https://svenska.yle.fi/artikel/2018/11/21/arbetskraftsinvandring-delar-partierna-henriksson-kom-till-osterbotten-och-jobba
RKP:n puheenjohtaja toivottaa kaikki tervetulleiksi Pohjanmaalle, eikä ruotsia tarvitse osata. Vaatimus ruotsinkielestä onkin näivettänyt Vaasan teollisuutta. Perheet eivät voi muuttaa sinne, kun vaimojen aloilla terveydenhuolossa ja palveluissa on vaadittu ruotsin osaamista.
Raaseporista on teollisuus lähtenyt, koska työvoimaa ei ole saatavilla. Raaseporissa taas ei kaavoiteta työntekijöille asuntoja. Mitähän RKP:n äänestäjät tuumaavat Anna-Majan avauksesta?
Koululaisten juhlapäivä, pakkoruotsi on turha. Ruotsia ei Suomessa enää tarvita.
RKP:n puheenjohtaja toivottaa kaikki tervetulleiksi Pohjanmaalle, eikä ruotsia tarvitse osata. Vaatimus ruotsinkielestä onkin näivettänyt Vaasan teollisuutta. Perheet eivät voi muuttaa sinne, kun vaimojen aloilla terveydenhuolossa ja palveluissa on vaadittu ruotsin osaamista.
Raaseporista on teollisuus lähtenyt, koska työvoimaa ei ole saatavilla. Raaseporissa taas ei kaavoiteta työntekijöille asuntoja. Mitähän RKP:n äänestäjät tuumaavat Anna-Majan avauksesta?
Koululaisten juhlapäivä, pakkoruotsi on turha. Ruotsia ei Suomessa enää tarvita.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eihän sitä mongerrusta olisi koskaan tarvittukaan.
Swedupellr hurri okkupantit toivat sen tullessaan väkisin.
Koettivat lakkauttaa myös meidän kielemmekin siinä sivussa, ja epäonnistuivat..
Ovat joutuneet itse alentumaan, ja opettelemaan tämän meidän "alemman", siis "orjaluokan" kielen.
Maamme totaalisen turha lois ja takiaissakki, suomenhurrit, eli ne "germaanit" pitäisi posauttaa sinne emåmaahansa, jossa heistä tuleekin ihan tavis riviswedupellejä.
Kun nyt kaikki vaivatut, kiusatut ja vainotut muistaisivat miten tuo rosvolauma on vuosisatojen ajan potkinut suomalaisia päähän,
kun nyt kaikki suomenkieliset ymmärtäisivät pysyä poissa "heidän alueiltaan",
annetaan nyt sen paremman väen telmiä- ja lisääntyä siellä ihan keskenään banjoa soitellen.
Ruotsin kieli kirjoitetaan erikseen. Suomenkielinen ei sitä välttämättä tiedä?
Kas täti tarkkasilmä on taas palstalla ja kompastelee lillukan varsiin kuten ruattinkieli!
Ruotsalaisuus+on+vähenemään+päin+Suomessa+,mutta+heidän+kylissä+se+elää+elinvoimaisena+kuten+myös+joissain+kaupungeissa+,Pietarsaari,Närpiö.
Vaasa+on+onnettomin+esimerkki+siitä+mitä+kieliriita+saa+pahimmillaan+aikaan+ja+Vaasassa+ruotsalaisten+osuus+on+enää+noin+25%+eli+Porvoon+kanssa+samaa+luokkaa.
Vaasan+talous+on+pian+samassa+kunnossa+kuin+Detroitin+kaupungin+joka+kuoli+autoteollisuuden+mukana.
Vaasa+on+suomalaistunut+liiaksi+niin+että+sitä+ei+voida+enää+palauttaa+ruotsinkieliseksi+kuten+Pietarsaaressa+on+tapahtumassa.
Minulle+tuo+ei+haittaa+koska+puhun+molempia+kieliä+vaikka+olenkin+syntynyt+suomalaiseen+perheeseen+,mutta+suomen+ruotsalaiset+pakenevat+jo+Vaasasta+ainakin+nuorenpi+väki+koska+he+ovar+vähenemään+päin+vauhdilla.
Olen+pistänyt+merkille+että+Vaasassa+kauppojen+kassoilla+ja+palvelutiskillä+kaikki+työntekijät+ovat+suomen+ruotsalaisia+ja+puhuvat+ruotsin+kieltä+hyvin+sekä+suomea.
Tuo+kielivaatimus+juuri+Vaasassa+saa+aikaan+pahoinvointia+suomalaisväessä+vaikka+ei+tuo+kaupanteko+paljon+kielitaitoa+vaadi+,mutta+kun+heitä+on+vielä+noin+25%.
kas+kummaa+kun+ei+myyjiltä+vielä+vaadita+arabaian+kielen+taitoa+koska+Vaasassa+heitä+on+jo+yli+tuhannen+luokkaa+väestä+ellei+enemmänkin.
Sillekin mongerrukselle on aivan sama miten sen kirjoittaa.
Skeidaahan se vain on kuitenkin...
Suomessa+ruotsin+kielen+opetus+on+surkeaa.+Ylioppilaiksi+kirjoittavista+vain+reilu+30%:a+kirjoittaa+ruotsin.+Ruotsia+Suomessa+käyttää+kotikielenään+pieni+vähemmistö.+Käytännössä+kieli+on+kuollut,+kuin+latina.+RKP+joutuu+nyt+katkerasti+toteamaan,+että+Österbottenin+kehitys+on+pysähtynyt+ruotsin+kielen+takia.
Vielä+surkeampi+tilanne+on+Västra+Nylandissa,+jossa+ei+kaavoiteta+asuntoja+suomenkielisten+pelossa.+Sieltä+teollinen+tuotanto+joutuu+lähtemään.
Tammisaaressa lopetta R-kioski asiakkaiden puutteen takia. Posti siirtyy kauppaan, joka suljetaan seuraavaksi. Tammisaari on kuoleva kylä.
Mutta Vaasan ruotsinkielisenemmistöiset naapurikunnat yhä vastustavat Suur-Vaasan luomista. Varsinkin Mustasaari, jota ilman ei saada kunnon kokonaisuutta. Eli paikalliset RKP-osastot jatkavat vain kiihkolinjallaan!
Ihan sama mitä tuo hevosennäköinen kielirasisti vinosta suustaan kuolaa...
Ei saa sanoa rumasti. Aasi ja hevonen näyttävät vähän samanlaisilta, mutta ovat eri eläimiä.
Hevoset voivat olla älykkäitä.