Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Voidaanko manipuloida esimerkiksi keno-arvontaa

Nyt ei syytetä Veikkausta eikä yksittäisiä henkilöitä mistään. Tämä on vain kysymys.
Ennen arvontaa tietokoneella on tiedossaan asiakkaiden laittamat keno-rivit. Voiko tietoneen
ohjelmoida niin, että jaettavaa voittoa tulee mahdollisimman vähän. Eli tietokone arpoo numeroita,
joilla Veikkaukselle tulee nahdollisimman vähän palautettavaa.

Moni on valittanut, ettei voittoja enää juuri tule. Joskus joku on saanut 6/7-systeemillä (3,50e)
useita päävoittoja, mutta ei enää ollenkaan muutamaan vuoteen.
6245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tietokoneet voidaan ohjelmoida arpomaan miten tahdotaan siinä missä kaikki muukin tietokoneen tekeminen. Kaikki mikä on tietokoneessa sekä siihen liittyvää on ihmisen tekemää ja siksipä tämä turvallisuus luotto puoli kuulostaa vitsiltä. Onko internettiin liitetty tietokone ollenkaan nyky nopeuksilla luotettava vaiko vain valheelisesti luotettava tirkistelyreikä ihmisten yksityisyyteen.

Äänestä

Kaikkihan+on+tietty++mahdollista+manipuloida,+jos+ihminen+on+sen+keksinyt.+++Nämä+pelit+vaan+on+jo+keksitty+sillä+idealla,+että+niissä+voittaminen+on+niin+vaikeaa.++Kenossa+palautus%+on+50,+joten++pieniä+voittoja+sieltä+tulee.++Laskin+kerran+yhden+vuoden+aikana+sijoittamani+summan+veikkauksen+peleihin+ja+myös+saamani+voitot,+aika+tarkkaan+hävisin+puolet+rahoistani.++Mitään+suuria+voittoja+en+ole+koskaan+saannut+mistään+peleistä,+enkä+oikein+uskokaan+saavani.++Pienillä+panoksilla+pelaan,+voitto+tulee,+jos+on+tullakseen.++Nämä+arvontaa+perustuvat+rahapelit+on+niin+epävarmoja+sijoituksia,+että+en+niihin+suuria+sijoita.Suosittelen+sijoittamaan+rahat,+vähätkin+vaikka+osakkeisiin,++pitkällä+ajalla+niistä+saa+paremman+tuoton.++Ostin+aikoinaan++80-luvun+alussa+kaksi+osaketta+eräästä++yhtiöstä,+maksoin+niistä+silloin+hieman+yli+1000+markkaa,+jo+pelkästään+osinkoina+olen+kuitannut+vuosien+varrella+n.+2000€+ja+nyt+näiden+osakkeiden+arvo+on+6000+-+7000€.+++Olisin+tietty+voinnut+voittaa+lotossa+tuolla+samaisella+summalla,+mutta+pidän+sitä+hyvin+epätodennäköisenä.++Nyt+saan+joka+vuosi+osinkoa+pienen+summan+tekemättä+yhtään+mitään,+voin+tuolla+osingolla+vähän+pelata+jotain+rahapeliä.

Äänestä

Jos katsot voitto historiaa esimerkiksi 5-vuotta taaksepäin. Ei paljon tarvitse miettiä mikä on vastaus kysymykseesi. Kun pelin järjestäjä toisin sanoen valtio järjestää myös valvonnan, tässä tulos.

Äänestä
  • Ja itse vielä arpoo ja valvoja saa ennen arvontaa pelatut rivit tiedostoihinsa ja ainakin lotossa ennen varsinaista arvontaa tekee koearvonnan ja valvoja laiittaa pallot aparaattiin!!! Näin sanoo tiedusteluuni Veikkaus ja vielä kirjallisesti mustaa valkoisella.!!!!??? Niin voidaanko manipuloida????????

    Äänestä

Pari+vuotta+sitten+Kenossa+voittoprosenttini+40+%,+nyt+alle+10+%.++Siis+jatkuvasti,+Viimeisin+satasen+voitto+vuosia+sitten.++Nyt+vaan+oppimaan+uusille+tavoille+ja+Kenon+tulosten+seurantakin+loppuu.+Vain+netoissä+pelattavat+pelit+onneksi+sain+suljettua+jo+vuosi+sitten.+Kalliiksi+ennättivät+tulla+nekin+Veikkauksen+pelit+mutta+onneksi+nykyisin+on+edes+nettipeleissä+paremmat+estomahdollisuudet.++Keno+kiiinni+myös.

Äänestä

Mitä se koarvonta haittaa?
Mutta googlatkaapa eddie tipton, usan kansllisen loton turvallisuusduunari, joka hakkeroi systeemin ja syötti jotain arvontakoneeseen (jokamdigitaalinen - onko meilläkin, koskanemmehän me näe koko arvontatapahtumaa lotossa vaan vain putkestavtiputetut pallot lähikuvassa ja kenohan on digitaalinen kokonaan) - jotta saattoi lunastaa useaan otteeseen miljoonavoitot itselleen ja kamuille.. Löytyy myös artikkeli iltasanomista ; missä veikkaus vakuuttelee, että ei vi tapahrua täällä, koska polliisi ja kaikkee. Koska poliisiha on korruptoitumaton.. Eiksniin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymyskysymyskysymys kirjoitti:

Nyt ei syytetä Veikkausta eikä yksittäisiä henkilöitä mistään. Tämä on vain kysymys.
Ennen arvontaa tietokoneella on tiedossaan asiakkaiden laittamat keno-rivit. Voiko tietoneen
ohjelmoida niin, että jaettavaa voittoa tulee mahdollisimman vähän. Eli tietokone arpoo numeroita,
joilla Veikkaukselle tulee nahdollisimman vähän palautettavaa.

Moni on valittanut, ettei voittoja enää juuri tule. Joskus joku on saanut 6/7-systeemillä (3,50e)
useita päävoittoja, mutta ei enää ollenkaan muutamaan vuoteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu