Persu-Mäkelän "arvostelukyky" Veikkaus-asiassa

KaikkiNeArgumentit

Persujen Lappeenrantalainen kansanedustaja Jani Mäkelä teki uudenlaisen poliittisen rimanalituksen vaatiessaan blogissaan Veikkauksen monopolin säilyttämistä.

http://janimakela.puheenvuoro.uusisuomi.fi/264253-veikkausta-tarvitaan-suomessa

Mäkelä:

"Pelaaminen voi tuoda jännitystä elämään ja suuren voiton mahdollisuuden."

Itse asiassa häviävän pienen voiton mahdollisuuden, mutta Mäkelä tuskin osaa laskea todennäköisyyksiä rahapelien voitoille. Tietysti jättipotit ovat valtavia mutta niiden voittaminen ei osu useimpien kohdalle.

Tämä koko blogiteksti vaikuttaa suorastaan uhkapelimainokselta. Huomatkaa miten oheinen lause suorastaan markkinoi uhkapelejä. Palataan siihen kohta.

" Lisäksi peleihin käytetty raha kiertää veikkausvoittovarojen ja arpajaisveron kautta suomalaisen yhteiskunnan hyväksi yli 1273 miljoonan verran vuodessa. Välillä kuulee mielipiteitä, että Veikkauksen monopoli pitäisi purkaa. Tällaista on ehkä helppo heittää, mutta epäilen ettei seurauksia ole mietitty loppuun asti."

Mäkelä itse ei tämän tekstin perusteella vaikuta ihan "loppuun asti miettijältä". Joka tapauksessa nuo rahat kiertäisivät taloudessa vaikka uhkapelit vapautettaisiin. Vapauttaminen myös antaisi mahdollisuuksia yrittäjyyteen myös suomalaisille ja loisi uusia työpaikkoja.

"Pelit ovat hyvä renki mutta huono isäntä."

Eivät vaan huonoja molemmissa.

" Yhteiskunnan tulee ennaltaehkäistä peliongelmia sekä korjata niiden traagisia seurauksia yksilöille. Itse asiassa tämä on yksinoikeuden tärkein perustelu. Valtiollista peliyhtiötä voidaan hallita pelitarjonnan sekä markkinoinnin suhteen ja ohjata sen varoja peliongelmaisten avuksi mm. järjestöille ja pelaamisen rajoittamisen työkaluihin."

Itse asiassa on ihan pöljä käytäntö, että sama taho, joka markkinoi uhkapelejä kansalle myös hoitaa niiden tuomien haittojen ehkäisystä. Ristiriitainen agenda on varmin tae epäonnistumisesta.

Sitä vartenhan on lainsäädäntö ja viranomaiset, että ne voivat kontrolloida myös uhkapelien sääntelyä. Ei siihen tarvita uhkapelien markkinoijaa.

"Mistä otettaisiin miljardi rahoitusta veikkausvoittovarojen saajille?"

Mäkelä kai ei ole kuullut verotuksesta.

Ei ihme jos persujen suosio on niin matalalla kun Mäkelän kaltaisia lumiukkoja istuu eduskunnassa. Saa Huhtasaaren graduineen näyttämään nerolta.

11

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-persehinen

      Totta. Huhtasaari on nero Mäkelään verrattuna. Toivottavasti toisten siivellä eduskuntaan päässyt Mäkelä putoaa eduskunnasta. Tilalle ei voi tulla ainakaan huonompaa ja epäuskottavampaa, - ei edes persuista.

      • persuilijaVasuri

        Persuihin palavasti rakastunut vasuripojuli on vaan niin huvittava ... heh hehe hehehhehe hehehhe ... heh hehe hehehhehe hehehhe


      • KaikkiNeArgumentit

        Saattaa hyvinkin pudota. Monet ovat pettyneitä persuihin ja tämä todennäköisesti näkyy ensi ek-vaaleissa. Jos laaja äänikato iskee Mäkelän tapaiset tyhjänä kolisevat tynnyrit lienevät ensimmäisiä jotka putoavat pois.


    • brorpå

      Persut ovat yleensäkin auringonlaskun poppoota, se on oivallisesti havaittavissa kun edustaja Huhtasaari avaa suunsa, eiks je?

      • KaikkiNeArgumentit

        Persut ovat antaneet todella sekavan kuvan viime vuosina toiminnastaan ja "periaatteistaan". Hehän pettivät käytännössä omat äänestäjänsä mitä tulee maahanmuuttopolitiikkaan. Tämän tason petkutuksesta toipuminen saattaa viedä puolueelta vaalien yli aikaa, jos onnistuu täysin silloinkaan.

        Saa nähdä nyt kun ns siniset ovat ulkona, olisivatko persut luotettavampia tästedes. En tosin pistä päätä pantiksi. Enkä pitäisi lainkaan epätodennäköisenä, että ennen eduskuntavaaleja siniset sulautetaan takaisin puolueeseen.


    • ps-aurinko-laskee

      Persut ovat umpikujassa. Linjaa ei voi avartaa eikä monipuolistaa, muuten ääriänkyrät lähtevät pois. -Ja heitä on persuissa enemmistö.
      Joku sanoi, että Huhtasaarta on mukava katsella, vaikka äänen laittaisi pois. Mutta Mäkelää ei viitsi katsella, vaikka äänen laittaisi pois. -Siksi pointsit Lauralle.

      • KaikkiNeArgumentit

        "Joku sanoi, että Huhtasaarta on mukava katsella, vaikka äänen laittaisi pois"

        Itse en pidä Huhtasaarta erityisen kauniina. Pelkästään eduskunnassa on paljon naisia jotka ovat kauniimpia. Voin silti kuvitella, että monet persujen kannattajat äänestävät häntä pelkän ulkonäön perusteella.

        Silti Huhtasaaressa eniten on pielessä hänen mielipiteensä, niiden ilmiselvä arvostelukyvyttömyys. Hän esimerkiksi ylisi Trumpin päätöstä tunnustaa Jerusalem Israelin pääkaupungiksi, vaikka se on aiheuttanut laajaa kansainvälistä paheksuntaa ja levottomuuksia palestiinalaisten keskuudessa. Huhtasaari muutenkin on puolustellut Israelia, vaikka kyseessä on Etelä-Afrikan tasoinen apartheid-valtio.

        Edelleen Huhtasaari on julkisesti listannut Trumpin "ansioksi" Iranin ydinasesopimuksesta vetäytymisen. Huhtasaari siis puolusti sopimusrikkomusta Trumpin osalta vaikka YK-tarkkailijoiden mukaan Iran oli pitänyt osansa sopimuksesta.

        Ajatella että sama nainen halusi tämän maan presidentiksi.


      • Jubba
        KaikkiNeArgumentit kirjoitti:

        "Joku sanoi, että Huhtasaarta on mukava katsella, vaikka äänen laittaisi pois"

        Itse en pidä Huhtasaarta erityisen kauniina. Pelkästään eduskunnassa on paljon naisia jotka ovat kauniimpia. Voin silti kuvitella, että monet persujen kannattajat äänestävät häntä pelkän ulkonäön perusteella.

        Silti Huhtasaaressa eniten on pielessä hänen mielipiteensä, niiden ilmiselvä arvostelukyvyttömyys. Hän esimerkiksi ylisi Trumpin päätöstä tunnustaa Jerusalem Israelin pääkaupungiksi, vaikka se on aiheuttanut laajaa kansainvälistä paheksuntaa ja levottomuuksia palestiinalaisten keskuudessa. Huhtasaari muutenkin on puolustellut Israelia, vaikka kyseessä on Etelä-Afrikan tasoinen apartheid-valtio.

        Edelleen Huhtasaari on julkisesti listannut Trumpin "ansioksi" Iranin ydinasesopimuksesta vetäytymisen. Huhtasaari siis puolusti sopimusrikkomusta Trumpin osalta vaikka YK-tarkkailijoiden mukaan Iran oli pitänyt osansa sopimuksesta.

        Ajatella että sama nainen halusi tämän maan presidentiksi.

        Ei kannata sotkea tuota Israel-aihetta tähän keskusteluun, varsinkaan kun et näytä sitä tuntevan.


    • KaikkiNeArgumentit

      Palatkaamme vielä Mäkelän kirjoitukseen:

      "Valtiollista peliyhtiötä voidaan hallita pelitarjonnan sekä markkinoinnin suhteen ja ohjata sen varoja peliongelmaisten avuksi mm. järjestöille ja pelaamisen rajoittamisen työkaluihin."

      On vain järjestelykysymys verottaa yksityisiä pelintarjoajia sen jälkeen kun Veikkauksen monopoli on purettu ja kanavoida varat peliongelmien ehkäisyyn. Veikkauksen voisi organisoida uudelleen ja rajata sen roolin pelkkiin pelihaittojen ehkäisyyn ja luopua ristiriitaisesta agendasta pelaamisen edistämisessä. Tai sitten voidaan lakkauttaa koko Veikkaus ja perustaa uusi valvontaviranomainen. Tai antaa valvonta muulle jo olemassa olevalle viranomaiselle.

      Mäkelä noin yleensä kirjoituksellaan näyttää alleviivaavan sitä tosiasiaa, että näennäisisänmaallisuutensa alla persut ovat sosialistinen puolue, joka ajaa samanlaista valtiojohtoisuutta kuin SDP yms.

    • Tanssimies123

      Vihaajat vihaa. Anti-fanipoikien tsa tsa tsaa menossa täällä. Jatkakaa.

    • tosi-outo-ps

      Miksi Jani on niin ihastunut Isä Timon hirveenkauheenkamaliin xo-tuhnuihin???

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4681
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2638
    3. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2493
    4. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2445
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1827
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1641
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1335
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1304
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe