Kummallista kun "luoja" on luonut hurskaalla erikoiset silmät mitkä meiltä sekulaareilta puuttuvat.
Heidä öögansa sisältävät äärimmäisen tarkan IR-systeemin ja megapikseleitä on miljaardeja sillä he näkevät lähes kaiken.
Jopa enkeleitä. Minulle riittäisi vaikka Ikaros.
- KylpyAmmeMies
Missä kohdassa Raamatussa kerrotaan - että Jeesus käveli veden päällä !
Kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706604
- 594492
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s283168- 612997
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161905- 151574
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271566Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381505- 341359
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest471283