No niin nyt torpattiin kansalaisaloite perintö-ja lahjaveron poisto!!
Kuinka vastuuttomia nämä kansanedustajat ovat!!?
Kaikissa muissa Pohjoismaissa on jo poistettu jo ajat sitten!!
Hallituksen kansan edustajat torppasivat aloittteen
9
209
Vastaukset 9
- Muistiamuista
Toivottavasti äänestäjät muistaa nämä vastuuttomat!!
- päättelijä
Ihan sama ketä äänestää. Perintöverosta ei luovu ysikään hallitus. Vasemmistopuolueet päinvastoin ovat perinteisesti olleet nostamassa sitä, sillä se paikkaa valtion kassaa tuntuvasti.
- massey-pelarus
Tuokin on taas yksi tekijä siihen pitkään listaan, jonka takia ei tulisi palio mieleenkään äänestää.
Tämähän on pelleilyksi mennyt. Politiikot ryhtyvät itse aloitteiden tuomareiksi. - polikointi
mitenkä nyt suu pannaan aina otetaan mallia ruotsista kun itselle sopii teema,
- Eloranta_ja_Aalto_pois
Ruotsista pitäisi kiireesti hakea täysjärkiset AY-ukot Hakaniemeen.
Edellisessä hallituksessa oli SAKSDP hallituksessa, työllisyysaste laski 69->68%
Nyt sentään lähes 72% mutta Ruotsissa 77,2%
Estämällä työllistymistä AY takaa että velkaa on otettava korkeasuhdanteessakin
- perinnön.saanut
Miksi pitäisi poistaa hyvä tulonlähde.
Tuossa jälleen nähdään jotta puheet kansanvallasta ovat pelkkiä paskajuttuja ! Poliittiset rosvot vitut välittävät kansan mielipiteistä ja ehdotuksista !
Late Lapista.Kokoomus haluaa perintöveron tilalle luovutuveron eli perinnönsaajaa verotettaisiin vasta kun myy perintönsä. Siitä olisi hyötyä niin asunnon kuin pienen yrityksenkin perijälle. Vero tulisi maksuun vasta kun saa rahana perintönsä. Valtion tulot eivät vähenisi vaan tulisivat eri nimellä.
- simca1300
Ruotsissa noin tehtiin jo 2004/5 ja silloin oli vallassa Sosiaalidemokraatit.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1561182
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301129Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s47973- 44825
- 65781
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?49757Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?71654Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,37646- 37619
- 76607