Asia alkaa nyt rullata?

Karjalan saaminen tyhjänä takaisin on edistynyt hyvin hitaasti, mutta nyt asiat näköjään alkavat rullata. Yhden PS-nuoren mitättömän someviestin seurauksena koko Venäjän yhteiskunta on alkanut tuntea tunnontuskia Karjalan ryöstön vuoksi. Näköjään Venäjälläkin tiedostetaan Karjala-kysymyksen ongelmallisuus, koska vaatimattomasta someviestistä nousi noin mahdoton älä-mölö.

Taitaa venäläisillä sittenkin olla omatunto, joka alkaa aina soimata, kun kiusallisesta Karjala-asiasta aletaan puhua. Tämä tietää hyvää meille evakoille. Karjala saadaan sittenkin tyhjänä takaisin. Pitääkin ottaa oikein mojovat ryypyt asian kunniaksi.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005914289.html

4

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ri_paskaa

      Suurin osa venäläisistä ei edes tiedä Suomen alueiden ryöstöstä. Siellä kun on kouluissa opetettu ihan eri historiaa. Mutta nyt kun on halosen kissat nostettu pöydälle niin uskoisin asioiden edistyvän. eiks jeh.

      • SeAvarakatseinen

        Sinähän sen tiedät ja tunnut olevan perillä palautukseen tai paremminkin "EI palautukseen" liittyvistä asioista.nimim . "Ri_paska", eiks`jeh... Bror/Igor-Erik...yms...
        Sehän me tiedetään, etteivät venäläiset juuri mistään mitään tiedä, kun ovat niitä R YS S I EN hoivaamia .... " Sieniä" = pidetään pimeydessä ja suötetään paskaa = venäläistä Pravdaa!

        Ovatkohan ent. orjakansoista esim. Suomessa Raatteeen tiellä tallustelleet (1939) PUNA- soturit ja vähäiset jälkeläisensä paremmin oikeasta Suomen valloitusyrityksestä ja myöhemmästä Karjalan ryöstöstä paremmin perillä?
        Juri Ukrainalaiset saivat sen kokea, että vastassa onkin rajan takana, ei suinkaan SUOMI-neitoja , vaan luunkovia suomalaismiehiä, eikä marjanpoimijoita! Niillä olikin herkkullisia lyijymarjoja lähettää SUOMI-konepistooleista pysäyttämään rynnistäjät!

        No ei tuunu NYT ainakaan R Y S S Ä T olevan kiitollisuuden velassa ukrainalaisille aseveljille, kun ryhtyivät kurmottamaan itsenäisyyteen karannutta kansaa!

        Myös Se tiedetään täällä Suomessa ja lännessä, että Venäläisille koululaisille ja opiskelijoille opetetaan "IHAN ERI HISTORIAA"....
        Omituisia oppikirjoja siellä, kun vanhat sivut joudutaan liimaamaan yhteen tai poistamaan ja sivut korvataan monisteilla. Opiskelijat eivät oikein tykkää aineesta, kun kovan lukemisen jälkeen vastaukset tenteissä ovatkin vääriä, verrattuna siihen, mitä viime lukuvuonna opetettiin ... ja pidettiin virallisena totutena!


    • brorpå

      Venäjänkarjalan asukkaat ovat tyytyväisiä kotiseutuunsa, mahtavat maisemat ja kukkea, oivallisen ilmaston suoma luonto on hurmannut kaikki alueelle muuttaneet. Ja onhan vasi-
      ten kannaksen maisemat aivan ihania joten ei ihme että pietarilaiset tulevat huvittelemaan tälle alueelle lyhyen matkan takia.

      • Ihanuuksien_ihmemaa

        Venäläiset on myös tyytyväisiä lännen pakotteista sekä ruplan kurssin alamäestä. Nyt kun eläkeikääkin jouduttiin siellä nostamaan kun ukrainassa sotiminen on kallista, niin pian saavat viljellä talvisinkin hengissä pysyäkseen. eiks jeh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      62
      10125
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      16
      6886
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      73
      6528
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      86
      6172
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      68
      4646
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      59
      4418
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      32
      4313
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4312
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      4168
    10. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4160
    Aihe