Vilket paradis den här spalten är för alla språkaktiva.

Här kan man igen posta alla långa "noveller " som nog redan varit publicerade på andra spalter.
Här är de"nya "och fräscha.
32262
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Dessutom lär de sig svenska, läser HBL och svenska yle, kan man citera, vad Nylander, Henriksson och andra politiker har sagt (gärna litet "saltade ",allt behöver inte stämma.)

2Äänestä
  • Hyvin oppivat ruotsia, ja osa osaa ruotsia sujuvasti jo valmiiksi (ovat asuneet Ruotsissa).

    1Äänestä

  • hyvinsujuu kirjoitti:

    Hyvin oppivat ruotsia, ja osa osaa ruotsia sujuvasti jo valmiiksi (ovat asuneet Ruotsissa).

    De vet väldigt mycket om Sverige och Sveriges politik.
    Sverigedemokraterna står deras hjärta nära.

    1Äänestä

  • beundrarSverige kirjoitti:

    De vet väldigt mycket om Sverige och Sveriges politik.
    Sverigedemokraterna står deras hjärta nära.

    Man vågar väl nästan påstå att Sverige deras"henkinen kotimaa.".
    Konstigt nog skriver finlandssvenskar sällan om Sverige ?

    1Äänestä

Samat tyypit ruotsinkielen kimpussa, ei yhtään asiallista keskustelua kielipolitiikasta, niin tuttua eri palstoilta.

2Äänestä

Frågan lyder bara att, varför aktiva mår så dåligt i detta paradis? Bitterhet syns, gråtande och fula ord.

2Äänestä
  • Det hör till att aktiva ska vara negativa.

    2Äänestä

  • rumpskjutnabjörnar kirjoitti:

    Det hör till att aktiva ska vara negativa.

    Mitään positiivista eivät nämä valittajat koskaan keksi Suomen kielten opetuksesta tai koulujärjestelmästä, joka on valittu maailman parhaaksi.

    2Äänestä

Pakkoruotsijankuttajan terapiapalsta, täällä saavat purkautua.

1Äänestä

Pakottajien terapiapalsta tämä selkeästi on. Hedelmätön kauna pursuaa maltillisten ihmeteltäväksi.

2Äänestä
  • Taidat nyt spämmätä eri nimimerkeillä. Jo riittää.

    2Äänestä

  • kiitos.riittää kirjoitti:

    Taidat nyt spämmätä eri nimimerkeillä. Jo riittää.

    Låt alla blommor blomma.

    1Äänestä

Hoppas de nu uppskattar möjlighet till seriös diskussion och inte förstör spalten med osakliga texter.

2Äänestä
  • Täällä joku on jo saanut hepulin siitä, että palstalla on asiakirjoittelua. Haluaisi itse vain häiriköidä ja omia palstan (laittoi oikein aloituksen tästä).

    2Äänestä

Varmaan palsta suljetaan ennen uutta vuotta, kieliaktiivi saa jankata pakkoruotsistaan muualla. Kirjottaa siitä varmaan joulupukillekin.

2Äänestä
  • Det ser illa ut.

    1Äänestä

  • intebra kirjoitti:

    Det ser illa ut.

    Det är tack och lov frågan om bara några få som härjar i nätet, handfull i hela landet.

    2Äänestä

Aktiivihäirikkö ei yhtään pidä siitä, kun suomenkieliset puolustavat täällä ruotsinkieltä, hän on aika vihainen ja hermona.

2Äänestä
  • Tack för att ni finns !

    2Äänestä

  • Me tavalliset suomenkieliset olemme "kieliaktiivien" kauhu. Olemme maanpettureihin verrattavissa, koska emme hauku täällä ruotsinkielisiä.

    2Äänestä

Nu är här långa epistlar om inbördeskriget och gruvarbete.

1Äänestä
  • Förstås var det endast finlandssvenskar som var skyldiga.

    2Äänestä

  • somvanligt kirjoitti:

    Förstås var det endast finlandssvenskar som var skyldiga.

    Men tänk så praktiskt att alltid ha syndabockar färdigt oberoende vad det än gäller eller när det har hänt.

    1Äänestä

  • hundraårhitellerdit kirjoitti:

    Men tänk så praktiskt att alltid ha syndabockar färdigt oberoende vad det än gäller eller när det har hänt.

    Hulluinta on muutenkin vedotta historiaan. Emme voi asettautua satojen vuosien aikaisten tapahtumien tasolle ja sen ajan ihmisten elämään, vaikka kuinka haluaisimme. Ja vaikka kävisikin ilmi, että monta suomalaista kuoli kaivostöissä, niin se ei muuttaisi kenenkään elämää miksikään.

    2Äänestä

Tror att denhär paradisen kommer inte att vara särskilt långvarig, kan sluta när som helst.

1Äänestä

Så kan,man varannan dag tjata om vad nu svenskspråkiga finländare får kalla sig.

1Äänestä

Nu språkaktiva måste bli snällare...jultomten ser allt.

1Äänestä

Ei nämä juntit mitään "aktiiveja" ole, sohvaperunoita ja pottuilijoita.

1Äänestä

Kunnioita suomenkielisiä ja uussuomalaisia, älä pakota ruotsiasi!

Äänestä
  • Meillä on oppivelvollisuus, sori siitä, mut laiskuus ei nyt auta sua.

    1Äänestä

  • Minä kunnioitan kaikkia suomen- ja ruotsinkielisiä, mutta en erityisesti kunnioita niitä, jotka täällä solvaavat ihmisiä sen perusteellä, että nämä sattuvat puhumaan vähemmistön kieltä. Minusta kunnioitus pitää jollain tapaa ansaita.

    2Äänestä

  • Ihmeellistä fanaattista spammia pukataan ja pyydetään muita keskustelemaan. Mitä keskustelua tuo spammi on?

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


gratulerar kirjoitti:

Här kan man igen posta alla långa "noveller " som nog redan varit publicerade på andra spalter.
Här är de"nya "och fräscha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu