Älytöntä suunnittelua

Jos elämä olisi luotua niin kuin kretu-pellet väittävät, niin se todistaisi heidän luoja-jumalansa älyttömäksi typerykseksi. Vai mitä mieltä olette siitä, että

- ihmisen ja monien muiden lajien silmässä on "sokea piste" (mitä vitun virkaa sillä on?)
- kirahvin kurkunpään hermo tekee ylimääräisen lenkin (se on 4 metriä pitkä), vaikka 40 senttiä riittäisi toimivan hermon pituudeksi
- valailla on keuhkot kidusten sijasta
- pingviineillä, hylkeillä ja mursuilla ei ole jalkoja, vaikka ne liikkuvat ja lisääntyvät maalla
- pingviineillä ei ole lentämisen mahdollistavia siipiä, vaikka ne ovat lintuja: ne eivät voi lentää
- emu ja strutsi eivät osaa lentää, vaikka ne ovat lintuja
- vesinokkaeläintä suunniteltaessa "Jumala" ei tiennyt, mihin taksonomiseen ryhmään sen oikein sijoittaisi
- monet eliöt ovat vahingollisia (myrkyllisiä tms.) muille eliöille ja tappavat mm. ihmisen, jonka olisi tarkoitus elää ikuisesti "Jumalan" mukaan
- lajit eivät sopeudu nopeisiin muutoksiin, joten monet niistä kuolevat sukupuuttoon
- sukusolulinjassa tapahtuu mutaatioita, jotka huonontavat eliön kelpoisuutta
- laji tuottaa järjettömän määrän jälkeläisiä vain ruokkiakseen niillä muita lajeja (jos lajit eivät "söisi" muita lajeja, niin kaksi jälkeläistä per suvullisesti lisääntyvä pari riittäisi lajin säilymiseen)
- täydellinen tai osittainen muodonmuutos on tarpeeton ja turha voimia kuluttava vaihe yksilön elämässä
- monet lajit ovat riippuvaisia muista lajeista ja siten herkkiä kuolemaan sukupuuttoon toisen lajin hävitessä alueelta (mihin symbioosia tarvittaisiin, jos suunnittelija olisi älykäs sen sijaan, että lajit ovat evoluution tulosta?)
- mitä järkeä on suunnitella eläviä olentoja, jotka lopulta kuolevat?
- mitä järkeä on suunnitella eläimiä, jotka kärsivät ennen kuolemaa?
- mitä järkeä on suunnitella planeetta, jonka elämä lopulta tuhoutuu?
- mitä järkeä on suunnitella universumi, josta elämä katoaa avaruuden laajetessa ja tähtien kuollessa eikä uusia tähtiä galakseineen enää synny?
- mitä järkeä on suunnitelma typerä uskovainen, joka ei hyväksy tosiasioita vaan elää mielikuvitusmaailmassa ja harhojensa vallassa?
- mitä järkeä on luoda mielisairas idiootti (uskovainen), jonka ainoa hyöty on työllistää muita ihmisiä?

Suunnittelumokat ovat vain yksi osoitus siitä, että mitään älykästä suunnitelmaa ja Jumalaa sen takana ei voi olla olemassa. Uskonnot ovat todistetusti ihmisten mielikuvituksen keksintöä ja evoluutio johtaa ihmiskuntaa uskontojen tuhoa kohti: kohti parempaa tulevaisuutta, jossa järki voittaa typerän uskon ja faktat lyövät laudalta fiktion. Toki kaunokirjallisuudelle ja elokuville sekä muulle fiktiivisille viihteelle on edelleen tilaa, mutta sitä ei edes vahingossa kutsuta "totuudeksi" sen jälkeen, kun uskovaiset ovat kadonneet tellukselta ja siirtyneet omaan mielikuvitusmaailmaansa (luulevat pääsevänsä taivaaseen kuoleman jälkeen ja kun heitä ei ole enää olemassa, niin sitten kaikki uskovaiset ovat siellä taivaassa eivätkä enää toimi kehityksen jarruna yhteiskunnassa).

5

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anatomiaa

      Kyllä pingviineillä ja hylkeillä on jalat. Pingviineillähän on ihan selkeät kävelyyn ja hypähtelyyn sopivat jalat, vaikka niiden kävely ja liikkuminen maalla muutenkin on koomisen näköistä vaapotusta. Hylkeidenkin takajalat aivan selvästi ovat raajat, vaikka ne ovatkin pyrstömäisiksi kehittyneet. Nekin jokseenkin, hyljetyypistä riippuen käyttävät niitä maalla liikkumiseen.

      • Ymmärsit varmaan mitä tarkoitin: jos pink-viinit olisivat älykkään suunnitelman tulosta, niin niillä olisi siivet, joilla ne voisivat lentää rantakallioiden ylitse maalle (oletko katsonut luontofilmejä, joissa pinkuilla on vaikeuksia päästä rantaan kalastusretken jälkeen jyrkästi nousevan kalliorannan vuoksi) ja niillä olisi kunnon jalat kävelemistä varten sen sijaan että niillä on tuollaiset räpylämäiset uimiseen sopivat läpyskät jalkojen tilalla, joilla pitää kävellä kymmeniä kilometrejä pesimisalueelle Etelä-mantereella. Tämä kaikki todistaa älykästä suunnitelmaa vastaan ja evoluutiosta. Typerät kretu-pellet ei ymmärrä näin yksinkertaista asiaa.


    • jumalhiukkanen

      Maailmassa riittää ihmettelemistä. Luojan mielikuvitus on rajaton.

      • Ja vie ko tää maailma o tult yhest ainoost sotka munast ja siit o kaik merkilline seurant!

        Oha siin ihmettelemist.


    • Taksonomia on kylläkin ihmisen keksimä luokittelu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe