Miksi liitto vastustaa moskeijoita?

Vapaa -Ajattelijoiden liiton kanta Suomen moskeijoihin tuli selkeästi esiin Helsingin Suurmoskeija keissin aikana, kun tuolloin teeveessä sanottiin ihan suoraan liiton kannalta, ettei Suomeen kaivata enää yhtään lisää uskonnollisia rakennuksia. What? Luulisi, että liitto ajaisi eri ryhmien välistä tasa-arvoa eli samat oikeudet olisivat kaikilla, mutta liiton vastustus muslimien moskeijoita ja rukoushuoneita kohtaa on ollut viimeaikoina huolestuttavan jyrkkää.
575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se nyt nimenomaan on koko vapariliikkeen perustehtävä, että suhtaudutaan kriittisesti uskontoihin. Olisi aika outoa, jos uskonnottomien etujärjestö kannattaisi moskeijaa. Tuskinpa esim. Aseistakieltäytyjäliittokaan kannattaisi uuden kasarmin perustamista tai vegaaniliitto uutta teurastamoa.

Äänestä

On todella outoa, että joku kannattaa tehtaan kokoista moskeijaa Suomeen. Sillähän vedettäsiin ne Eu:n kaavailemat 60 miljoonaa ammattirukoilijaa pieneen maahan. Arvaapa kenestä tulee ammattiorja, kun näitä rukoilukoneita ruokitaan, jotta saavat toteuttaa itseään.

Äänestä

Sunnilainen suurmoskeija oli ihan oma tapauksensa, ja sen rahoitus oli tarkoitus (epämääräisesti) hoitaa Saudi-Arabian ja Quatarin viljelemältä hyvin fundamentalistiselta suunnalta. Sitä vastaan asetuttiin Helsingissä hyvin laajalla pohjall.a
Tavallisia paikallisten muslimien perustamia moskeijoita ei Suomessa ole vaadittu sulkemaan.

Äänestä
  • Siis hä? Eikö vaparit vastustakaan uskontoa?

    Äänestä

  • EroaVapareista kirjoitti:

    Siis hä? Eikö vaparit vastustakaan uskontoa?

    Vaparit vaativat yhdenvertaisuutta sekä uskonnon ja katsomuksen vapautta. Vaparit eivät ole sulkemassa kirkkoja ja moskeijoita. Kirkko niitä pistää myyntiin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ExVA kirjoitti:

Vapaa -Ajattelijoiden liiton kanta Suomen moskeijoihin tuli selkeästi esiin Helsingin Suurmoskeija keissin aikana, kun tuolloin teeveessä sanottiin ihan suoraan liiton kannalta, ettei Suomeen kaivata enää yhtään lisää uskonnollisia rakennuksia. What? Luulisi, että liitto ajaisi eri ryhmien välistä tasa-arvoa eli samat oikeudet olisivat kaikilla, mutta liiton vastustus muslimien moskeijoita ja rukoushuoneita kohtaa on ollut viimeaikoina huolestuttavan jyrkkää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu