Perustimme neljän sukulaisen kesken autokorjaamon, yhtiömuotona avoin yhtiö. Jokaisella oma osa-alue hoidettavana. Yksi hoitaa talousasiat, yksi varaosatilaukset jne. Kaikki on sujunut tähän asti hyvin, mutta nyt on ilmennyt ongelmia. Otamme pientä palkkaa yrityksestä ja on ilmennyt että rahoista vastannut on vastoin sopimusta maksanut itselleen suurempaa palkkaa kuin muille osakkaille. Olemme kaikki tasavertaisia osakkaita ja mukana samalla panoksella. Nyt kiinnostaakin tietää miten käy kun yhtiö aikanaan puretaan? Kun kaikki muut maksut on hoidettu, ja jos käy niin että firman kassa on silloin tyhjä, joutuuko yrityksen toimintaaikana enemmän rahaa saanut henkilö korvaamaan ne omasta taskustaan niin että kaikki ovat loppupelissä tasavertaisessa asemassa? Vastatkaapa joku jolla on tietoa tai kokemusta vastaavasta asiasta. (Joo, tiedän, avoin yhtiö oli virhe..)
AY:n palkka ongelmat
Asentajayrittäjä
2150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Avointa Yhtiötä voi verrata vaikkapa avioliittoon. Avioliiton aikana toinen aviopuoliso voi hassata perheen rahat, tyhjentää tilit ja juopotella rahat kaveriensa kanssa. Avioeron tullessa, mitään "toisen enemmän käyttämiä rahoja" ei korvata toiselle osapuolelle. Puolisoilla on yhtäläinen oikeus käyttää kaikkia perheen rahavaroja, ellei erillisin sopimuksin (=avioehto tms.) ole muuta sovittu.
Mitään "vähemmän saaneen" korvausmekanismia ei ole olemassa myöskään AY:n purkautuessa. Ei siltikään, vaikka olisi jotakin kuitteja ja tilitietojakin näyttää. Firman purkautumisen yhteydessä ei ole puolueetonta, ulkopuolista tuomaria valvomassa jaon tasapuolisuutta ja oikeudenmukaisuutta.
Yhteiskuntaa (=verottaja) kiinnostaa vain ja ainoastaan että kaikki AY:n verovelvollisuudet ja tuloverot tulevat täytettyä.
Ainoa keino jolla asiaa mahdollisesti voi koettaa AY-purkuvaiheessa oikaista on kanteen nostaminen käräjäoikeudessa. Kanteen perusteena vaikka kavallus tai oikeudeton rahojen käyttäminen, eli varkaus.
>> Ainoa keino jolla asiaa mahdollisesti voi koettaa AY-purkuvaiheessa oikaista on kanteen nostaminen käräjäoikeudessa. Kanteen perusteena vaikka kavallus tai oikeudeton rahojen käyttäminen, eli varkaus. >>
Ikävä kyllä näin on. Ei siis varkaus, vaan kavallus. Menet poliisiasemalle, teet ilmoituksen kavalluksesta. Kun poistut, sinulle nauretaan hetki ja sitten todetaan, että esitutkintaa ei aloiteta koska ei ole näyttöä rikoksesta. JOS jostain syystä esitutkinta aloitettaisiin, niin parin kuulemisen jälkeen (tuo "kavaltaja" ja joku muu yhtiökumppani) esitutkinta päätetään keskeyttää, koska ei ole näyttöä rikoksesta. Parhaassa tapauksessa esitutkinta viedään loppuun ja todetaan että näyttöä rikoksesta ei ole.
Miksi näin k---päinen kommentti?
1) "Kavaltaja" ei ole tehnyt mitään salaa, vaan avoimesti maksanut itselleen palkkaa. Jos asia tuli sinulle yllätyksenä, se on sinun ongelmasi.
2) Jos yksikin teistä muusta kolmesta "ei muista" mitä palkoista sovittiin, niin juttu kaatuu siihen: mitään tasapalkkaa ei ole sovittu. Jos sinä luulet niin, se on sinun ongelmasi.
3) Jos yksikin teistä muusta kolmesta on sitä mieltä, että "kyllä se palkka on varmaan ihan ok", niin juttu kaatuu siihen. Jos sinun mielestäsi asia ei ole näin, se on sinun ongelmasi.
Kuten edellinen vastaaja erittäin hyvin kuvasi, teidän keskinäiset välinne ovat teidän keskinäinen ongelmanne. Lainsäätäjä olettaa, että yrityksen perustavat täysipäiset aikuiset. Tällöin nämä hoitavat omat suhteensa itse, viranomaiset eivät puutu aikuisten keskinäisiin erimielisyyksiin. Totta kai rikos tutkitaan ja tuomitaan. Mutta erimielisyys ei ole rikos. Ainostaan rikoslain määrittelemä rikos on rikos ja tässä asiassa on hyvin korkea näyttökynnys. Sinun merkittävin argumenttisi on, että olet vähän pihalla. Tällä argumentilla ei käräjäoikeudessa pärjätä.