Hallitus esittää, että nykyisistä maistraateista tulee "palvelupisteitä" tjsp, joilla on kaikilla valtakunnallinen toimivalta. Nykyäänhän välillä esimerkiksi Tampereelta Kuopioon muuttanut tekee eroilmoituksen vahingossa vanhalla kotikuntatiedolla, ja lain mukaan tamperelaisia palvelevan maistraatin pitää lähettää eroilmoitus Itä-Suomen maistraatille käsiteltäväksi. Jatkossa tullee olemaan vain yksi osoite, joka käsittelee maan kaikki eroilmoitukset.
Muutos tulee voimaan 2020. Se parantaa hiukan eroamisen käytäntöä.
https://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/10623/hallitus-esittaa-digi-ja-vaestotietoviraston-perustamista
Maistraattien toimivaltaan parannusta
4
161
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki pau otetaan vastaan. Onhan tuo ihan hyvä aloite ilman eroakirkosta-lasejakin.
Maistraatin tulisi ottaa mallia ruokakaupoista, joiss aon se itsepalvelulinja.
- Anonyymi
Lasten erottaminen kirkosta! Erillinen lomake. Sähköinen lomake, sillä kahden henkilön tunnistautuminen on mahdollista (peräkkäin).
Tämä siis vuodenvaihteessa. Oletan että eroakirkosta.fi-palvelun tehtävä helpottuu jonkin verran jos ja kun mm. kuntakohtaisia maistraattilistoja ei enää tarvitse ylläpitää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup366437Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1024965Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233542- 493105
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1173057Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252865Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322261Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.331975- 431845
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?291742