Lähetyshiippakunta irtautuu kirkosta

Kirkon sisällä toimivista lahkoista siitä irtautuu nyt Lähetyshiippakunta: https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/radio-dei-lahetyshiippakunta-irtautuu-omaksi-kirkkokunnakseen/

Lahkolaiset ovat aloittaneet kirkosta eroamisen:

"Radio Dein tietojen mukaan viikonlopun päätöksen jälkeen osa lähetyshiippakunnan henkilöjäsenistä on jo eronnut Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäsenyydestä liittyäkseen kirkoksi itsensä identifioivan lähetyshiippakunnan jäseniksi."

Esikoislestadiolaiset lähtivät jo muutama vuosi sitten. Mikäköhän lahkoista lähtee seuraavaksi?
3182
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kari Mäkisen ja Irja Askolan myyrän työ alkaa tuottamaan tulosta.

Äänestä

"Viime aikoina on uutena ilmiönä Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa esiintynyt separatismia eli kirkon sisällä syntyneiden herätysliikkeiden irtautumista kirkosta. Vuonna 2008 Nokia Mission Markku Koivisto ajautui välirikkoon piipan kanssa ja pidätettiin pappisvirasta, minkä jälkeen hän perusti oman tunnustuskunnan Nokia Missio Church, joka nyttemmin toimii ilman Koivistoa nimellä Uuden toivon seurakunnat. Vuonna 2013 perustettu Lähetyshiippakunta on vihkinyt pappeja ja toimittanut sakramentteja ilman kirkon johdon mandaattia, perustamatta kuitenkaan muodollisesti uutta kirkkoa, mikä tekee liikkeen asemasta epäselvän. Vuonna 2016 esikoislestadiolaisten johtajat, ns. Lapin vanhimmat, ovat kehottaneet liikkeen saarnaajia ottamaan sakramentit liikkeen omiin käsiin, mikä on aiheuttanut liikkeen jakautumisen kirkkomielisiin ja separatisteihin. Nokia Missiota lukuun ottamatta näiden irtiottojen taustalla ei ole ollut niinkään uudistusaalto kuin kapina kirkon liberalisoitumista vastaan mm. naispappeus- ja homoavioliittokysymyksissä."

https://fi.wikipedia.org/wiki/Herätysliike#Separatismi

Oli jo aikakin, että Lähetyshiippakunta häipyy, jos ne ovat notkuneet kirkon sisällä jo vuodesta 2013 suorittaen omia taikamenoja ilman kirkon valtuutusta. Nuo konservatiivit ovat juuri sitä porukkaa, jolla on lujin sidos kirkkoon. Kun ne häipyy kirkosta, se tietää kirkolle huonoja aikoja, koska liberaalit "tapakristityt" eivät tee kirkossa muuta kuin maksaa veroa.

Äänestä

Wikipedian mukaan lähetyshiippakunnalla on vajaat parituhatta jäsentä, tieto vuodelta 2016. Saa nähdä, kuinka moni eroaa luterilaisesta kirkosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirkko-murenee kirjoitti:

Kirkon sisällä toimivista lahkoista siitä irtautuu nyt Lähetyshiippakunta: https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/radio-dei-lahetyshiippakunta-irtautuu-omaksi-kirkkokunnakseen/

Lahkolaiset ovat aloittaneet kirkosta eroamisen:

"Radio Dein tietojen mukaan viikonlopun päätöksen jälkeen osa lähetyshiippakunnan henkilöjäsenistä on jo eronnut Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäsenyydestä liittyäkseen kirkoksi itsensä identifioivan lähetyshiippakunnan jäseniksi."

Esikoislestadiolaiset lähtivät jo muutama vuosi sitten. Mikäköhän lahkoista lähtee seuraavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu