"Jumalan paluu 2000-luvulle"

Helsingin yliopistolla (Porthania sali IV, klo 9.00 - 14.00) järjestetään huomenna yllä mainittu symposium.
Ei olisi pahitteeksi jos sinne etsiytyisi myös ateisteja.
15291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei olisi pahitteeksi, jos sinne etsiytyisi myös se jumala, joka on aika vakuuttavasti ollut poissa. Yhtä tervetullut olisi se Jeesus, jonka mainostettua paluuta typerykset ovat odottaneet jo vuosituhansia. Mutta olen täysin varma ettei kumpikaan ilmesty paikalle, joten en itsekään viitsi vaivautua paikalle kuuntelemaan merkityksetöntä ja typötyhjää lässytystä tyhjästä ja olemattomasta.

Äänestä

Jumala ja Jeesus tulevat sinne, missä halutaan ottaa heidät vastaan. Mieluiten he haluavat tulla asumaan ihmisen sisimpään.
Ihminen, joka ei halua todistetta Jumalasta ja Jeesuksesta ei yleensä mene sinne, missä Jumala ja Jeesus ovat läsnä. Siksi ateistit kiertävät kaukaa hengelliset tilaisuudet tai jos he menevät sinne, he ovat jo ennalta sulkeneet silmänsä ja korvansa, etteivät saisi mitään todistetta heistä. Sellaista on Jumalfobia.

Äänestä
  • Jumalan pitäisi jo määritelmänsä mukaisesti olla jatkuvasti läsnä aina ja kaikkialla. Ajatuskin siitä että jumala olisi tavattavissa vain jossain tietyssä paikassa tiettyyn aikaan on idioottimainen ja kertoo vain uskon ja uskovien idioottimaisuudesta.

    1Äänestä

  • Lakkaa nyt hyvä mies häpertelemästä tuosta jumalfobiasta , sillä kun riittävän kauan toistaa valhetta niin uskoo itsekin, että se on totta.
    Mutta kahden valheen summa ei ole totuus. Toinen hokemasi on ateisteilta puuttuva moraali.
    Kerro mistä olet saanut tuonkin päähän pinttymän, sillä se ei perustu mihinkään relevanttiin tietoon tai tilastoon. Taitaa olla niin, että Sinulla on moraalifobia.

    1Äänestä

Symposium, eli juomingit? Viina on siis ilmaista, siellä?

1Äänestä

""Jumalan paluu 2000-luvulle" "

Esittääkä Michael J.Fox jesseä vai jullea?

Äänestä

Tarkoittaneekohan tuo sitä, että Jumalalle pyritään löytämään määritelmä, jonka 2000-luvun ihminenkin voi ymmärtää ja hyväksyä? Jos niin on, niin ollaan oikeilla jäljillä, koska jumalausko on vähentynyt kaikissa Pohjoismaissa selvästi parin vuosikymmenen aikana. Katolisissa valtioissa ei tietääkseni ole samaa ilmiötä ja usko on vahvalla pohjalla.

Itse uskon, koska tiedän joitakin asioita kokemusperäisesti...ja uskon ensisijaisesti Taivasvoimiin.
Usko johonkin "kaikkialla olevaan Jumalaan" ei oikein järkeeni sovi...tai ei ainakaan, jos puhutaan persoonallisesta ns. elävästä Jumalasta, joka on kristillisyydenkin ydin.

Äänestä

"Jumalan paluu 2000-luvulle"

Jumala siis ostanee digitv:n ja satelliittiantennin. Hänhän ei vielä Raamatussa tiennyt kertoa noista aparaateista yhtään mitään. Jeesuskin tullee paikalle Ford Mustang Cabrioletilla eikä tällä kertaa puhuvalla aasilla ratsastaen.

Äänestä

Teknologinen kehitys on nyt nopeaa ja uudenlaisia hämmästyttäviä tieteen sovelluksia tulee jatkuvasti julki (pian mm. kvantitietokoneet). Eikö Jumalankin suhteen tulisi olla looginen ja pohtia järjelläkin sitä, että millainen Jumala olisi realistinen ja mahdollinen?

Itse en ole varsinainen uskonnnollinen, mutta totuuden etsinnässäni olen päätynyt siihen, että Jumala on olemassa, mutta toimii ensisijaisesti Korkeampien Voimien kautta eri tasoilla. Maan ihmisen osana on olla osana elämänmittaista valvottua "peliä", jossa suunnan valitsee kuitenkin ainoastaan hän itse...ja valittu suunta määrittää luonnollisesti tulevaa kohtaloa.

Äänestä
  • Oliko joku paikalla? Miten Jumala palaisi 2000-luvulle tuon tilaisuuden keskustelijoiden tai esitelmöijien mielestä?

    Äänestä

  • kiinnos.tunut kirjoitti:

    Oliko joku paikalla? Miten Jumala palaisi 2000-luvulle tuon tilaisuuden keskustelijoiden tai esitelmöijien mielestä?

    Omasta mielestäni ainoastaan jumalakuvaa tarkentamalla ja Taivaan Voimien osuutta tarkentamalla ja korostamalla. Jumalasta ei pidä tehdä liian etäistä ja abstraktia käsitettä.

    Äänestä


  • gdfgdfgdf kirjoitti:

    Jumala onkin näköjään jo palannut 2000-luvulle, ainakin tuon tilaisuuden järjestäjien mukaan;

    https://blogs.helsinki.fi/teologinenkirjallisuusseura/2018/09/19/symposium-jumalan-paluu-2000-luvulle/

    Ateistit ovat ehkä tuosta eri mieltä, vai ovatko?

    Uskovilla on märkiä unia ja jollakin tavalla heidän pitää yrittää nostaa häntäänsä, kun kaikki uskontoon viittaavat käyrät laskevat kuin lehmän häntä.

    Eivät tajua, ettei nykyään keskustella jumalasta, vaan uskontojen aiheuttamista haitoista ja kirkon haihtuvasta osasta. Eivät edes luota Kirkon tutkimuskeskuksen ja PEWn tutkimuksiin, joissa yksiselitteisesti osoitetaan, että kutakuinkin kaikissa kehittyneissä maissa uskonnot ovat väistymässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heoq kirjoitti:

Helsingin yliopistolla (Porthania sali IV, klo 9.00 - 14.00) järjestetään huomenna yllä mainittu symposium.
Ei olisi pahitteeksi jos sinne etsiytyisi myös ateisteja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu