Mikä on hyvä issikan viikko rutiini?

Etsisitjetäjää

Meille tulee kaksi islanninhevos ta. Toinen äidilleni ja toinen minulle. Äitini on 42 ja iyese olen 13. Minä haen tietoa omalle rutiinille äitini hevosen omistaja on kertonut hänelle hyvän rutiinin. Hevoseni on viisi vuotia Ruuna. On siis islanninhevonen. Ei käytä kenkiä. Meillä on hyvin hyvät maastot. Lähellä on talli jossa käyn tunnilla joka maanantai hevosella i. Ratsatan siis sinne yksin. No kiitos kaikille jotka kertovat minulle. Huom! Se tulee puolen vuoden päästä😃

1

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Minkälaista rutiinia tarkoitat? Siis viikon liikutussuunnitelmaa tms.?`
      Jos ihan harrastehevosia nuo teidän hevoset on, ei sitä kannata turhaan liian tarkkaan suunnitella. Todennäköisesti voit noudattaa suunnilleen samaa mitä äitisi hevosellakin.

      Hypätä kannattaa korkeintaan kerran viikossa, lisäksi voi mennä puomeja/kavaletteja, jos siltä tuntuu. Koulutreeniä voi olla usaempi kerta viikossa, jos et oikeasti treenaamalla treenaa kisoja varten, treeni tuskin on niin rankkaa etteikö voisi useamman kerran viikossa sitä tehdä.
      Vähintään kerran viikossa on hyvä pitää maastoilupäivä, jos vain kelit sallii. Toki maastoilla voi useamminkin. Kerran viikossa olen itse ainakin pitänyt vapaapäivän tai korkeintaan esim. juoksuttanut tai talutellut hevosta. Toki vapaapäivän tarve riippuu hevosesta: osa ei vapaita kestä ja osa voi tarvita enemmänkin vapaata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4630
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2817
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1771
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1634
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1380
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1149
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1148
    Aihe