Nopeasti katoavat dieselit Suomen liikenteestä, jos autoalan tavoitteet toteutuvat. Ja miksi eivät toteutuisi. Eihän valtion tarvitse kuin poistaa dieselit myrkyttämästä Suomen kansalaisia. Dieselin verot vaan tappiin, niin alkaa autokanta puhdistumaan.
https://yle.fi/uutiset/3-10520157
https://yle.fi/uutiset/3-10520157
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vero on paras lääke. Se toimii aina niillekin, jotka eivät muuten ymmärrä omaa parastaan.
Ja kun buumi lähtee käyntiin,bensan ja dieselin myynti vähenee,samalla alkaa vähentyä myös pumput joilta niitä saa,kierre alkaa tehostaa itse itseään ja pian polttonesteitä ei osta enää kukaan eikä minkään firman kannata enää niitä tehdäkään, siten se tietää että kaikki koneet menee sähkölle nopeutetusti, Mopot,veneet,pienlentokoneet,kodin polttomoottorit ,sitten raskaskaluston on seurattava trendiä eli lopulta kaikki polttomoottorit muuttuu sähköisiksi,ja vielä erittäin nopeaan tahtiin.
Ja kun kaikki on sähköllä ,sen kysyntä kasvaa räjähdysmäisesti,kaikki vesivoimala varat auringot,tuulet,ydinvoimat ,kaikki on piakkoin valjastettava käyttöön mitä vaan pystyy. Nyt Suomen huippukulutus on talvisaikaan 15 GW luokkaa hetkellisesti,jos kaikki mahdollinen menee sähkölle,kulutus voi nousra jopa puolet suuremmaksi nykyisellä väestömäärällä eli 30 GW,se on suuri muutos koko sähköntuotantoketjulle tulevaisuudessa,mistä päästötön ,riittävän halpa sähkö ja mistä riittävän vahvat linjat sitä johtamaan asiakkaille?
Suuria kulutusmuutoksia ja sähkönvallankumous luvassa.
Heh, no ei ainakaan Suomessa. Kaasuautoilua täällä on vatvottu yli 15 vuotta, eikä oikeastaan mitään ole tapahtunut. Sähköautoilua on vatvottu vasta semmoiuset 10 vuotta, eikä mitään ole tapahtunut. Esim. muualla euroopassa sähköautot ovat olleet hyvin yleisiä jo vuositolkulla, kaasuautoista puhumattakaan. Mutta tällä meidän vatvomisella, veivaamisella ja verotuksella ei autokanta tule koskaan uudistumaan mihinkään suuntaan. Kun hybridikin oli meillä vasta ihan uusi ja ihmeellinen asia, oli se muualla jo valtavirtaa. Sen lisäksi on tiedossa että siirtomaksuja tullaan korottamaan sähköautoilun yleistyessä, niin parempi vain toivoa että mitään sähköautoja ei koskaan tulekaan.
yksi poliisin tärkeimmistä tehtävistä on luvattomien aurinkokennojen rikkominen.