"Vastuu Suomessa toimivilla ydinvoimaloilla sattuvista onnettomuuksista on teoriassa voimalat omistavilla yrityksillä. Käytännössä ydinvoimalan omistajalta vaadittu vastuuvakuutus on kuitenkin hyvin pieni verrattuna suuren mittaluokan ydinonnettomuuden mahdollisiin kustannuksiin. Lisäksi Suomen ydinvastuulaki vapauttaa ydinvoimalan omistajan kaikesta vastuusta, jos onnettomuuden aiheuttaa ”epätavallista laatua oleva luonnonmullistus.” Kaiken kaikkiaan ydinvastuulain rajaukset tuottavat alalle normaalia vahingonkorvausvelvollisuutta huomattavasti rajatumman vastuun."
http://www.ydinvoima.fi/ongelmat/ydinvastuu/
Artikkelin päiväys ei sattunut silmiini, mutta viittauksia oli vuodelta 2014, mikä sekin on aika vanha, mutta en muista uutisoidun suuremmista muutoksista ydinvastuulakiin. Voimassa oleva ydinvastuulaki löytyy osoitteesta https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1972/19720484
Kun asia ilmaistaan kansanomaisesti, se kuuluisi jotenkin näin:
Veronmaksajat toimivat ydinvoimayhtiöiden vakuutusyhtiönä ydinonnettomuuden ulkopuolisille aiheutuneiden vahinkojen varalta varalta ilman, että he olisivat saaneet ydinvoimayhtiöiltä vakuutusmaksuja - eivätkä eräissä tapauksissa ole velvollisia korvaamaan niistä mitään.
Ydinvastuulaki ydinvoiman ongelma
1
246
Vastaukset
Uutinen vuodelta 2012 kuvaa hyvin ydinvoimayhtiöiden harmia ydinvastuulaista, https://yle.fi/uutiset/3-5557842
"Ydinvoimayhtiöillä riittämätön vastuu turmista
Suomelta puuttuu ajantasainen laki mahdollisen ydinturman korvauksista. Lakia ei ole saatu voimaan, koska vakuutusyhtiöt eivät halua korvata suuren ydinturman vahinkoja. Elinkeinoministeri Mauri Pekkarisen mukaan valtio voi joutua takaamaan ydinvoimayhtiöiden vakuutukset."
https://yle.fi/uutiset/3-5557842
Kotimaa 6.5.2010 klo 12:17päivitetty 9.4.2012 klo 21:36"
"Ongelmana on, että nykyisin energiayhtiöiden pitää kattaa vakuutuksilla mahdollisen onnettomuuden varalta vain parisataa miljoonaa euroa, mikä ei riitä mihinkään." (Janina Anderson)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746344MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415418Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624279NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734142Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673901Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.751233- 3281095
- 601060
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32880Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831
