seurustelu ja syöminen, pöydänjakaminen, kuis mennään

kuinka.kotona

Kuinka tämä sovitetaan ns. avioliittoon uskomattoman kanssa, tai perheenjäseneeseen?

1Ko 5:11 Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi, on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja, te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa.

Kyse kirjoituksessa on vaeltavassa ihmisessä, joka esiintuo uskovaisuutta ja kulkee maailmassa. Hänen kanssaan ei pidä "veljeillä".
Mutta - jos asia on esissä kotona.

toisaalta - jos pöydässä on uskomaton.

1Ko 10:27 Jos joku, joka ei usko, kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan, kyselemättä mitään omantunnon tähden.


Selittäjät, nyt esiin kirjoitukset!
Miksi?
Jeesus sanoi, te eksytte, ellette tunne kirjoituksia.
Siis vastaukset raamatunpohjaiseksi viestinnäksi.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "jota kutsutaan veljeksi" viittaa tässä uskonveljeen, ohje koskee tietysti myös uskonsisarta.

      Jos puoliso ei ole uskossa, hänen kanssaan voi ja tuleekin Raamatun mukaan pyrkiä pysymään sovussa naimisissa. Jos hän ei usko, hän ei myöskään kuulu uskonveljien tai uskonsisarten joukkoon. Toki hänen kanssaan voi ja saa pysyä perheenjäsenenä sekä esim. syödä yhdessä. Eikö perheenjäsen ole myös vähintään yhtä tärkeä ellei tärkeämpi kuin ystävä? Sama koskee tietysti myös biologista veljeä tai sisarta.

      Tietenkään en kehota ketään hankkimaan uskosta osatonta puolisoa. Elämä täysin toisilleen vieraiden arvomaailmojen kanssa käy jo järjellisestkin ajatellen helposti vaikeaksi. Eri asia on tietysti se jos uskovalla on jo ei-uskova puoliso.

      • capiche

        "1Ko 5:11 Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi, on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja, te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa. "

        Tuossahan puhutaan seurakunnassa esiintyvästä moraalittomuudesta, johon on aina suhtauduttava vakavasti. Mitä tulee taas seurusteluun uskosta osattomien kanssa, niin Jeesuskin aterioi syntisten kanssa, mutta ei osallistunut heidän syntiinsä.

        Paavali kirjoittaa avioliitosta ei-uskovan kanssa näin:

        1 Kor 7:
        13 Ja jos uskovalla naisella on aviomies, joka ei usko, ja tämä suostuu asumaan hänen kanssaan, vaimon ei pidä jättää miestään. 14 Mies, joka ei usko, on uskovan vaimonsa pyhittämä, ja vaimo, joka ei usko, on uskovan miehensä pyhittämä. Muutenhan teidän lapsenne olisivat epäpuhtaita; nyt he kuitenkin ovat pyhiä. 15 Mutta jos se puoliso, joka ei usko, tahtoo erota, niin erotkoon. Uskovaa veljeä tai sisarta ei tällaisessa tapauksessa sido mikään pakko. Jumala on kutsunut teidät elämään rauhassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      543
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      182
      401
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    Aihe