"Jumalan paluu 2000-luvulle"

heoq

Helsingin yliopistolla (Porthania sali IV, klo 9.00 - 14.00) järjestetään huomenna yllä mainittu symposium.
Ei olisi pahitteeksi jos sinne etsiytyisi myös ateisteja.

15

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einiinmitään

      Ei olisi pahitteeksi, jos sinne etsiytyisi myös se jumala, joka on aika vakuuttavasti ollut poissa. Yhtä tervetullut olisi se Jeesus, jonka mainostettua paluuta typerykset ovat odottaneet jo vuosituhansia. Mutta olen täysin varma ettei kumpikaan ilmesty paikalle, joten en itsekään viitsi vaivautua paikalle kuuntelemaan merkityksetöntä ja typötyhjää lässytystä tyhjästä ja olemattomasta.

    • Jumala ja Jeesus tulevat sinne, missä halutaan ottaa heidät vastaan. Mieluiten he haluavat tulla asumaan ihmisen sisimpään.
      Ihminen, joka ei halua todistetta Jumalasta ja Jeesuksesta ei yleensä mene sinne, missä Jumala ja Jeesus ovat läsnä. Siksi ateistit kiertävät kaukaa hengelliset tilaisuudet tai jos he menevät sinne, he ovat jo ennalta sulkeneet silmänsä ja korvansa, etteivät saisi mitään todistetta heistä. Sellaista on Jumalfobia.

      • einiinmitään

        Jumalan pitäisi jo määritelmänsä mukaisesti olla jatkuvasti läsnä aina ja kaikkialla. Ajatuskin siitä että jumala olisi tavattavissa vain jossain tietyssä paikassa tiettyyn aikaan on idioottimainen ja kertoo vain uskon ja uskovien idioottimaisuudesta.


      • Lakkaa nyt hyvä mies häpertelemästä tuosta jumalfobiasta , sillä kun riittävän kauan toistaa valhetta niin uskoo itsekin, että se on totta.
        Mutta kahden valheen summa ei ole totuus. Toinen hokemasi on ateisteilta puuttuva moraali.
        Kerro mistä olet saanut tuonkin päähän pinttymän, sillä se ei perustu mihinkään relevanttiin tietoon tai tilastoon. Taitaa olla niin, että Sinulla on moraalifobia.


    • Joensuussa oli myös keskustelu tieteestä ja uskosta. Sali oli kaiketi täynnä.
      Valtaoja vs. Jolkkonen, lähde: " seurakuntalainen"

      https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/jari-jolkkonen-ja-esko-valtaoja-vetivat-salin-tayteen-veritas-forumiin-joensuussa/?fbclid=IwAR0P7ophLrB2C_gi6YTvWRPWBYgQ0Z9AO8s1QfyLYExmuSHXxnvw_8xqi9I

    • Symposium, eli juomingit? Viina on siis ilmaista, siellä?

    • ""Jumalan paluu 2000-luvulle" "

      Esittääkä Michael J.Fox jesseä vai jullea?

    • hgjghjgh

      Tarkoittaneekohan tuo sitä, että Jumalalle pyritään löytämään määritelmä, jonka 2000-luvun ihminenkin voi ymmärtää ja hyväksyä? Jos niin on, niin ollaan oikeilla jäljillä, koska jumalausko on vähentynyt kaikissa Pohjoismaissa selvästi parin vuosikymmenen aikana. Katolisissa valtioissa ei tietääkseni ole samaa ilmiötä ja usko on vahvalla pohjalla.

      Itse uskon, koska tiedän joitakin asioita kokemusperäisesti...ja uskon ensisijaisesti Taivasvoimiin.
      Usko johonkin "kaikkialla olevaan Jumalaan" ei oikein järkeeni sovi...tai ei ainakaan, jos puhutaan persoonallisesta ns. elävästä Jumalasta, joka on kristillisyydenkin ydin.

    • veikkaan.ma

      "Jumalan paluu 2000-luvulle"

      Jumala siis ostanee digitv:n ja satelliittiantennin. Hänhän ei vielä Raamatussa tiennyt kertoa noista aparaateista yhtään mitään. Jeesuskin tullee paikalle Ford Mustang Cabrioletilla eikä tällä kertaa puhuvalla aasilla ratsastaen.

    • laulajattaria
    • dgdfgdfgd

      Teknologinen kehitys on nyt nopeaa ja uudenlaisia hämmästyttäviä tieteen sovelluksia tulee jatkuvasti julki (pian mm. kvantitietokoneet). Eikö Jumalankin suhteen tulisi olla looginen ja pohtia järjelläkin sitä, että millainen Jumala olisi realistinen ja mahdollinen?

      Itse en ole varsinainen uskonnnollinen, mutta totuuden etsinnässäni olen päätynyt siihen, että Jumala on olemassa, mutta toimii ensisijaisesti Korkeampien Voimien kautta eri tasoilla. Maan ihmisen osana on olla osana elämänmittaista valvottua "peliä", jossa suunnan valitsee kuitenkin ainoastaan hän itse...ja valittu suunta määrittää luonnollisesti tulevaa kohtaloa.

      • kiinnos.tunut

        Oliko joku paikalla? Miten Jumala palaisi 2000-luvulle tuon tilaisuuden keskustelijoiden tai esitelmöijien mielestä?


      • kiinnos.tunut
        kiinnos.tunut kirjoitti:

        Oliko joku paikalla? Miten Jumala palaisi 2000-luvulle tuon tilaisuuden keskustelijoiden tai esitelmöijien mielestä?

        Omasta mielestäni ainoastaan jumalakuvaa tarkentamalla ja Taivaan Voimien osuutta tarkentamalla ja korostamalla. Jumalasta ei pidä tehdä liian etäistä ja abstraktia käsitettä.


      • gdfgdfgdf

      • heiq
        gdfgdfgdf kirjoitti:

        Jumala onkin näköjään jo palannut 2000-luvulle, ainakin tuon tilaisuuden järjestäjien mukaan;

        https://blogs.helsinki.fi/teologinenkirjallisuusseura/2018/09/19/symposium-jumalan-paluu-2000-luvulle/

        Ateistit ovat ehkä tuosta eri mieltä, vai ovatko?

        Uskovilla on märkiä unia ja jollakin tavalla heidän pitää yrittää nostaa häntäänsä, kun kaikki uskontoon viittaavat käyrät laskevat kuin lehmän häntä.

        Eivät tajua, ettei nykyään keskustella jumalasta, vaan uskontojen aiheuttamista haitoista ja kirkon haihtuvasta osasta. Eivät edes luota Kirkon tutkimuskeskuksen ja PEWn tutkimuksiin, joissa yksiselitteisesti osoitetaan, että kutakuinkin kaikissa kehittyneissä maissa uskonnot ovat väistymässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      81
      3888
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      95
      3271
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      117
      2554
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1734
    5. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      142
      1628
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1560
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      90
      1483
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      103
      1421
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1113
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      59
      1111
    Aihe