Suomen kieli ja Suomen mieli

Ihan suomalaisuuden syvimmässä ytimessä on suomalaisuutta loukkaavia jäänteitä. Niistä pahimmat pitää siivota pois.

Listan kärjessä ovat Suomen vaakunaeläin ja valtakuntamme pääkaupungin nimi - vierasperäräisiä molemmat.

Vaadimme Suomen vaakunaeläimen leijonan vaihtamista karhuun ja Helsingin nimen muuttamista Sampolaksi.
480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vaadimme myös aamulääkkeiden ottamisen.

1Äänestä
  • Onko suomalaisuuden syvimmän ytimen puhtauden kunnioittamisen vaatimus vierasta perussuomalaisille? Jos on, olette vieraantuneet aidosta suomalaisuudesta.

    HÄVETKÄÄ!

    Äänestä

  • Suomiliitto kirjoitti:

    Onko suomalaisuuden syvimmän ytimen puhtauden kunnioittamisen vaatimus vierasta perussuomalaisille? Jos on, olette vieraantuneet aidosta suomalaisuudesta.

    HÄVETKÄÄ!

    Nytkö vasta huomasit, että persut ovat ryömäläis-bäckmanilaisia maapettureita?

    Äänestä

  • Onko Suomella mitään toivoa kun Mestarikin pettää opetuslapsensa. Ei ole näkynyt puolueen ohjelmissa merkkiäkään häpeällisen afrikkalaisen vaakunaeläimen (ilmeisesti Sariolan sirkuksesta) korvaamisella kotimaisella karhulla. Karhu on Suomen voimakkain eläin, eikö se ole tarpeeksi hyvä Perussuomalaiselle puolueelle? Leijona on tuontitavaraa ja ehdottomasti poistettava vaakunastamme.

    Entäs sitten Helsinki? Se on tsuhnille kelpaavaksi tarkoitettu halpa väännös ruotsalaisten antamasta nimestä Helsingfors. Se on suoranaista pilkkaamista. Häpeän voi poistaa vaihtamalla nimeksio perikansallinen Sampola. Eduskuntatalo voidaan nimetä Sammonlinnaksi.

    Typerä ulkomainen presidentti-nimitys pitää myös heittää roskakoriin. Suomen johtaja olkoon Sampo. Jos Niinistö suostuu ottamaan arvonimen vastaan, hän olkoon Sampo 1 - kaikkien Sampojen Sampo. Hänen demokraattisilla vaaleilla valittu seuraajansa on Sampo 2 jne....

    Ottamalla käyttöön kunniakkaat perikansalliset nimet ja eäimet, pyyhimme poisn häpeän kansamme yltä. Se olkoon Perussuomalaisen puolueen päätehtävä tästä alkaen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomiliitto kirjoitti:

Ihan suomalaisuuden syvimmässä ytimessä on suomalaisuutta loukkaavia jäänteitä. Niistä pahimmat pitää siivota pois.

Listan kärjessä ovat Suomen vaakunaeläin ja valtakuntamme pääkaupungin nimi - vierasperäräisiä molemmat.

Vaadimme Suomen vaakunaeläimen leijonan vaihtamista karhuun ja Helsingin nimen muuttamista Sampolaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu