Kesä- vai talviaika?

Kumpaa kannatatte? Kumpi on lähempänä Jerusalemin aikaa (minä kannattaisin sitä)?

7

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muuta.Jerusalemiin

      Minä kannattaisin, että muutat sinne Jerusalemiin, niin ei tarvitsisi miettiä typeriä.

      Sinulla olisi siellä myös todella hyvä lähetystyökenttä-parempi kuin tämä adventismipalsta- kun voisit viedä suoraan messiaanisilta juutalaisilta oppimaasi valoa ja viisautta palestiinalaisille.

      Hekin varmaan liittyisivät joukkoon palvomaan juutalaisia, kun ymmärtäisivät, mistä kaikessa todella on kyse. Näin ilosanoma valitusta 1. luokan Herrakansasta alkaisi levitä vauhdilla myös heidän parissaan ja hekin lopulta hyväksyisivät olevansa vain 2. luokan roskasakkia.

    • Kesänviettopaikkamme pihalla on aurinkokello ja kyllähän se vituttaa, kun kesäaikaan se on tunnin pielessä.
      Kannatan siis nykyiseen talviaikaan jäämistä, joka on auiringon suhteen se ainoa oikea aika.

      • No_häh

        Mikset siirrä kelloasi oikeaa aikaan niin kuin muut tekevät?


      • "Mikset siirrä kelloasi oikeaa aikaan niin kuin muut tekevät?"

        Että siirtäisin aurinkokelloni perustusta aina kesäaikaan siirryttäessä?
        Mikäs tahvo tämä No_häh on? Ei kai vain joku lahkon ääliö.

        Ja jos tarkoitit, että en siirtäisi kelloani talviajan ja kesäajan vaihtuessa, niin olisiko se sinusta sitä tyypillistä lahkon orjan toimintaa, johon minun pitäisi samaistua?


    • Keskipäivänaika

      Kannatan sitä että aurinko paistaa korkeimmillaan on keskipäivä, siksi vastustan ruotsin- eli keskieuroopan aikaan siirtymistä. Nytten keskipäivä on suomessa kesällä 11.40 ja talvella 12.40! Mutta aurinkokello sanoo edelleen 10 minuutin tarkkuudella sen koska on oikea keskipäivä!

    • oma-lehmä

      Jerusalemista viis! Niin sanottu talviaika on Suomessa oikea aika koska Aurinko on silloin Etelässä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe