Kokenut gynekologi toteaa: "Naisen lisääntymiselimistö on luotu sitä varten, että oltaisiin raskaana ja imetettäisiin. Elämme vaihdevuosiin asti ikään kuin epäluonnollista elämää"
No nythän tietenkin feministit ja liberaalit ovat taas tästäkin eri mieltä. Heidän mielestäänhän naisen tehtävä ei ole olla synnytyskone, ja lestadiolaisnaiset ovat kuulema luonnottamasti patriarkaatin alle alistettuja raukkoja, jotka pitäisi pelastaa ateismiin kiireen vilkkaa.
Mitäs tähän mummomuorit , pe.kut ja Repet? Päivi Räsänenkin on lääkäri ja mielestänne ilmeisesti ihan kovin ja äärintä oikeistoa, kuinkas on tämä gynekologi?
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/3ea9266e-8e86-41df-84f5-604659a77173
Todettakoon nyt, että en minäkään ole Räsäsen kanssa samaa mieltä aborttiasiassa, mutta jaan hänen ja monen muun huolen nuorten seksuaalikäyttäytymisestä, jossain määrin. Tosin sekin on perin siistiä verratuna moneen sellaiseen maahan, jossa aborttia ei ole sallittu.
Ja Jumala loi naisen
11
169
Vastaukset 11
- LadyLovee
Onko älykästä suunnittelua sijoittaa jätevesiputki laskemaan keskelle huvialuetta?
- 123d123213f
on jos huvittelijoista halutaan eroon.
En sen kummemmin puutu naisten vaivoihin, mutta 12-18 lasta per parisuhde tuottaisi aika monelle miehelle aikamoista vaivaa.
Tuo naisen "epäluonnollinen elämä" sopii useimmille miehille ihan hyvin; ei sitä aina tajuta.- suoraa.puhetta
Ajattelet siis itsekkäästi vain miehen nautintoa ja mukavuutta vastustaessasi lestadiolaista naiskäsitystä?
Jos Jumala on luonut naisen, nainen on liian houkuttava miehelle ettei mies sortuisi ylilyönteihin. Onneksi evoluutio on luonut naisen niin ettei ole tarvetta ketään syyttelemään.
- MitäVarten
Kukas sitten on luonut homot ja mitä varten?
- TotuusSattuuQC
"No nythän tietenkin feministit ja liberaalit ovat taas tästäkin eri mieltä. Heidän mielestäänhän naisen tehtävä ei ole olla synnytyskone, ja lestadiolaisnaiset ovat kuulema luonnottamasti patriarkaatin alle alistettuja raukkoja, jotka pitäisi pelastaa ateismiin kiireen vilkkaa."
Et tainnut lukea edes koko linkaamaasi juttua? Siinähän tuo gynekologi nimenomaan kertoi miten esim. hormonaalinen ehkäisy on itse asiassa varsin hyvä asia ja sen hormonimäärä naiselle ihan turvallinen, naisen keho kun on nimenomaan rakauden takia sopeutunut suuriin hormonivaihteluihin. Myöskään ehkäisypillerin aiheuttama luonnollisten kuukautisten poisjäänti ei ole ongelma koska raskaudenkaan aikana ei kuukautisia ole ja tämä ei ole naiselle mikään terveysongelma.- capiche
Älyllisesti epärehellistä irrottaa lauseita asiayhteydestä. Ko. gynekologi puhui nimenomaan hormonaalisen ehkäisyn ja vaihdevuosien hormonihoidon puolesta. Hänen mukaansa hormoniehkäisyä tms. ei pidä pelätä, koska e-pillereissä niitä on vain pieni määrä hormoneja verrattuna raskauden aikaiseen hormonimyrskyyn. Naisen elimistö on luotu tulemaan yhä uudelleen raskaaksi ja siten kestämään suuriakin määriä hormoneja.
- suoraa.puhetta
capiche kirjoitti:
Älyllisesti epärehellistä irrottaa lauseita asiayhteydestä. Ko. gynekologi puhui nimenomaan hormonaalisen ehkäisyn ja vaihdevuosien hormonihoidon puolesta. Hänen mukaansa hormoniehkäisyä tms. ei pidä pelätä, koska e-pillereissä niitä on vain pieni määrä hormoneja verrattuna raskauden aikaiseen hormonimyrskyyn. Naisen elimistö on luotu tulemaan yhä uudelleen raskaaksi ja siten kestämään suuriakin määriä hormoneja.
Itse taidat nyt väännellä unohtamalla jotain oleellista: Raskauden aikana koetut hormonimyrskyt ovat hieman toisenlaisia kuin ehkäisyn aiheuttamat. Ehkäisypillereihin liittyy esim. kohonnut veritulpan riski joillakin niitä käyttävillä.
Lestadiolaisten perheenäitien elämäntapa nyt näyttää olevan mitä parhain, mutta hehän elävätkin Luojansa ohjeita noudattaen.
Yhtä kaikki, vaikka kaikki selitettäisiinkin evoluution avulla: äitiys ja koti ovat naisen luonnollisia olotiloja.
- Kirjakääröt
1Moos.2:22 Biblia (1776) Ja Herra Jumala rakensi vaimon siitä kylkiluusta, jonka hän Adamista otti, ja toi sen hänen eteensä. 1Tim.2:13 Biblia. Sillä Adam on ensin luotu ja sitte Eva.
- Jobinpostia
Job.10:10-11 Etkö sinä valanut minua niinkuin maitoa ja juoksuttanut niinkuin juustoa? Sinä puetit minun nahalla ja lihalla ja kudoit minun luista ja jänteistä kokoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1541445
Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova100960Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.78894Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?113835- 42730
- 109638
Mä olin ihan peloissani sun lähellä
Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel22574- 52554
On ikävä sinua ihana
En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.28553Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä385522