Kysytään köysivoimaa TACB.
Tehtävässä on voima Q annettu ja pitäisi laskea voima P, mutta sen lisäksi kysytään jotain köysivoimaa.
köysipyörästötehtävä, mikä on köysivoima?
14
2202
Vastaukset
- e34rt5
Ja vinkki kuinka näitä lasketaan voisi olla tarpeen.
Tuon näköinen härveli on kyseessä.
https://s.yimg.com/tr/i/70d48662281c4bf39a1c1385790120a3_A.jpeg - aeija
Laitetaan nyt jotakin, vaikken tiedä konteksista mitään, eikä löydy sopivaa kirjallisuuttakaan: https://aijaa.com/Q51KPV
- e34rt5
Osaatko selittää mitä teit tuossa? Siis tuo ei ole se minun tehtävä vaan laitoin malliksi. Koitan itse laskea tuon oman tehtäväni tänään.
Q=1259 N
Kulma α = 47° ja kulma β=21°
Kysytään siis Köysivoima TACB sekä voimaa P. - No_se_on_statiikkaa
e34rt5 kirjoitti:
Osaatko selittää mitä teit tuossa? Siis tuo ei ole se minun tehtävä vaan laitoin malliksi. Koitan itse laskea tuon oman tehtäväni tänään.
Q=1259 N
Kulma α = 47° ja kulma β=21°
Kysytään siis Köysivoima TACB sekä voimaa P.Ja statiikassa kaikkien voimien ja momenttien summa on oltava 0.
Tarkoittaa sitä, että voit muodostaa yhtälöt vaaka ja pystykomponenteille tuntemattomille voimille, T ja p, kaksi yhtälöä, kaksi tuntematonta, ja ratkaisu osaamallasi tavalla .
- aeija
Siinä on köysivoimista kyse ja kun voima P vaikuttaa köyden CD toisessa päässä silloin koko köydessä CAD vaikuttaa voima P. Samoin koko köydessä AB vaikuttaa voima S,
Sitten olen tehnyt voimista vektoreita ja kun vektoreita voidaan siirrellä suuntansa ja suuruutensa säilyttäen, niin olen siirtänyt kaikki alkamaan pisteestä C.
Voimista muodosttin vektoriyhtälön ja sen vektoriyhtälön i- ja j-komponenteista on peräisin tuo yhtälöpari.
Ei minulla täyttä varmuutta tuon oikeellisuudesta ole : https://aijaa.com/KuQMNU - e34rt5
Eikö Q:n sekä P:n pitäsi olla sama, mutta päin vastainen jotta voimien summa on nolla? Eli jos Q=1259 N eikö silloin P=-1259?
Mä en vain ymmärrä koko tehtävää vaikka kuinka pohdin sitä.- e34rt5
https://a.uguu.se/PlpASpyn8Hq3.png
Mistähän löytäisi selvät ohjeet kuinka tämmöisiä tehtäviä kuuluisi ratkaista? - aeija
Tämä asia ei taida minun ohjeillani aueta, mutta koita nyt vielä noita arvoja, niin nähdään olenko minäkään tätä tehtävää osannut laskea.
https://aijaa.com/PWa7yX - e34rt5
aeija kirjoitti:
Tämä asia ei taida minun ohjeillani aueta, mutta koita nyt vielä noita arvoja, niin nähdään olenko minäkään tätä tehtävää osannut laskea.
https://aijaa.com/PWa7yXJoo, oli tuo oikein. Mikähän tässä on etten tajua tätä tehtävää? Jatkoin jo eteenpäinmuihin tehtäviin ja ne aukeni paremmin.
- martta00
e34rt5 kirjoitti:
Joo, oli tuo oikein. Mikähän tässä on etten tajua tätä tehtävää? Jatkoin jo eteenpäinmuihin tehtäviin ja ne aukeni paremmin.
Olihan tuo aeijalla jo oikein, mutta tässä vielä ilman vektoreita. Idea on siis kirjoittaa pisteelle C voimatasapainoyhtälöt erikseen pysty- ja vaakasuunnassa. Sitä ennen täytyy tietää/hoksata, että koysivoimat ovat kitkattoman rullan molemmin puolin samat.
→ -Pcos47 - Scos47 Scos21 = 0
↑ Psin47 Ssin47 - Q Ssin21 = 0
ratkaiset ylemmästä P = ... = 0,369S ja sijoitat sen alempaan, niin saat S = ... = 0,736Q = 0,736*1259 = 926 N ja P = 0,369*926 = 342 N Olet unohtanut köysipyörien tukivoimat siitä nollasummasta.
Tehtävän voi ratkaista myös ulkoisilla kokonaisvoimilla siten että pystyvoimat ovat p Q ja tukivoimien pystykomponentit ja vaakavoimat tukivoimien vaakakomponentit.
Yhtälöpari on sama kuin Martan esittämä, paitsi pystyvoimille tulee lisäksi p, sekä että - merkkisenä,(supistuu pois).- martta00
e.d.k kirjoitti:
Olet unohtanut köysipyörien tukivoimat siitä nollasummasta.
Tehtävän voi ratkaista myös ulkoisilla kokonaisvoimilla siten että pystyvoimat ovat p Q ja tukivoimien pystykomponentit ja vaakavoimat tukivoimien vaakakomponentit.
Yhtälöpari on sama kuin Martan esittämä, paitsi pystyvoimille tulee lisäksi p, sekä että - merkkisenä,(supistuu pois).en unohtanut, koska ei niitä tässä tarvita..
martta00 kirjoitti:
en unohtanut, koska ei niitä tässä tarvita..
Oalstan sekavuutta ?
Kommenttini oli vastaus kirjoitukseen e34rt5
5.11.2018 15:22- martta00
e.d.k kirjoitti:
Oalstan sekavuutta ?
Kommenttini oli vastaus kirjoitukseen e34rt5
5.11.2018 15:22okei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial261819Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3501535Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131154- 1441138
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928