Kataisen ministerivuosien tulos: 47 miljardia euroa velkaa
https://www.hs.fi/talous/art-2000002723419.html
Kataisen ministerivuosina kansantuote ja tuottavuus polkivat paikallaan, mutta velka paisui
https://www.hs.fi/talous/art-2000002723419.html
Kataisen ministerivuosina kansantuote ja tuottavuus polkivat paikallaan, mutta velka paisui
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuloverojen alennuksilla luotiin rakenteellista alijäämää budjettiin myös.
Se+tiedetään+kuitenkin+että+porvarijohtoiset+hallitukset+ovat+kaikki+peräjälkeen+lisänneet+valtionvelkaa,+niin+että+se+on+nyt+jo+http://velkakello.fi/+107,15+miljardia.+
Viimeksi+vasemmistojohtoinen+SDP:n+Paavo+Lipposen+hallitus+laski+oikein+kunnolla+valtionvelkaa,+jota+oli+kas+kummaa+nostanut+taas+edellinen+porvarijohtoinen+Kepun+Esko+Ahon+hallitus+oikein+historiallisen+paljon,+nykyrahaksi+muutettuna+50+mrd+euroon.+Ainoastaan+Kokoomuksen+Jyrki+Kataisen+hallitus+on+pystynyt+suurempaan+velanottoon+Suomen+historiassa.+Lipposen+jälkeen+kaikki+hallitukset,+jotka+ovat+olleet+porvarijohtoisia:+Matti+Vanhasen(kes),+Mari+Kiviniemen(kes),+Jyrki+Kataisen(kok),+Alexander+Stubbin(kok)+ja+Juha+Sipilän(kes)+hallitukset+ovat+nostaneet+valtionvelkaa.+Syyn+voi+tietenkin+yrittää+laittaa+apupuolueiden+niskoille,+mutta+se+on+faktaa+että+päähallituspuolue+tekee+hallitusohjelman+päälinjat,+eikä+ota+hallituskumppaneita+jos+ne+toimivat+sen+agendaa+vastaan+liiaksi.+Apupuolueita+päähallituspuolue+vie,+mutta+ne+voivat+sentään+koittaa+estää+suurimpia+ylilyöntejä+tai+siirtyä+oppositioon+kasvavaan,+jos+eivät+koe+mitenkään+pystyvänsä+vaikuttamaan.+Viimeisin+Sipilän+Kepun+ja+Stubbin/Orpon+Kokoomuksen+täysporvarihallitus+on+jatkanut+valtiovelan+oton+linjalla,+vaikka+on+samalla+kikyttänyt+kansaa,+alasajanut+hyvinvointia+ja+antanut+velalla+rahoitetun+5%+Apteekkarivähennyksen+eturyhmilleen,+keskimäärin+10+000+euroa+lisänettotuloa+vuodessa+2017+vuoden+alusta+alkaen+apteekkareille,+juristeille,+lääkäreille+ym.+yrittäjille.
Käytännössä valtion velka on otettu Suomesta oman maan sisältä. Koska tahansa voidaan päättää eläkevakuutusyhtiöiden varojen takavarikoinnista valtion velkojen kuittaamiseksi, ja eläkevakuutusyhtiöt kykenevät saamaan varat takaisin pääomatuloinaan pikapika ajassa vuoteen pariin sisällä.
Sen sijaan 600.000 virkamiestä jotka ovat vailla toimivaa kontrollia ja johtoa, ja ovat pelkästään suojatyöpaikoissa kyttäämässä muuta kansaa, aiheuttavat valtion nykyisen velkasumman kaksinkertaistumisen seuraavan kymmenen vuoden aikana.
Edellisestä ei haluta puhua mitään, kuten ei siitäkään että velkasumma on nollakorolla oman valtiomme sisältä.
Kyse on vain poliittisesta pelistä ja siitä miten milloinkin voi manipuloida kansaa kaikenlaisilla uhkakuvilla.
Kansa talutusnuoraan kaulastaan, kuin pässitkin naruihin laitetaan.
holkeri ja katajainen, muut parsii sitä lisää,kun ei muuta osaa.
silakka-harri sen todella aloitti. ite kuoli,eikä vastannut mistään. hyvä kun poistui,oli kusipää.