Möksyn pöksyt

Hellurei. koko pienen ikäni oon miettiny, että mistä tulee kylän nimi MÖKSY? hoiskosta ku lähetään, ensin tulee nälkämäki, jonka jälkeen kuolema. Onko möksy sitten taivas, vai helevetti? Helevetiltä se minusta tuntuisi?
12583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tai halla-aho, nälkämäki, kuolema, MÖKSY=helevetti?

Äänestä

Möksy on lappalaisten kieltä ja tarkoittaa vedenylityspaikkaa.

Äänestä

Katsotaan vikiberiasta mitä sana "Möksy"sanoo

Äänestä

Wikiberian mukaan yksi tulkinta oli slaavilainen kirkko,oli siellä kyllä muitakin.

Äänestä

möksy ei voi olla muuta kuin helvetti kun sieltä tulevia ihmisiä katsoo

Äänestä
  • "Lappalainen helvetti???????"

    Äänestä

Mitenkäs on, onko täällä yhtään möksyläisiä? Lähinnä mäkelöitä? Kertokaahan rehellisesti, minkälaista siellä on asua. Haittaisiko teitä, jos piereskelisin iltaisin, ja aamuisin kusisin seisaaltani julukisesti?

Äänestä

Slaavilainen lappalainen turvenuijanen, joka kusoo PÖKSYT nilkoissa hunajaa? Ei muutako tervetuloo! Hunajata,hunajata!! Millon päästään lypsylle?

Äänestä

Minä olen asunut möskyssä nyt kohta pari vuotta. Ihan mukavaa täällä on, korpit ronksuttaa ja tukka pölisee kohta, kun tuulimyllyt tulee. On siinä sitten illaksi katsomista. Horveestihhän täällä ei oo toimintaa, jollei ite keksi. Kyyjrven sellillä tapaan myös käydä. Vähän outoja nuo aiemmat vastaukset, ei täällä kyllä sovi hunajaa juoksutella. Tulee nyrkki ottaan, sano!

Äänestä

Kuka nasti on moderoimassa kun kaikki poistetaan

Äänestä

Täällä viihtyy vallan hyvin. Ei ole etelävetelät jaloissa pyörimäs. Metälle pääsee joka suuntaan. On hanahias, sorsia ja kettuja. Eli olokaatte hilijoo!

Äänestä
  • Mehtissä taitaa olla ukkoja enemmän kun eläimiä elekee törmäilkö toisiin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Penakäkelänkikkeli kirjoitti:

Hellurei. koko pienen ikäni oon miettiny, että mistä tulee kylän nimi MÖKSY? hoiskosta ku lähetään, ensin tulee nälkämäki, jonka jälkeen kuolema. Onko möksy sitten taivas, vai helevetti? Helevetiltä se minusta tuntuisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu