"Antifasistit" ovat silkkaa paskasakkia

antifa.on.fasisti

7

292

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyväSuomi

      612-marssi on 612.fi-yhdistyksen Suomen itsenäisyyspäivänä Helsingissä järjestämä soihtukulkue. Tapahtuma ja soihtukulkue ovat yhdistyksen mukaan poliittisesti sitoutumattomia, eikä yhdistys edusta mitään poliittista kantaa. Sen mukaan kulkueella sekä seppeleen ja kynttilöiden laskulla sankarihaudoille on tarkoitus kunnioittaa menneiden sukupolvien työtä ja uhrauksia.

      Miksi tämä halutaan anarkistien toimesta kääntää poliittiseksi toiminnaksi, vaikka kyse on kunnioittaa Suomea puolustaneita ihmisiä eli niitä monia, jotka uhrasivat nuoruutensa ja moni myös henkensä Suomen itsenäisyyden eteen?

    • ajat-muuttuu

      No kaippa anarkistipellet tietää, kun jäävät kytille kiinni niin ikuiset merkinnät poliisin rekisterissä ja ne ei lähde kuollessakaan. Samoin jos muut lainrikkojat luulleet tietojen häviävän ei ne mihinkään häviä. Ne poistuu rikosrekisteristä kyllä määräajassa mutta ei IKINÄ poliisin omista rekistereistä. Olihan juttu lehdissä viimeviikolla. Jokainen putkapidätyskin näkyy rekisterissä ja kaikki nekin mitkä poisttu rikosrekisteristä. Näitä rekistereitä poliisi käyttää uhkaarvioihin ja 1.6.2019 alkaen ajokortti asioissa ja kun määräysvalta siirtyy kokonaan ajokiellon määräämisestäkin niille silloin. Kännissä rötöstelee kaupungilla niin voi tulla lappunen jotta ajooikeus peruttu ja päihdeseurantaan määräys jos haluaa takaisin.

      • brorpå

        Älä, mutta anarkismia tarvitaan silti aina rikkomaan helppoheikkien turvallisuudentunnetta omasta ylivertaisudestaan. Eiks vaan?


    • turhiaihmisiä

      Mitä olen tätä touhua seurannut niin mielestäni anarkistit on terroristeja.
      Käyttäytyvät kuin raivo apinalauma.

      Tätä yritetään sitten perustella kaikenlaisilla fasimin vastustamisella ja muulla paskapuheella.

    • YksSairas

      Mieluummin anarkisti kuin valkokaulusfasisti, joka sonnan suoltamista media kumartelee rahan kiilto silmissä.

      • diibadaaba_

        Siinäkö vaihtoehdot? Vain kaksi? Kyllähän tässä yksi sun toinen suoltaa sontaa, mutta anarkistien sonnan suoltaminen on jotain eeppistä. Niinkuin anarkistuksilla yleensä. Anarkismi on muutenkin itsensä tuhoava aate. Pelkkä jälkijättöisen rupusakin turvauskonto.


      • diibadaaba_ kirjoitti:

        Siinäkö vaihtoehdot? Vain kaksi? Kyllähän tässä yksi sun toinen suoltaa sontaa, mutta anarkistien sonnan suoltaminen on jotain eeppistä. Niinkuin anarkistuksilla yleensä. Anarkismi on muutenkin itsensä tuhoava aate. Pelkkä jälkijättöisen rupusakin turvauskonto.

        Höpö höpö. Anarkismi on ohjelma ihmisen vapaudesta ! Ja sen toteuttamisesta mahdollisimman hyvin. Vapautta ei voi olla ilman tasa-arvoa , sillä muuten aineellinen eriarvoisuus veisi köyhilta todellisen vapauden! MIksi minä haluaisin valtiorajojen raqjoittavan kulkuani, miksi minulle vieraiden tekopyhien poliitikkojen tulisi päättää mitä nappaan rentoutuakseni, miksi sinulla tai hentun liisalla tulisi olla sananvaltaa siitä ketkä menevät keskenään naimisiin? Miksi minulla ei ole autonomiaa suhteessa ympäröivään maailmaan asioissa jotka koskettavat vain minua - ja yhtäläinen oikeus konjkreettiseen osallistumiseen päätäntään silloin kuin se koskettaa minua ja lähitympäristöä? Miksi syntyperä saisi olla millaan lailla rajoittava tekijä? Ei kyllä anarkismi on luonnollista ja kaikki autoritaarisuus epätervettä - sortavaa ja oikeudetonta ! Vain toisten autonomiaa ei vapaakaan saa loukata, vain toisen koskemattomuus on pyhää ja hyvä käytös toki suotavaa! Jos ei ole omaisuutta eei omistusta, ei rahaa, ei mitä sillä tehdä - ei omaisuusrikollisuuskaan ole kovin todennäköistä - yhteiset resurssit - yhteiseksi hyväksi ja yhdesasä halliten - paikallista - todella paikallista demokratiaa - kommuunien yhteenliittymä - kokoontumisten ja vaihtuvien delegaattien yhteiskunta - pyrkimys konsensusperiaatteeseen - eli ei enemmistödikTATURIAA VAAN KÄSITelklään ASIOITA - JOS sopua ei löydy - jätetään hautumaan - tehdään päätöksiä joiden kanssa kaikki voivat eloää - silloin niiden yhteinen toteutuskin on mielekkäämpää... Eikö? Tyhmä pitää olla ja orjamentaaliteettinen jos haluaa rajoituksia ja komentoa ulkopuolisten puuttumista asioihisi ja lakeja joita rikkomalla ei ole uhreja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1181
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1157
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      758
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe