Miksi vihaat ateisteja?

Minulta on kerran kysytty sitä, miksi vihaan ateisteja?

Vastasin siihen näin:

Minä en vihaa ateisteja. Minä rakastan ateisteja. Olen itsekin ateisti, mutta erilainen kuin valtaosa muista ateisteista. On totta, että en hyväksy monien muiden ateistien tapaa elää tai suhtautua eri tavalla uskoviin ihmisiin tai yleensä käyttäytyä muita ihmisiä kohtaan. En silti vihaa heitä vaan opastan ihmistä kunnioittavaa ja arvostavaa elämää kohti.

Sanonnan mukaan "ystävän lyönnit ovat luotettavat, mutta vihollisen suutelo petollista". Olen noudattanut tämän sanonnan sisältämää ohjetta omassa elämässäni. Olen lyönyt ystävällisesti ateisteja, jotta he huomaisivat oman pahuutensa ja pahat tekonsa, niin että voisivat niitä katua ja luopua niistä. En ole kuitenkaan suudellut heitä suulle, niin kuin petollinen Juudas Iskariot, koska minä en tahdo ateisteille pahaa vaan pelkästään hyvää.

Tässä onkin ero ihmisten välillä: tahdotko ihmisille hyvää vai pahaa?

Toinen kysymys on se, mikä on hyvää ja mikä on pahaa?

Onko uskominen hyvää vai pahaa?

Onko sen pakko olla kumpaakaan?

9

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka tai mikä määrittelee sen, mikä on hyvää ja mikä on pahaa?

      • yutyuyuytfhfhg

        Herramme Sebaot


      • yutyuyuytfhfhg kirjoitti:

        Herramme Sebaot

        Sakkeus taisi olla niitä puutavaramiehiä tai sitten hän oli vihervassari kun ryhtyi puita halamaan.


      • epikuros kirjoitti:

        Sakkeus taisi olla niitä puutavaramiehiä tai sitten hän oli vihervassari kun ryhtyi puita halamaan.

        Sakkeus oli tulliaseman päällikkö, veronkantajien (publikaanien) esimies. He olivat halveksittuja, koska ottivat maksuja liikaa. Sakkeus halusi hyvittää petoksensa kun tuli uskoon.

        Luukas 19:
        **Mutta Sakkeus astui esiin ja sanoi Herralle (Jeesukselle): "Katso, Herra, puolet omaisuudestani annan köyhille, ja jos joltakulta olen jotakin petoksella ottanut, niin annan nelinkertaisesti takaisin." **


    • Fatsapp

      Olen ateistina iloinen, miten paljon sisältöä, suorastaan terapiaa, tämä palsta antaa huonosaattoisille elämään. Tämäkin ”ei-kirj” multinikki ja homofobinen lahkohihhuli käyttää valtavan määrän energiaa ja aikaa höpsöjen nälvimistensä keksimiseen.

    • Olet täynnä ns. jumalanrakkautta, ts. vihaa, oleva paha uskovainen.

      • On ihmeteltävää se, että uskovaiset sanovat Jumalan rakastavan sinua, mutta jos et usko häneen, niin hän syöksee sinut ikuiseen helvettiin, jossa kärsit ikuisesti sen vuoksi, että et uskonut häneen.

        Uskovaiset sanovat, että syy helvettiin joutumiselle ei ollut se, että sinne joutuva ei uskonut Jumalaan: syy oli se, että hän oli tehnyt syntiä ja häntä rangaistaan ikuisesti syntien vuoksi.

        Myös pelastuvat ovat tehneet syntiä, mutta heitä ei rangaista lainkaan niiden vuoksi, koska he ovat "uskoneet" Jumalaan ja saaneet syntinsä anteeksi.

        Reilua? No ainakin se on oikeudenmukaista ja oikeamielistä kristittyjen Jumalan mielestä.


    • Hiihaahuuhaa

      On hyvä että avaajan kaltainen kreationistitollo kerta toisensa jälkeen näyttää meille, millaisesssa älyllisessä autiomaassa ja ikipimeydessä se usko luojaan oikein sikiää. Peittoaa kohta jopa uskontoverinsa Mark5:n ala-arvoisten pohjanoteerauksien määrässä.

    • asdgsadghda

      Tahdon ehdottomasti pahaa nimimerkille "ei-kirj" ja kaikille muillekin trööttanin inkarnaatioille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1806
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      73
      987
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe