Tämä jatkuu ja jatkuu... Nyt kirkkovaltuutettu on vienyt oikeuteen päätöksen, jolla korotuksia pienennettiin. Hänen mukaansa köyhä asuu väärässä paikassa jos asuu Lehtisaaressa. Ei taida ihan lisätä kirkon jäsenyyden suosiota tuokaan toteamus.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005903022.html
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005903022.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
Menköön nyt 4. kierros samaan... https://www.hs.fi/koti/art-2000006210852.html
"Vantaan seurakunnat ei lievennäkään tonttiensa vuokraehtoja vaikka niin oli sovittu. Se vaikeuttaa asuntojen myyntiä. ”Riita voi jatkua vuosia”, ennustaa kiinteistönvälittäjä."
Kannattaa muistaa tämä veivaus, jos lähtee kirkon kanssa tekemään pidempiaikaisia sopimuksia.
Ja jatkuu: https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/karajaoikeus-hylkasi-lehtisaaren-asukkaiden-kanteet-maavuokrista-sopimusehdot-eivat-ole-tulkinnanvaraisia-
Sinänsä odotettua, Suomessa on sopimusvapaus.
Haulit himaan, sanoo talouspäällikkö. Kirkon tehottomaan "hyvän tekemiseen" ei kannata jumiutua. Tukea järjestöille. Vaikkapa Vapaa-ajattelijain yhdistyksille.
En nyt ihan näe tämän yhteyttä ketjuun. Henkilö voi erota kirkosta, mutta asunto-osakeyhtiö ei voi muuttaa.
Asukkaille jää ensi vuonna hieman enemmän rahaa maksaa tuosta nostetusta tontin vuokrasta, kun eroavat kirkosta - tämän vuoden puolella.
Toki, mutta kannattaa kirkosta eroaminen muutenkin.
Sitäpaitsi luulen, että suurin osa mahdollisista eroajista on jo eronnut.
Tästä muuten on tullut hovioikeudenkin päätös. En tiedä onko lainvoimainen.
https://yle.fi/uutiset/3-11786956
Selvitin. On se, eli nyt näyttäisi lopultakin olevan päätöksessään nämä kierrokset.
Lehtisaaren tapaus on asuntojen omistajille harmittava, mutta asia koskettaa paljon laajempaa joukkoa. Vanhojen tonttivuokrasopimusten umpeuduttua tonttivuokrien jätti korotuksiin on ollut painetta useilla tahoilla.
https://yle.fi/uutiset/3-11547469
Omalle kohdalle asia sattui siten, että suuri pörssiyhtiö ilmoitti mihin hintaan tontin voi ostaa omaksi vuokrasopimuksen umpeuduttua. Euroakaan ei ollut neuvotteluvaraa, kyseessä oli ilmoitusluonteinen asia. Mikäli taloyhtiö ei olisi tonttia ostanut, se olisi myyty ulkopuoliselle. Velka lisääntyi, mutta nyt tontti on oma.
Toinen on uusien asuntojen vuokratontit. Hieman moraalittomalta tuntuu alistaa markkinavoimille maapläntti kerrostalon alta, etenkin sopimuksilla joiden vaikutuksia ei voi etukäteen arvioida. Kannattaa tarkistaa tontti asia mikäli on ostamassa asuntoa, uutta tai vanhaa!
https://yle.fi/uutiset/3-10411967