Jos elämä olisi luotua niin kuin kretu-pellet väittävät, niin se todistaisi heidän luoja-jumalansa älyttömäksi typerykseksi. Vai mitä mieltä olette siitä, että
- ihmisen ja monien muiden lajien silmässä on "sokea piste" (mitä vitun virkaa sillä on?)
- kirahvin kurkunpään hermo tekee ylimääräisen lenkin (se on 4 metriä pitkä), vaikka 40 senttiä riittäisi toimivan hermon pituudeksi
- valailla on keuhkot kidusten sijasta
- pingviineillä, hylkeillä ja mursuilla ei ole jalkoja, vaikka ne liikkuvat ja lisääntyvät maalla
- pingviineillä ei ole lentämisen mahdollistavia siipiä, vaikka ne ovat lintuja: ne eivät voi lentää
- emu ja strutsi eivät osaa lentää, vaikka ne ovat lintuja
- vesinokkaeläintä suunniteltaessa "Jumala" ei tiennyt, mihin taksonomiseen ryhmään sen oikein sijoittaisi
- monet eliöt ovat vahingollisia (myrkyllisiä tms.) muille eliöille ja tappavat mm. ihmisen, jonka olisi tarkoitus elää ikuisesti "Jumalan" mukaan
- lajit eivät sopeudu nopeisiin muutoksiin, joten monet niistä kuolevat sukupuuttoon
- sukusolulinjassa tapahtuu mutaatioita, jotka huonontavat eliön kelpoisuutta
- laji tuottaa järjettömän määrän jälkeläisiä vain ruokkiakseen niillä muita lajeja (jos lajit eivät "söisi" muita lajeja, niin kaksi jälkeläistä per suvullisesti lisääntyvä pari riittäisi lajin säilymiseen)
- täydellinen tai osittainen muodonmuutos on tarpeeton ja turha voimia kuluttava vaihe yksilön elämässä
- monet lajit ovat riippuvaisia muista lajeista ja siten herkkiä kuolemaan sukupuuttoon toisen lajin hävitessä alueelta (mihin symbioosia tarvittaisiin, jos suunnittelija olisi älykäs sen sijaan, että lajit ovat evoluution tulosta?)
- mitä järkeä on suunnitella eläviä olentoja, jotka lopulta kuolevat?
- mitä järkeä on suunnitella eläimiä, jotka kärsivät ennen kuolemaa?
- mitä järkeä on suunnitella planeetta, jonka elämä lopulta tuhoutuu?
- mitä järkeä on suunnitella universumi, josta elämä katoaa avaruuden laajetessa ja tähtien kuollessa eikä uusia tähtiä galakseineen enää synny?
- mitä järkeä on suunnitelma typerä uskovainen, joka ei hyväksy tosiasioita vaan elää mielikuvitusmaailmassa ja harhojensa vallassa?
- mitä järkeä on luoda mielisairas idiootti (uskovainen), jonka ainoa hyöty on työllistää muita ihmisiä?
Suunnittelumokat ovat vain yksi osoitus siitä, että mitään älykästä suunnitelmaa ja Jumalaa sen takana ei voi olla olemassa. Uskonnot ovat todistetusti ihmisten mielikuvituksen keksintöä ja evoluutio johtaa ihmiskuntaa uskontojen tuhoa kohti: kohti parempaa tulevaisuutta, jossa järki voittaa typerän uskon ja faktat lyövät laudalta fiktion. Toki kaunokirjallisuudelle ja elokuville sekä muulle fiktiivisille viihteelle on edelleen tilaa, mutta sitä ei edes vahingossa kutsuta "totuudeksi" sen jälkeen, kun uskovaiset ovat kadonneet tellukselta ja siirtyneet omaan mielikuvitusmaailmaansa (luulevat pääsevänsä taivaaseen kuoleman jälkeen ja kun heitä ei ole enää olemassa, niin sitten kaikki uskovaiset ovat siellä taivaassa eivätkä enää toimi kehityksen jarruna yhteiskunnassa).
Älytöntä suunnittelua
5
253
Vastaukset
- Anatomiaa
Kyllä pingviineillä ja hylkeillä on jalat. Pingviineillähän on ihan selkeät kävelyyn ja hypähtelyyn sopivat jalat, vaikka niiden kävely ja liikkuminen maalla muutenkin on koomisen näköistä vaapotusta. Hylkeidenkin takajalat aivan selvästi ovat raajat, vaikka ne ovatkin pyrstömäisiksi kehittyneet. Nekin jokseenkin, hyljetyypistä riippuen käyttävät niitä maalla liikkumiseen.
Ymmärsit varmaan mitä tarkoitin: jos pink-viinit olisivat älykkään suunnitelman tulosta, niin niillä olisi siivet, joilla ne voisivat lentää rantakallioiden ylitse maalle (oletko katsonut luontofilmejä, joissa pinkuilla on vaikeuksia päästä rantaan kalastusretken jälkeen jyrkästi nousevan kalliorannan vuoksi) ja niillä olisi kunnon jalat kävelemistä varten sen sijaan että niillä on tuollaiset räpylämäiset uimiseen sopivat läpyskät jalkojen tilalla, joilla pitää kävellä kymmeniä kilometrejä pesimisalueelle Etelä-mantereella. Tämä kaikki todistaa älykästä suunnitelmaa vastaan ja evoluutiosta. Typerät kretu-pellet ei ymmärrä näin yksinkertaista asiaa.
- jumalhiukkanen
Maailmassa riittää ihmettelemistä. Luojan mielikuvitus on rajaton.
Ja vie ko tää maailma o tult yhest ainoost sotka munast ja siit o kaik merkilline seurant!
Oha siin ihmettelemist.
Taksonomia on kylläkin ihmisen keksimä luokittelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks675739Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.363983Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää823527- 1132951
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri662463Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu421831Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel831510Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11368En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131345Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801081