SDP:n selkä taittumassa!

Kokoomus menee kampanjojen jälkeen vaaleissa ohi.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/54bb6f61-a1a3-4e85-9ca2-a83099784e05

Ja hyvä niin.
11174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Älä unta nää kokoomustrolli. SDP voittaa ensi eduksuntavaalit.

Äänestä
  • No ei voita. Rinteen naurettavat vappusataset jätetään vaaleissa aivan omaan arvoonsa. Äänestäjät eivät ole yhtä tyhmiä kuin Rinne luulee. Eli mitään ilmaisia satasia ei ole tulossa ja hyvä niin.

    Äänestä

  • Rinne.oppositioon kirjoitti:

    No ei voita. Rinteen naurettavat vappusataset jätetään vaaleissa aivan omaan arvoonsa. Äänestäjät eivät ole yhtä tyhmiä kuin Rinne luulee. Eli mitään ilmaisia satasia ei ole tulossa ja hyvä niin.

    Et itsekään usko väitteeseesi kokoomusvänkääjä.

    Äänestä

  • Keskustan vajoamisen seurauksena lienee ainut runkovaihtoehto SDP KOK...punasini..?

    Äänestä

SAKSDP:n tuhovaikutuksesta saatiin maistiaisia edellisen hallituksen aikana.

Äänestä
  • Kokoomus Kataisen hallituksessa oli porvarillinen enemmistö ja eduskunnassa myös koska porvarilliset vihreät ja kristilliset olivat kokoomuksen apupuoleina ja siten määräsivät talouspolitiikan päälinjoista.

    Äänestä

  • SKDL-Aallon luotsailema vihreät on äärivasemmistoa, joten Kataisen hallitus oli vasemmistoenemmistöinen 10 - 9

    Äänestä

  • vasemmistoenemmistö kirjoitti:

    SKDL-Aallon luotsailema vihreät on äärivasemmistoa, joten Kataisen hallitus oli vasemmistoenemmistöinen 10 - 9

    Älä valehtele kokoomuslainen koska vihreät on aatemaailmaltaan porvarillinen puolue.

    Äänestä

Kokoomukselle on jo luvattu vaalivoitto koska se lupaa viedä Suomen Natoon ilman kansanäänestystä. Tästä lupauksesta Kokoomuksen Nato-ablodit eivät meinanneet loppua millään tämän kesän puoluekokouksessa Turussa. Äänestäjistä viis, kokoomus on jo valittu suurimmaksi.
Kaiken lisäksi Kokoomus noudattaa Soros-suunnitelmaa jolla hyvinvointikansallisvaltiot tuhotaan ja suoritetaan kansallinen sekoomus väestössä.

Näkökulma: Outo Nato-episodi kokoomuksen puoluekokouksessa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201806092201003291
"Orpon esikunnasta toimittajille ryhdyttiin selittämään, että pitkissä Nato-aplodeissa olisi ollut kyse vain hyvin Nato-myönteisten kokoomusnuorten masinoimasta tempusta, Iltalehden Juha Ristamäki kirjoittaa.

Kokoomuksen puoluekokouksessa Turussa nähtiin erikoinen episodi Naton ympärillä.

Kaikki alkoi puheenjohtaja Petteri Orpon linjapuheesta. Turvallisuuspoliittisessa kohdassa Orpo sanoi: Kokoomus kannattaa Suomen Nato-jäsenyyttä.

Asiassa ei ole sinällään mitään uutta, tämä on ollut jo pitkään kokoomuksen Nato-linjaus. Orpon suusta sitä ei kuitenkaan ole kuultu ehkä näin painokkaasti. Yleisö palkitsikin Orpon lauseen pitkillä aplodeilla.

Nato ja aplodit nousivat esiin Orpon tiedotustilaisuudessa linjapuheen jälkeen. Orpo ei itse ottanut kantaa aplodeihin, mutta Orpon esikunnasta toimittajille selitettiin, että pitkissä aplodeissa olisi ollut kyse vain hyvin Nato-myönteisten kokoomusnuorten masinoimasta tempusta.

Selitys oli outo, koska koko puoluekokoussali taputti Orpon Nato-lauseelle. Toki myös kokoomusnuoret, mutta eivät pelkästään he."

Eivät valtamedian kokoomusmoguli Eero Lehden Taloustutkimus Oy:lle monopolisoimat kannatusgallupit turhaan pidä Kokoomusta koko ajan suosituimman puolieen virhemarginaalin tuntumassa.

Viimeksikin kun Kokoomuksen Alexander Stubb lupaili Wikileaksin paljastamissa dokumenteissa Yhdysvaltain suurlähetystölle Kokoomuksen vievän Suomen Natoon ilman kansanäänestystä, se oli kaikkien yllätykseksi vaaleissa suurin puolue 2011 Jyrki Kataisen johdolla.

Nyt on lupausten lunastuksen aika.

Äänestä

Demareille käy kuin vihreille, nousupiikin jälkeen alkaa tasainen lasku kohti 12 prossan kerhoa. Istuvat sitten oppositiossa perssujen kanssa kun kepuloiset, rkp ja kokoomus on hallituksessa.

Äänestä

Nousupikki oli ennen syksyn 1917 vaaleja, jolloin SDP menetti 103 paikan enemmistön, ja sen jälkeen on ollutkin jatkuva laskeva trendi.

Ei auttanut edes aseellinen kapinointi 1918 laillista hallitusta vastaan ja kansanhallituksen asettaminen Helsinkiin.
O.W.Kuusisenkin yritys luoda uusi kansanhallitus 1939 Terijoelle meni mönkään vaikka hallitus teki pitsihuvilassa päätöksiä Neuvostoliiton turvin ja sai lännestäkin vasemmistolaisen kulttuuriväen henkistä tukea.
Tuskin kolmannestakaan kansanhallituksesta tulee sen onnistuneempi.

Koko yhteiskunnan kehityksen kannalta olisi parempi, jos sosialistit omimiensa ay-liittojen kanssa tyytyisivät vain tekemään verotonta bisnestä. jättaen muutoin työelämän ja politiikan hoitamisen moraalisemmille ihmisille, jotka haluavat kunnioittaa myös vähäosaisia eläkeläisiä ym. heikkoja eikä pyri viemään heiltä tuhkiakin uuneista, kuten esim. Kojamo, ent. VVO.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sdp.jatkaa.oppositiossa kirjoitti:

Kokoomus menee kampanjojen jälkeen vaaleissa ohi.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/54bb6f61-a1a3-4e85-9ca2-a83099784e05

Ja hyvä niin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu