https://dynamic.hs.fi/2018/ukraina/index.html?_ga=2.121072712.1586477499.1542432252-1089078984.1534132300
Onko tietoa?
Miksi Venäjä hyökkäsi Ukrainaan?
8
173
Vastaukset 8
- hhvjkhgcjb
Krimin niemimaan valtaus, johtui siitä, että Ukraina lähesty NATOa.
Riski Venäjän Krimillä olevan laivastotukikohdan menettämisestä uhkasi realisoitua.
Tämä olisi lamauttanut Venäjän Mustanmeren laivaston. Valtaamalla Krimin Venäjä eliminoi NATO:n mahdollisuuden laajeta sen etelärajalle ja Krimille.
Itä-Ukrainaa Venäjä ei ole vallannut, vaan siellä sotii Ukrainan Venäläiset Venäjän tuella. - ryssät-vittuun
No venäjä ei ole syitä tarvinnut tähänkään saakka. Nyt tosin tilanne on toinen. Nyt muut maat miettivät, että pitäisikö hyökätä venäjälle. Halukkaista tuskin on puutetta.
- Putinpaha
Ihan pelkkää ilkeyttään,vain ilkeyttään. Pitäähän putiinilla ajankulua olla ja muutaman kymmenentuhannen musikan tapattaminen on putiinista lystiä.
- RyssäTuleeJaTappaa
Ryssä on aina halunnut kaapata muiden valtioiden maat itselleen ja alistaa kansat ikeensä alle.
Mitä Ryssä olisi hyötynyt Suomaan valtauksella ? Ei mitään koska täällä ei ole luonnon rikkauksia
Mitä Ryssä teki Baltian mailla ? Ei mitään, mutta nekin se halusi alistaa tahtonsa alle.- JatkosodanPääte
Khasarijutalaiset valtasivat Suomen ..
- Sirppiäjavasaraeiunohdet
Mitä muita syitä siihen tarvitsee kuin että sirppi ja vasara idea ei enää kelvannut ukrainalaisille mukisematta? Eihän tuota ideaa noin vain jätetä,ukrainalaisille tuli kurinpalautusta,pian on Suomenkin vuoro,YYA paperit poltettiin jo 90-luvulla,paha,paha moka. Suomenkin rajalle vielä moni Suomipoika ja -tyttö pääsee päivänsä päättämään,kunhan välit tulehtuu ensin sietämättömiksi.
- VaaliStalkkailija
Eihän Venäjä ole tunnustanut hyökänneensä Ukrainaan ja Krimi liitettiin erikseen Venäjään jonkinlaisella äänestysmenetelmällä. Kansainvälisistä sopimuksista ei menettelyssä piitattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48930Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15798Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46697
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35563
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470