Asia alkaa nyt rullata?

Karjalan saaminen tyhjänä takaisin on edistynyt hyvin hitaasti, mutta nyt asiat näköjään alkavat rullata. Yhden PS-nuoren mitättömän someviestin seurauksena koko Venäjän yhteiskunta on alkanut tuntea tunnontuskia Karjalan ryöstön vuoksi. Näköjään Venäjälläkin tiedostetaan Karjala-kysymyksen ongelmallisuus, koska vaatimattomasta someviestistä nousi noin mahdoton älä-mölö.

Taitaa venäläisillä sittenkin olla omatunto, joka alkaa aina soimata, kun kiusallisesta Karjala-asiasta aletaan puhua. Tämä tietää hyvää meille evakoille. Karjala saadaan sittenkin tyhjänä takaisin. Pitääkin ottaa oikein mojovat ryypyt asian kunniaksi.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005914289.html

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ri_paskaa

      Suurin osa venäläisistä ei edes tiedä Suomen alueiden ryöstöstä. Siellä kun on kouluissa opetettu ihan eri historiaa. Mutta nyt kun on halosen kissat nostettu pöydälle niin uskoisin asioiden edistyvän. eiks jeh.

      • SeAvarakatseinen

        Sinähän sen tiedät ja tunnut olevan perillä palautukseen tai paremminkin "EI palautukseen" liittyvistä asioista.nimim . "Ri_paska", eiks`jeh... Bror/Igor-Erik...yms...
        Sehän me tiedetään, etteivät venäläiset juuri mistään mitään tiedä, kun ovat niitä R YS S I EN hoivaamia .... " Sieniä" = pidetään pimeydessä ja suötetään paskaa = venäläistä Pravdaa!

        Ovatkohan ent. orjakansoista esim. Suomessa Raatteeen tiellä tallustelleet (1939) PUNA- soturit ja vähäiset jälkeläisensä paremmin oikeasta Suomen valloitusyrityksestä ja myöhemmästä Karjalan ryöstöstä paremmin perillä?
        Juri Ukrainalaiset saivat sen kokea, että vastassa onkin rajan takana, ei suinkaan SUOMI-neitoja , vaan luunkovia suomalaismiehiä, eikä marjanpoimijoita! Niillä olikin herkkullisia lyijymarjoja lähettää SUOMI-konepistooleista pysäyttämään rynnistäjät!

        No ei tuunu NYT ainakaan R Y S S Ä T olevan kiitollisuuden velassa ukrainalaisille aseveljille, kun ryhtyivät kurmottamaan itsenäisyyteen karannutta kansaa!

        Myös Se tiedetään täällä Suomessa ja lännessä, että Venäläisille koululaisille ja opiskelijoille opetetaan "IHAN ERI HISTORIAA"....
        Omituisia oppikirjoja siellä, kun vanhat sivut joudutaan liimaamaan yhteen tai poistamaan ja sivut korvataan monisteilla. Opiskelijat eivät oikein tykkää aineesta, kun kovan lukemisen jälkeen vastaukset tenteissä ovatkin vääriä, verrattuna siihen, mitä viime lukuvuonna opetettiin ... ja pidettiin virallisena totutena!


    • brorpå

      Venäjänkarjalan asukkaat ovat tyytyväisiä kotiseutuunsa, mahtavat maisemat ja kukkea, oivallisen ilmaston suoma luonto on hurmannut kaikki alueelle muuttaneet. Ja onhan vasi-
      ten kannaksen maisemat aivan ihania joten ei ihme että pietarilaiset tulevat huvittelemaan tälle alueelle lyhyen matkan takia.

      • Ihanuuksien_ihmemaa

        Venäläiset on myös tyytyväisiä lännen pakotteista sekä ruplan kurssin alamäestä. Nyt kun eläkeikääkin jouduttiin siellä nostamaan kun ukrainassa sotiminen on kallista, niin pian saavat viljellä talvisinkin hengissä pysyäkseen. eiks jeh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      178
      3600
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2512
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1129
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1070
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      825
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      741
    Aihe