Hengen eväitä - Oriveden Sanomat

serppo

Mikä siinä on, että paikallislehti julkaisee typeriä uskonnollisia kirjoituksia vieläpä nimellä "Hengen eväitä"? Palstan nimeksi olisi suotavaa muuttaa esimerkiksi "rikkihöyrynkatkuista taikauskoa".

21.11. kyseiselle palstalle kirjoitti eräs retardi uskonnonopettaja joka hekumoi kirjoituksessaan viimeisestä tuomioista ja ikuisesta rangaistuksesta, sairasta! Tunteeko kukaan kyseistä kirjoittajaa? Auttakaa poloista, hän ei voi olla tasapainoinen.

4

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paitsi_että

      Asia tuntuu vaivaavan sinua yllättävän paljon ja se on aina merkki jostakin.

    • Aamentavaan

      Minua häiritsee noissa uskovaisten horinoissa se, että esim. em. uskovaisen mielestä ihmisen teoilla ei ole mitään merkitystä. Usko ratkaisee ja kaikki synnit (tavallisen ihmisen mielestä teot) saa anteeksi, kun vain hengessään uskoo. En tunne yhtään järkevää itseään uskovaiseksi kutsuvaa ihmistä.

    • pastorijussilainen

      Keskimäärin nämä kirjoitukset ovat siistiytyneet verrattuna vaikka kymmenen vuoden takaisiin. Silloin eräs terveyskeskuslääkärimme (nyt jo muualle muuttanut) kirjoitteli ilmeisen tosissaan kielilläpuhumisesta. Ja erään johtavan kokoomuspoliitikkomme kultainen appiukko lasketteli tulemaan sellaista viimeisen tuomion sanomaa, että tämä uskonnonopettaja on korkeintaan pyhäkoulusarjaa. Mutta joo, tällaista julkaistaan, koska tällaisilla hengen eväillä tätä kaupunkia johdetaan. Ja tulokset ovat kaikkien nähtävillä.

    • ramamadami

      Muslimitkkn tarvitsee islami palstan Oriveden sanomiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1762
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1348
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1193
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1102
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1085
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1019
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe