Markku Grahn

kertoo mielenkiintoista asiaa. Kuunnelkaa ja kertokaa mielipiteenne.

https://www.youtube.com/watch?v=291ns7rqq44
344434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Onko New York Babylon?

Äänestä
  • Näyttää olevan !

    Äänestä

Ilm.14:8 Biblia (1776) Ja toinen enkeli seurasi, sanoen: lankesi, lankesi Babylon, suuri kaupunki; sillä hän oli huoruutensa vihan viinalla kaikki pakanat juottanut.

Äänestä

Opettaa väärin kahdesta todistajasta. Kertoo että ne ovat eenok ja elia, mutta näin ei ole. Tässä raamattu itse kertoo keitä nämä ovat.
Nämä ovat 2 lampunjalkaa ja 2 öljypuuta.
Lampunjalka on seurakunta. Ilmestuskirja 1:20 Niiden seitsemän tähden salaisuus, jotka näitt minun oikeassa kädessäni ja niiden seutsemän kultausen lampunjalan salaisuus on tämä.
Ne seutsemän tähteä ovat niiden seutsemän serakunnan enkelit ja be seutemän lampunjalkaa ovat ne seitsämän serakuntaa,
Öljypuut ovat messiaaniset israelilaiset ja mersäöljypuu ovat pakanat. Raamattu suoraan sen sanoo. Roomalaiskirje. 11.12-24.

Äänestä
  • Ei muuten sano Raamattu näin. Raamatussa ei yhdessäkään kohtaa puhuta siitä, että öljypuu olisi kansa. Öljy tai öljypuu viittaa aina pyhään tai pyhittymiseen. Raamatussa sanotaan, että metsäöljypuun oksia oksastetaan öljypuuhun ja puhutaan luonnollisista oksista ja niiden luonnollisten oksien oksastamisesta myöskin. Juuri ja runko ei ole Israel, vaikka tälllaista harhaa opetetaan. Raamatussa viinipuu on ainoa viittaus Israelin kansaan, jonka olen itse Raamatusta löytänyt. Elian tulemista odottelivat opetuslapsetkin ja jotkut epäilivät Jeesusta Eliaksi. Jeesus itse sanoi, että Elia tosin tulee ja asettaa kaiken kohdalleen. Mark 9:12.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei muuten sano Raamattu näin. Raamatussa ei yhdessäkään kohtaa puhuta siitä, että öljypuu olisi kansa. Öljy tai öljypuu viittaa aina pyhään tai pyhittymiseen. Raamatussa sanotaan, että metsäöljypuun oksia oksastetaan öljypuuhun ja puhutaan luonnollisista oksista ja niiden luonnollisten oksien oksastamisesta myöskin. Juuri ja runko ei ole Israel, vaikka tälllaista harhaa opetetaan. Raamatussa viinipuu on ainoa viittaus Israelin kansaan, jonka olen itse Raamatusta löytänyt. Elian tulemista odottelivat opetuslapsetkin ja jotkut epäilivät Jeesusta Eliaksi. Jeesus itse sanoi, että Elia tosin tulee ja asettaa kaiken kohdalleen. Mark 9:12.

    Kaksi säkkipukuista todistajaa on kaksi säkkipukuista todistajaa,turha vääntää selvää asiaa.kaksi profeettaa!

    Äänestä

Ilm.18:21 Biblia. Ja yksi väkevä enkeli nosti ison kiven, niinkuin myllynkiven, ja heitti sen mereen ja sanoi; näin äkisti pitää suuri kaupunki Babylon heitettämän pois, ja ei häntä pidä enempi löydettämän.

Äänestä

Varmasti NewYorkissa on paljon pahuutta ja sieltä on monet saasteet lähteneet. Ei Suomikaan olisi niin saasteen peitossa jos ei ihannoisi Amerikkaa. Sitä en osaa sanoa onko tuo se Babylon, joka hetkessä hävitetään.

Äänestä

Olen kuunnellut kaikki YouTube-Grahnit, koska olen kiinnostunut samoista aiheista.

Olen monessa kohdin hämilläni hänen tulkinnoistaan. Esimerkiksi, sen ajan kertomukset koskivat vain sen ajan tunnettua maailmaa, ei Amerikkaa. Mulla on Oxford-raamatunkartasto, josta löytyy kaikki Raamatussa kerrotut maat ja paikat, ja ne ovat kaikki seemiläisalueilla sekä Välimeren rantojen maisemissa.

Muutenkin kummastuttaa hänen painokkaat mielipiteensä, joihin kaikkiin ei ole mainittu tietolähdettä.

Jos kuuntelette, ottakaa kritiikki föliin, omin aivoin saa ajatella. Lopulta voi käydä siltikin ja suurella todennäköisyydellä niin, että ollaan kaikki mielipiteidemme kanssa väärässä.

Äänestä
  • "Sen ajan" profetiat koskivat luonnollisestikin myös tulevan ajan Jumalan tuntemaa kokonaisuutta, pallomeri maata, myös amerikka kuuluu kokonaisuuteen, jonka Jumala tiesi , mutta profeetta ei tiennyt. Profeetat kertovat sen minkä Jumalalta kuulevat.Myöskin ne seikat, jotka ovat profeeran omassa aikakaudessa vielä tuntematonta.

    Raamatunkartasto ei siis kerro muuta kuin sen hetkisen ihmistiedossa olevia alueita.Jumalalla on tarkimmat, kattavimmat, aina ajantasaiset kirjakäärökartastot ja Häneltä profetiat ovat profeetoille tulleet.

    Toista 20 kertaa lause: Jumalalta ovat kaikki Raamatun profetiat tulleet profeetoille.

    Minäkin olen kuunnellut Markun nauhoitteita. Kyllä sieltä virheitäkin löytyy. Esim. Googia Markku ei yhdistä Venäjään vaan jonnekin muualle, taisi olla Turkki Markun mielestä ja esitteli karttaa. Kenen piirtämää, omaa vai historiallista, en muista. Löytyy YouTubesta : Markku Grahn Goog

    Etsin sen valmiiksi tähän: https://www.youtube.com/watch?v=DKgF7nUz5Ps

    Commandohauis

    Äänestä

Aivan mielenkiintoisesti Markku Grahn kertoo asioita. Se, että onko hän ymmärtänyt kaiken oikein on asia jota saa pohtia.
Itse olen usein ajatellut tuon Babylonin koostuvan Jumalan kieltäjistä ja porton niistä, jotka tunsivat ensin Jumalan ja hylkäsivät myöhemmin.
Toivoa vain täytyy, että nämä asiat kirkastuvat uskonkansalle.

Äänestä
  • Onko Markku Grahn helluntailainen? Missä srk vaikuttaa?

    Äänestä

  • SAI kirjoitti:

    Onko Markku Grahn helluntailainen? Missä srk vaikuttaa?

    Onko yksinyrittäjä, vai kuuluuko seurakuntaan, jossa opetus arvostellaan vanhimmiston tai muiden taholta?

    Yksinhiihtäjät helpoimmin harhautuvat, kun ei ole huolittu kanssakulkijoita suuntaa korjaamaan ja nostamasn kompastuessa.

    Äänestä

On kyse asiasta joka kiinnostaa ja jota monet tutkivat. Aika rohkeita ja mielestäni väärässä rohkeudessa ovat nuo, jotka väittävät roomalaiskatollisia portoksi ja luterilaisia porton tyttäreksi. Mistähän tuollainen sai alkunsa?

Äänestä
  • Jostain jenkkivaikutteisesta pre-trib. änkyrälahkolaisuudesta varmaankin.

    Äänestä

  • Katolilaisiin sopii sen väärässä opetuksessa paljastuva henkivalta, joka on nyt muodostamassa yhtä kerettiläistä maailman uskontoa, jonka valhejulistukseen kuuluu valheita niitä mitenkään peittelemättä. Katolilaisten johtaja, Paavi jokin, on asiaa ollut sopimassa islamin edustajan kanssa. Sen epäjumalanpalvonta uskontoa kutsutaan krislamiksi.

    "Mistähän se sai alkunsa."

    Erosta.

    Commandohauis

    Äänestä

Uusi tuttavuus minulle. Kuuntelen minäkin ja annan palautetta jos innoitusta riittävästi.

Äänestä
  • 5 min kuunneltu ja uuden asian opin. En ole riittävästi ollut selvillä kuka tuhoaa Suuren Vabyloni, Porton.Koska vihanmaljan aikaan Suuri Babylon, Suuri kaupunki, Portto kukistuu niin olen tuuminut että Herran tekoa olisi Porton kukistaminen, mutta sen tekee peto.Enkeli , seitsemäs ja viimeinen Jumalan vihanmaljan vuodattaja maan päälle,ei tee sitä Suuren Babylonin kukistamista, sen polttamista, vaan vuodattaa seitsemännen vihanmaljan.

    Ilm.17:16 10 sarvea ja peto vihaavat porttoa.

    Äänestä

Olen tutkinut lähes 30 vuotta juurikin Herramme toista tulemusta ja lopunajan tapahtumia. Yksi tärkeimpiä asioita pelastumisen jälkeen. On hyvä olla Herran edessä ja ruokouksessa,kun raamattua,Jumalan sanaa lukee. Herra avaa sen,mikä hyvää on ja aikaan sopivaa Pyhän Hengen avulla.
Lopunajan tapahtumat eivät ole voineetkaan ihmisten mieliin aikaisemmin niin selvänä ja kirkkaana mennä,kun aika ei ole vielä ollut.
Nyt on ja olen todella useassa asiassa ehdottomasti veli Markun kanssa samoilla linjoilla ja olenkin ihmetellyt useasti,että mihin ihmisiltä on unohtunut Islam?

Vapaa suunnilla on ollut ja on paljolti Venäjä hampaissa ja katolilaisuus. Toki niissäkin on omat kuvionsa liittyen lopunaikaan,kuten meissä kaikissa.
Ottakaa myöskin mm Venäjästä se huomioon,että oli yksi suurista ihmeistä Neuvostoliiton hajoamisen hetkellä? Kuka olisi uskonut,että rautaesirippu kaatuu ja kommunismi hajoaa?
Näin kävi ja siihenkin maahan sen jälkeen tuli valtava herätys,mahdollisuus evankeliumin pelastus ihmeeseen meidän Herrassamme Jeesuksessa.

Lähi-itä ja voimakkaat muslimimaat ovat todellakin ne alueineen,mitkä tulee olemaan loppunäyttämön keskiö. Myös se Turkki ja entinen Pergamon,kuten sana sanoo saatanan valtaistuimesta ja asuinpaikasta.

Ja todellakin väkevä eksytys ja suuri valhe on Iran ja ydinasesopimus. Tänä päivänä 19.6.2019 tiedämme jo senkin,että näinhän siinä mennään,josta on maailma huolestunut?

Mutta loppu etenee ja pelastuksemme päivä lähenee.
Tukekaamme toinen toista ja etsimme Herraa rauhallisin mielin ruokouksen avulla ja emme keskity ihmeisiin ja voiman hakuun.
Herra antaa ihmeet ja terveen voiman siinä ohessa,jos hänen tahtonsa?
Emme tarvitse kiihoittajia ja eksyttäjiä enään,sillä onhan meillä aina yksi,johon voi luottaa. Jeesus,tie ,totuus ja elämä.

Äänestä

On niin kuin Mauno Mattila että jos on eri mieltä niin laittaa facebookissa eston. Yksittäinen tulkitsija.

Äänestä
  • Kyllähän nettiaikana riittää nurkkasaarnaajia ja kotiprofeettoja... riittää kun on internetyhteydellä varustettu tietokone tai pelkkä puhelinkin.

    Äänestä

Markku parka on eksynyt aivan kauas raamatusta.

Äänestä

Babylon eli Baabel oli suuri kaupunki Mesopotaniassa. Se sijaiti Eufratin varrella nykyisen Al Hillahin kaupungin paikalla Irakissa, noin 94 kilometriä Bagdadista lounaaseen..... Wikipedia.

Äänestä

Jossain videolla taisi sanoa että oli ollut Raamattu auki Ilmestyskirjan kohdalta ja oli kokenut kehoituksen alkaa sitä tutkimaan. Onhan niitä intuitoita ja tutkijoita. Hyvä että Sanaa tutkitaan.

Äänestä

Job.11:7 Sinäkö käsittäisit Jumalan tutkimattomuuden tahi pääsisit Kaikkivaltiaan täydellisyydestä perille? Jes.40:13. Room.11:33

Äänestä

Rooma luonnollisesti eksyttänyt tuhansien vuosien ajan.

Äänestä

Se että tietää mitä taivaassa on jo päätetty muodostaa kyllä pitkän rivin- ????

Äänestä

Tämän kaverin profetioita löytyy israel-apu ry:n sivuilta = Keijo Lindeman.

Äänestä

Venäjä on Suuri Babylon ja Utin on Ilmestyskirjan Peto ja Karjalan Suuri Palautussota on se suuri seitsemän vuoden vihan aika. Se lukee kaikki Ilmestyskirjassa, jos oikein tulkitsee.

Äänestä
  • Entä mikä on pedolla ratsastava portto, johon peto myöhemmin suvaitsee vihastua?

    Ja kuka on se portto, joka ratsastaa Putinilla? Ja heillä on yhteensopivasti samoja tavoitteita, mutta eri loppupäämäärä?

    Ratsastaja kontrolloi ratsastettavaa, mutta petohevonen Putin vihastuu ratsastajaansa?

    Oma näkemykseni on se että Putin on enintään Googin hallitsija eikä mahdollisesti porton alainen peto.Ja porttoa pidän henkivaltana, joka ohjaa petoa, joka koostuu jumalattomista ihmisistä, pedonmerkityistä ja saatanan hallituksesta.Henkivalloista maailmaa ohjaillaan ja pedon aivot sen tietävät.

    Commandohauis

    Äänestä

  • Kuunelkaa tuo Arto Pölläsen tulkinta. On todella mielenkiintoinen ja kyllä äänitys linkin kautta aukeaa!

    Äänestä

Joh.16:7 Biblia (1776) Kuitenkin sanon minä teille totuuden: se on teille tarpeellinen, että minä menen pois; sillä ellen minä mene pois, niin ei Lohduttaja tule teidän tykönne; mutta jos minä menen pois, niin minä hänet teille lähetän.

Äänestä

New York = Yew Korn = juutalaissilmän iiris = Yhden dollarin seteli, siellä on pyramidin päällä oleva kaikkinäkevä silmä = BEAST = keskustietokone Brysselissä eli kohta tulee euron ja dollarin tilalle digivaluutta AEST joka tarkoittaa American-European Stream Token

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kuunnellut kirjoitti:

kertoo mielenkiintoista asiaa. Kuunnelkaa ja kertokaa mielipiteenne.

https://www.youtube.com/watch?v=291ns7rqq44

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu