Papit kotimajoitukseen

Marjaana12345

Suomen katolilaisilla on ongelma: meillä on aivan liian vähän pappeja vastaamaan yhä kasvavan seurakuntamme hengellisiin tarpeisiin.

Suomessa asuminen on varsin kallista ja pappien palkkiotkin pieniä. Siksi hyvätuloisten katolilaisten, joita seurakunnassamme riittää ja joilla on asunnoissaan huoneita yli omien tarpeiden, tulisi ottaa pappi asumaan luokseen. Näin pappien elinkustannukset putoaisivat radikaalisti ja Suomeen voitaisiin kutsua paljon lisää pappeja!

Kotimajoituksessa suosittaisiin erityisesti lapsiperheitä, sillä nykyajan vanhemmat ovat työelämässään usein aivan liian kiireisiä ja lasten hengellinen kasvatus sekä tietämys kirkollisesta elämästä jää siksi aivan retuperälle.

Koska katolilaiset perheet usein vierailevat toistensa luona, tulisivat papit täten myös osaksi seurakuntalaisten konkreettista arkea kirkollisen elämän ulkopuolellakin.

Mitä olette mieltä ehdotuksesta? Kutsuisitko papin asumaan kotiisi?

6

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katolinen_rouva

      Suomessa ei ole mitään pappispulaa. Meillä on enemmän pappeja kuin tarvitsemme ja he ovat erittäin nuoria. Näin on ainakin verrattuna kirkon tilanteeseen monissa muissa Euroopan maissa.

      Ehdotuksesi on täysin kummallinen. Kyllä papillakin on oma yksityiselämänsä, harrastuksensa ja ystävänsä - ynnä suomalaisilla myös sukulaisensa täällä Suomessa. Ei heidän tehtävänsä ole olla meidän ”nurkissamme”.

    • KarlG

      Oikein kaunis ajatus, mutta lieneekö tuo nyt tarpeellista. Eivät pappimme elä köyhyysrajan alapuolella ja jonota Hurstille.

      Mistä seurakunnasta aloittaja on? Ainakaan pääkaupunkiseudulla en ole havainnut, että papeista olisi mitenkään erityinen pula.

    • Eikiitosjeesus

      Ainakaan katolilaisia pappeja ei passaa päästää valvomatta lasten lähelle.
      Onneksi papit usein kantavat varoituksena sitä pedon merkkiä.

      • Catholic_Dad

        Höpsistä! Kyllä minä ainakin luotan kirkkomme pappeihin ihan varauksetta. Pedofiilitapaukset, jos niihin viittaat, ovat niin harvinaisia, että yhtä hyvin voit joutua auto-onnettomuuteen.

        Jos täällä olisi katolinen sisäoppilaitos, lähettäisin oitis lapseni sinne! Siellä voisi olla muiden kunnollisten katolilaisten perheiden lasten seurassa eikä kurkusta tungettaisi propagandaa ehkäisystä, muunsukupuolisista saatikka homoavioliitoista.

        Tähän kotimajoitusasiaan en osaa ottaa kantaa.


    • Uteliaisuus_voittaa

      Onko JohannaÄllä jo ottanut ehdotuksesta vaarin ja kutsunut papin asumaan luokseen?

      • Real-isti

        Miksi JohannaÄllän pitäisi niin tehdä?

        Jokin pappien kotimajoitus ei kuulu katolilaisuuteen. Koko ajatus on kyllä typerä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      25
      2523
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1566
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1344
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1101
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      24
      922
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      912
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      261
      893
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      213
      874
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      815
    Aihe