Sinivalkoiset astuivat suomenruotsalaisten miinaan

SuomalainenPerusJuntti

RKP onnistui hajoittamaan pakkoruotsia vastustaneet perussuomalaiset kahteen eri leiriin, sinivalkoiseen tulevaisuuteen ja perussuomalaisiin. Sinivalkoiset saatiin lisäksi huijattua hallitukseen tekemään näitä välttämättömiä uudistuksia joilla pyritään leikkaamaan julkisia menoja. Tämä tarkoittaa sitä että suosio tulee kärsimään radikaalisti ja odotettavissa onkin että sinivalkoinen tulevaisuus tippuu ensin oppositiopuolueeksi jonka jälkeen se tulee näivettymään hitaasti pois.

Hallituksella on edessään yhä lisää leikattavaa. Julkiset menot pitää saada tasapainoon yksityissektorin kanssa koska nykyinen tilanne on pitemmän päälle kestämätön. Myös asumistukikustannukset ovat nousseet yli kahteenmiljardiin ja tukea myönetään miltei yhdeksällesadalletuhanelle kotitaloudelle. Tuokaan ei voi toimia enää kauan joten suuria ja suosiota syöviä leikkauksia on luvassa. Tilanetta ei auta myöskään sekään että talouden kasvuvauhti on hiipumaan päin ja uusi matalasuhdanne näkyy jo horisontissa.

Itse neuvoisin ainakin perussuomalaisia pysymään hallituksen ulkopuolella oppositiossa niin kauan kuin aiempien hallituksien munaukset on saatu korjattua. Korjatkoon he jotka sotkun ovat aiheuttaneetkin.

5

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lööperiä

      RKP ei tehnyt sitä eikä tätä perseiden hajoamisessa, itse he hajosivat. Turha syyttää muita omasta perseydestä, eikä ole tarpeen kehottaa pysymään ulkona hallituksesta, koska mikäään varteenotettava puolue ei heitä hallitukseen ota ja ovat niin jo ilmoittaneetkin.

    • JJJX

      Sinivalkoiset? Sinivalkoisen rintaman palstalla maailman tärkein asia on Lidlin saaminen johonkin kirkonkylään.

      • Ei-sotketa

        Ei sotketa kertakäyttösinisiä oikeisiin Sinivalkoisiin tuo on loukkaus heitä kohtaan


    • ihme_porukkaa

      Miksi persut/siniset syyttävät aina muita omista munauksistaan? Aina on joku muu puolue tai media syyllinen. Koskaanhan ei persut/siniset itse tee mitään, heille vain kummasti tapahtuu ikäviä asioita...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1710
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      848
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe